Final 6 Πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων: Μεγάλη νίκη για τον Πανιώνιο, διατήρησε το αήττητο ο Προμηθέας Π.

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε ο Πανιώνιος που επικράτησε της ΔΕΚΑ με 55-54 στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 4ης ημέρας του Final 6 του Πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων, μετατρέποντας έτσι την αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής ανάμεσα στους Θεσσαλονικείς και τον Προμηθέα Πάτρας σε “ντέρμπι τίτλου”. Οι πατρινοί νίκησαν άνετα τον Αστέρα Καβάλας με 68-42 και πλέον εάν νικήσουν τη ΔΕΚΑ, θα πανηγυρίσουν τον τίτλο…

Στο ντέρμπι ανάμεσα στον Πανιώνιο και τη ΔΕΚΑ, οι «κυανέρυθροι» πήραν τη νίκη σ’ ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, έχοντας ανατρέψει τις διψήφιες διαφορές που είχε «χτίσει» η ομάδα του Ευόσμου. Η διαφορά παρέμεινε κοντά σε διψήφια νούμερα μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν ο Πανιώνιος μείωσε σε 30-25. Στο 26ο λεπτό και με καλάθι του Μούοσα, ο Πανιώνιος πέρασε μπροστά με 40-39 μετά από αρκετή ώρα.

Η ομάδα του Ευόσμου προηγήθηκε με 48-42 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως οι «Πάνθηρες» ισοφάρισαν στο 35ο λεπτό σε 50-50. Ο Καλαποθαράκος δύο λεπτά πριν τη λήξη έκανε το 54-52 και ο Μούοσα με μία βολή πήγε το παιχνίδι στον πόντο. Απέμειναν πέντε δεύτερα όταν ο Κανελλόπουλος έκανε το 55-54 για τον Πανιώνιο, η ΔΕΚΑ έκανε λάθος στην επαναφορά και η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα από την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Ο Προμηθέας Πάτρας στο ματς με τον Αστέρα Καβάλας, έδειξε από την αρχή τις «διαθέσεις» του καθώς προηγήθηκε με 14-0. Ο Αστέρας πέτυχε το πρώτο του καλάθι έξι λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 7-25. Η δεύτερη περίοδος ήταν όλα τα λεφτά για τον Προμηθέα που με σερί 22-4 «καθάρισε» το παιχνίδι. Η επανάληψη ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τις ομάδες να χρησιμοποιούν για αρκετή ώρα όλους τους παίκτες τους.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της ημέρας το Περιστέρι έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Κάλυμνο, νικώντας με 96-45. Οι παίκτες του Περιστερίου από το ξεκίνημα της αναμέτρησης έδειξαν τη διαφορά δυναμικότητας που είχαν με τους αντιπάλους τους, “έχτισαν” διψήφια διαφορά (14-3), που ανέβηκε ακόμη περισσότερο με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο τρίτο με σερί 16-0 οι νικητές έφθασαν να προηγούνται με 67-29. Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τις ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ.