FIBA U17 (Προημιτελικοί): Φουλ της Ευρώπης στους “4”! (+vds)

velicka u17

Οι τρεις από τις τέσσερις ομάδες που βρέθηκαν πέρυσι στους ημιτελικούς του Ευρωμπάσκετ Παίδων, δηλώνουν βροντερό “παρών” και στη Σαραγόσα! Η (φιναλίστ) Λιθουανία, η Ισπανία και η Τουρκία προκρίθηκαν στους “4” του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U17, όπου θα περιμένουν φυσικά τις ΗΠΑ.

Πήρε το “θρίλερ” η Λιθουανία

Ο Αρνας Βελίτσκα δεν είναι τυχαία ο φυσικός ηγέτης αυτής της λιθουανικής γενιάς. Το απέδειξε πολλές φορές πέρυσι στο Ευρωμπάσκετ Παίδων και το ίδιο κάνει και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U17 της Σαραγόσα, όπου οδήγησε τη «Λιέτουβα» μέχρι τους «4» της διοργάνωσης χάρις στην καταπληκτική pons u17εμφάνιση του στον προημιτελικό με τη Γαλλία, ίσως το καλύτερο παιχνίδι του τουρνουά έως τώρα.

Η Λιθουανία μπήκε στο ματς βάζοντας τους πρώτους οκτώ πόντους, ξέφυγε με 16-2 στο 5’, με 38-23 στο 20’ και είχε το προβάδισμα επί 37 λεπτά. Ωστόσο χρειάστηκε μία καλή άμυνα στο τέλος για να καταβάλλει τη Γαλλία με 73-72, κι ενώ 1΄03΄΄ πριν από τη λήξη είχε προηγηθεί με 73-67. Στην τελευταία επίθεση όμως (έπειτα από λανθασμένη εκτίμηση των διαιτητών, που δεν έδωσαν φάουλ πάνω στον Βελίτσκα) ο Χορντ υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ ένα δέκατο του δευτερολέπτου πριν από τη λήξη και όλα τελείωσαν.

Πέρα από τον εξαιρετικό Βελίτσκα, πολύ καλός ήταν και ο Σαργκιούνας για τη λιθουανική ομάδα, η οποία προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στους «4» μιας μεγάλης διοργάνωσης σε επίπεδο Παίδων. Στην αντίπερα όχθη, ο ξεχώρισαν Χορντ με τους 21 πόντους του (τους 19 στο knox u17δεύτερο ημίχρονο) και ο ιπτάμενος Ιβ Πον, που προσέφερε μάλιστα και τα καρφώματα του τουρνουά.

Πλάκα έκαναν οι Αμερικανοί

Σε αμερικανικό μονόλογο εξελίχθηκε ο τέταρτος προημιτελικός. Δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς… Οι Κορεάτες προηγήθηκαν στο 6′ με 13-10 αλλά από εκεί και πέρα οι Αμερικανοί τους… πήραν και τους σήκωσαν, αφού τους διέλυσαν 133-81. Η εμφάνιση των ΗΠΑ ήταν επιβλητική. Μάζεψαν 40 περισσότερα ριμπάουντ, έβαλαν 88 πόντους μέσα από τη ρακέτα και φυσικά δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα σε ένα χαλαρό παιχνίδι με 169 σουτ!

Ο Μαρτίνεθ οδήγησε τους Ισπανούς

Μέσα στην έδρα της η Ισπανία δεν θα μπορούσε να χάσει τέτοια ευκαιρία. Η “φούρια ρόχα” νίκησε την Αυστραλία 74-63 στον τρίτο προημιτελικό της ημέρας και πέρασε αήττητη στους “4”, στηριζόμενη κυρίως στον καταπληκτικό Σέρχι Μαρτίνεθ και στην πολύ καλή άμυνα της. Η Αυστραλία μάζεψε 24 martinez u17ριμπάουντ παραπάνω, ωστόσο τι να τα κάνεις, όταν έχεις 24 λάθη, 4/17 τρίποντα και 34,3% συνολικό ποσοστό εντός πεδιάς…

Οι Ισπανοί έκλεψαν 15 φορές τη μπάλα, πέτυχαν 23 πόντους από αυτά και γενικά έβρισκαν όλο το απόγευμα τον τρόπο να βάζουν τη μπάλα μέσα στη ρακέτα των Αυστραλών (50 πόντους έβαλαν συνολικά από το “ζωγραφιστό”), εκμεταλλευόμενοι το έξυπνο off ball παιχνίδι των παικτών της και κυρίως των Μαρτίνεθ, Γκονζάλεθ, των δύο μεγάλων αστεριών της.

