Final 6 Πανελληνίου Παίδων: Επιβλητικός στο ντέρμπι ο Προμηθέας, νίκη στη δεύτερη παράταση για τη ΔΕΚΑ!

Εντυπωσιακός μετά τη δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε με 72-42 του Περιστερίου και παρέμεινε αήττητος μετά από τρία παιχνίδια στο 46ο Πανελλήνιο Παίδων του Μετσόβου, ενώ την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα ματς πέτυχε και η ΔΕΚΑ που επικράτησε με 62-56 του Αστέρα Καβάλας, μετά από δύο παρατάσεις!

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της τρίτης ημέρας του Final 6, το αρχικό 0-5 του Περιστερίου μετατράπηκε σε 6-5 για την ομάδα της Πάτρας. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξαναπήραν προβάδισμα πέντε πόντων (8-13) λίγο αργότερα, όμως οι Αχαιοί με νέο σερί 6-0 έκαναν το 14-13. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία με μικρή πάντα διαφορά, μέχρι τις αρχές της δεύτερης περιόδου. Εκεί ο Προμηθέας ξέφυγε με διψήφιο νούμερο (33-22) ύστερα από αιφνιδιασμό με καλάθι του Οικονομίδη. 3:30 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ έγινε 58-28, καθώς ο Προμηθέας έκανε σερί 18-2 και το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα μέχρι το φινάλε.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας, η ΔΕΚΑ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Αστέρα Καβάλας στη δεύτερη παράταση!!! Μία νίκη που διατηρεί τους Θεσσαλονικείς σε τροχιά τίτλου, ενώ συνάμα δείχνει την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στο σύλλογο της Καβάλας.

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία μετά το 5-0 του Αστέρα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι Καβαλιώτες βρέθηκαν να προηγούνται στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου και έφθασαν μέχρι το +5 (19-24) λίγο πριν το τέλος του. Με τρίποντο του Μακαρατζή το σκορ διαμορφώθηκε σε 33-24 για την ομάδα από τη Δυτική Μακεδονία στο 24ο λεπτό του αγώνα.

Η ΔΕΚΑ με τρίποντο του Μάριου Τσιροπούλη μείωσε σε 34-39 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ με τον ίδιο τρόπο έγινε το 40-42, 7:40 πριν τη λήξη. Με σουτ του Γιάννη Τσιροπούλη οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 46-47 και ισοφάρισαν σε 49-49 με τρίποντο του Τσιμερίκα 2:18 πριν το φινάλε. Ο Μακαρατζής έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο πόντων στον Αστέρα, αλλά ο Γιάννης Τσιροπούλης ισοφάρισε ένα λεπτό πριν τη λήξη. Οι δύο ομάδες είχαν διαδοχικά άστοχα σουτ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Με τρίποντο του Κούντα η Καβάλα προηγήθηκε με 56-54 ένα λεπτό πριν το τέλος του έξτρα χρόνου, ενώ ο Μάριος Τσιροπούλης ισοφάρισε για τη ΔΕΚΑ και οι δύο ομάδες πήγαν σε δεύτερο πεντάλεπτο έξτρα χρόνο. Εκεί η ομάδα του Ευόσμου με σερί 6-0 πήρε τη νίκη και παρέμεινε αήττητη στη διοργάνωση.

Δίχως να… ιδρώσουν ιδιαίτερα οι παίκτες του Πανιωνίου επικράτησαν με 84-31 της Καλύμνου κι έφτασαν έτσι στη δεύτερη νίκη τους στο Final 6 του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων στο Μέτσοβο, στο ματς με το οποίο έκλεισε η αυλαία της τρίτης ημέρας. Οι “κυανέρυθροι” πήραν προβάδισμα από νωρίς (11-2), με τους Καλύμνιους να αντιδρούν (15-8), δίχως όμως να μπορούν ν’ ακολουθήσουν το ρυθμό. Η δεύτερη περίοδος ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα, καθώς η νικήτρια ομάδα προηγήθηκε με 40-15 ύστερα από σερί 25-7. Στα δύο τελευταία δεκάλεπτα, οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν για αρκετή ώρα τους παίκτες τους καθώς τα πάντα είχαν κριθεί.