FINAL 6 ΕΦΗΒΩΝ: Το Περιστέρι νίκησε τον Ολυμπιακό και “βλέπει” τίτλο

Κοντά στον 3ο του τίτλο σε πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων -και πρώτο έπειτα από 23 χρόνια- βρίσκεται το Περιστέρι! Η ομάδα των δυτικών προαστίων επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 77-76 στο ματς-“θρίλερ” του τουρνουά και φαντάζει πλέον ως το πρώτο φαβορί για την 1η θέση στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός από την αρχή έως στο τέλος. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια πολλές φορές και καμία ομάδα δεν δημιούργησε διαφορά μεγαλύτερη από 9 πόντους. Αυτός που ξέφυγε σχετικά νωρίς ήταν ο Ολυμπιακός, καθώς προηγήθηκε με 17-26 στο 12’, ωστόσο το Περιστέρι ισορρόπησε εν ριπή οφθαλμού το παιχνίδι. Χάρις σε ένα σερί 14-0 μέσα σε 3,5 λεπτά, η ομάδα του Κώστα Παπαμάρκου μετέτρεψε το 17-26 σε 31-26 στο 16’, αν και εν τέλει οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αυτοί που πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το προβάδισμα, έστω και ισχνό (41-42).

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης το Περιστέρι ήταν αυτό που έλεγχε το ματς την περισσότερη ώρα, παρότι έχασε τον Τόλα από το 22’ (με το σκορ 44-42) με δεύτερη τεχνική ποινή. Η ομάδα των δυτικών προαστίων αντέδρασε στην αποβολή του “πύργου” της με ένα επιμέρους 9-3 που της έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στο 25’ (53-45), αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με ένα δικό του 2-10, ισοφαρίζοντας στο 28’ (55-55). Οι Πειραιώτες έκλεισαν την τρίτη περίοδο με σερί 0-7 και το προβάδισμα (60-62), ωστόσο αυτή ήταν και η τελευταία φορά που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ.

Ένα τρίποντο του Βησσαρίου έβαλε το Περιστέρι πάλι μπροστά στο σκορ (63-62) και από εκεί και πέρα δεν είδε ξανά την πλάτη του αντιπάλου του, καθώς κράτησε τον Ολυμπιακό στους 4 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά της 4ης περιόδου, ξεφεύγοντας έτσι με 74-66 μόλις 2’21’’ πριν από τη λήξη. Ο Ολυμπιακός δεν πέταξε πάντως λευκή πετσέτα. Με επτά σερί πόντους σε λιγότερο από ένα λεπτό οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν στον έναν πόντο (74-73 στο 1’45’’), αλλά στην επόμενη επίθεση ο Διαμάντης έκανε το σκορ 77-73 (στο 1’24’’) με γκολ-φάουλ. Έπειτα από διαδοχικές άστοχες επιθέσεις ο Νικολαΐδης κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό με τρίποντο στα 28,9’’ (77-76), ωστόσο ο Δημήτρης Τσαλδάρης επέλεξε η ομάδα του να μην κάνει φάουλ και ουσιαστικά το πλήρωσε.

Το Περιστέρι εξάντλησε το χρόνο επίθεσης και παρότι το floater του Καραμανλή δεν βρήκε στόχο, ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για τον Ολυμπιακό. Ο Νικολαΐδης μάζεψε το ριμπάουντ με περίπου 5” να απομένουν, διέσχισε το γήπεδο, σούταρε από τα οκτώ μέτρα, η μπάλα όμως δεν έφτασε καν στο καλάθι…

Ρεκόρ πόντων από τον Προμηθέα

Στο εναρκτήριο ματς ο Προμηθέας νίκησε εύκολα τον ΚΑΟΧ 105-55, έκανε το 3-1 στο τουρνουά και ελπίζει πλέον σε ένα στραβοπάτημα του Περιστερίου για να κατακτήσει την 1η θέση. Ο Μπαζίνας (15π., 10ρ., 6ασ. σε 19’53’’!) και ο Μαντζούκας (21π., 23ρ.) οδήγησαν εκ του ασφαλούς τον Προμηθέα, ο οποίος ξέφυγε από νωρίς με 14-5 (4’), έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων (44-30) και χάρις σε ένα σερί 16-0 το ανέβασε μέχρι τους 32 (72-40) λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +51 (103-52 στο 39’) για τους Πατρινούς, οι οποίοι μάζεψαν 64 ριμπάουντ (έναντι μόλις 27 του ΚΑΟΧ), έβαλαν 14 τρίποντα, μοίρασαν 27 ασίστ και σημείωσαν την πρώτη 100άρα του τουρνουά.

Ένα μεγάλο σερί (13-0) από το 14’ έως το 18’ ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ, ώστε να τον οδηγήσει στη νίκη επί του Ηρακλείου με 81-68, στο τελευταίο ματς της 4ης ημέρας. Ο “δικέφαλος” μετέτρεψε σε τέσσερα λεπτά το 18-21 σε 31-21, ξέφυγε με +17 στο 25’ (48-31) και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ποτέ από τους Κρητικούς. Οι “μελανόλευκοι” ανέβασαν τη διαφορά μέχρι το +22 (70-48) στο 33’.