Τουρκική έκπληξη, νοκ άουτ ο Καναδάς!

Έπειτα από τέσσερις αγώνες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παίδων της Σαραγόσα ο Καναδάς έμοιαζε να είναι ο πιο σοβαρός αντίπαλος των ΗΠΑ. Όχι πια. Η Τουρκία φρόντισε γι’ αυτό, καθώς αποδιοργάνωσε πλήρως τους Καναδούς με την εξαιρετική ομαδική άμυνα της (πότε μαν του μαν, πότε atarζώνη), τους νίκησε 80-74 και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «4» του τουρνουά.

Το δίδυμο των ψηλών, ο Ατάρ και ο Ντουράν, ήταν οι πρωταγωνιστές των Τούρκων (είχαν μαζί 42 πόντους και 29 ριμπάουντ), οι οποίοι μάζεψαν 27 ριμπάουντ παραπάνω, έβαζαν συνεχώς τη μπάλα μέσα στη ρακέτα και έλεγξαν το παιχνίδι στα τελευταία πέντε λεπτά, όταν κατόρθωσαν να δημιουργήσουν μία διαφορά 5-7 πόντων. Ο Ρόουαν Μπάρετ (33π.) πάλευε μόνος του από πλευράς Καναδών, οι οποίοι είχαν σε απογοητευτική μέρα τον Σίτου (3π., 1/11σ.).

Ασταμάτητος ο Μούσα, τριπλ-νταμπλ ο Γιάνκοβιτς!

Περίπατο έκανε η Βοσνία στον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 9-12, νικώντας με χαρακτηριστική ευκολία τη Δομινικανή Δημοκρατία 96-73. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης σε επίπεδο Παίδων άνοιξε τη ψαλίδα στο σκορ χάρις σε ένα σερί 18-0 στην πρώτη περίοδο, προηγήθηκε με 30 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και δεν απειλήθηκε ποτέ από τους αντιπάλους της. Κεφάτος ήταν ξανά ο Τζανάν Μούσα, που πέτυχε 34 πόντους, αλλά το πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Αλιόσα Γιάνκοβιτς, που έκανε musa u17το πρώτο τριπλ-νταμπλ της διοργάνωσης με 15 πόντους, 18 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 5 κλεψίματα!

Αντίπαλος της Βοσνίας για τις θέσεις 9-10 θα είναι η Κίνα, η οποία συνέτριψε τη Φινλανδία 77-57, φέρνοντας τα πάνω κάτω στο δεύτερο ημίχρονο. Η δευτεραθλήτρια Ασία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 27-37 έπειτα από 20 αγωνιστικά λεπτά, ωστόσο έκανε επιμέρους 50-20 στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη.

Τρεις παρατάσεις, απίστευτο φινάλε, ήρωας ο Λόπες

Στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 13-16 η Αργεντινή χρειάστηκε τρεις παρατάσεις προκειμένου να νικήσει την Αίγυπτο με 76-73, στο πιο… τρελό παιχνίδι του τουρνουά. Ο Λαουτάρο Λόπες έγινε δύο φορές ο «ήρωας» των Αργεντινών, αφού ισοφάρισε με τρίποντο 5,1 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του κανονικού αγώνα και έσωσε πάλι τους «γκαούτσος» με 3/3 βολές 1,6΄΄ πριν από το τέλος της lautaro lopezπρώτης παράτασης, έπειτα από φάουλ που κέρδισε σε προσπάθεια για τρίποντο τρία μέτρια πίσω από το κέντρο του γηπέδου!

Ο ταλαντούχος πόιντ γκαρντ δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του στο φινάλε της δεύτερης παράτασης (αστόχησε στα 7΄΄), ωστόσο η Αργεντινή κράτησε τους Αιγύπτιους χωρίς καλάθι στην τρίτη παράταση και πήρε τη νίκη, την πρώτη της στη διοργάνωση. Στον άλλον αγώνα για τις θέσεις 13-16 η Κινεζική Ταϊπέι έκανε την έκπληξη, καθώς επικράτησε του Μάλι με 77-61 (χάρις σε ένα σερί 18-0 στην τρίτη περίοδο) και πέτυχε κι αυτή την πρώτη νίκη της στο τουρνουά.