korea u17Με ένα… μπαμ που ακούστηκε από την Γαλλία μέχρι την Κορέα άρχισε το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παίδων στη Σαραγόσα της Ισπανίας! Στον εναρκτήριο αγώνα η Κορέα επιβλήθηκε με 90-84 της Γαλλίας, η οποία έστειλε το ματς στην παράταση χάρις σε καλάθι του Φεβριέ 0,3΄΄ πριν από τη λήξη, αλλά δέχτηκε ένα σερί 7-0 στο έξτρα πεντάλεπτο και έγινε το «θύμα» της πρώτης έκπληξης του τουρνουά.

Οι Κορεάτες είχαν σε σπουδαία ημέρα τους Γιανγκ και Λι, οι οποίοι σημείωσαν μαζί 55 πόντους, συμπεριλαμβανομένων και των 11 από τους 12 της ομάδας τους στην παράταση. Οι «τρικολόρ», από την άλλη, τα περίμεναν όλα από το μεγάλο αστέρι τους, τον Τζέιλεν Χορντ, ο οποίος πέτυχε 41 πόντους.

Σε αντίθεση με τους Γάλλους, η Βοσνία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα να νικήσει την Δομινικανή Δημοκρατία 84-59. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πήγε στη Σαραγόσα χωρίς τον Νιέγκος Σικίρας, έχει όμως τον Τζανάν Μούσα και τον Σανι Τσαμπάρα, τα άλλα δύο μέλη των «Big Three». Ο Μούσα πέτυχε 32 πόντους και ο Τσαμπάρα πρόσθεσε άλλους 18 για τους Βόσνιους, οι οποίοι μάζεψαν 31 επιθετικά ριμπάουντ, είχαν συνολικά 29 παραπάνω «σκουπίδια» και κυριάρχησαν γενικά κάτω από τα καλάθια απέναντι στους «κοντούς» Δομινικανούς.

3ος όμιλος: Στο τέλος “καθάρισε” ο Μπάρετ

Το ατομικό ταλέντο και τα αθλητικά προσόντα υπερίσχυσαν του πειθαρχημένου και ομαδικού μπάσκετ στο μεγάλο -και… τρελό από πλευράς διακύμανσης- ματς του 3ου ομίλου. Ο Καναδάς προηγήθηκε με 56-41 στο 27’, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 64-74 στο 35’, στο τέλος όμως κατόρθωσε να φτάσει στη shittu - smith canada u17νίκη επί της Αυστραλίας με 81-78, χάρις σε επιμέρους 17-4 στα τελευταία πέντε λεπτά!

Η πίεση σε όλο το γήπεδο απέδωσε καρπούς για τους Καναδούς (οι Αυστραλοί υπέπεσαν συνολικά σε 25 λάθη) και στο τελευταίο λεπτό απλά «καθάρισε» ο Ρόουαν Μπάρετ. Ο γιος του παλιού άσου της Δάφνης (και Νο. 1 παίκτης highschool στις ΗΠΑ) πέτυχε τους τελευταίους έξι πόντους της ομάδας του και ήταν το πρόσωπο του αγώνα, ενώ ο έτερος σταρ, ο Ολουασιμισόλα Σίτου έβαλε 22 πόντους, είχε όμως και 0/7 ελεύθερες βολές.

Στον άλλον αγώνα του 3ου ομίλου, με το δεξί μπήκε στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα η Φινλανδία, καθώς είχε το προβάδισμα επί 35 λεπτά και νίκησε την Κίνα 65-58. Οι Βαλτόνεν και Γκούσταφσον ήταν οι κορυφαίοι σε ένα παιχνίδι με 52 λάθη συνολικά (26 η κάθε ομάδα)!

1ος όμιλος: Έτρεχαν με 119 οι ΗΠΑ

Στα βραδινά παιχνίδια δεν υπήρξαν εκπλήξεις, αφού τα φαβορί (ως επί τω πλείστον) εύκολα ή δύσκολα πήραν τις νίκες. Οι ΗΠΑ πέτυχαν τους πρώτους 16 πόντους του αγώνα και διέλυσαν την Κινεζική Ταϊπέι με 119-45, μετατρέποντας το ματς σε διαγωνισμό καρφωμάτων. Οι Αμερικανοί έβαλαν usa42 πόντους από τα 29 λάθη των αντιπάλων τους, έκλεψαν 20 φορές τη μπάλα και μάζεψαν 29 ριμπάουντ παραπάνω.

Σκούρα τα βρήκε επί ένα ημίχρονο η Τουρκία, στο τέλος όμως κατάφερε να νικήσει την Αίγυπτο 71-61, χάρις σε ένα σερί 14-0 που της επέτρεψε να ξεφύγει με 17 πόντους διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Αιγύπτιοι αιφνιδίασαν τους Τούρκους με την ενέργεια τους και με τον δαιμονιώδη Ραφάτ να τους οδηγεί, προηγήθηκαν ακόμα και με 19 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο! Δεν άντεξαν πάντως πάνω από ένα ημίχρονο…

2ος όμιλος: Εύκολα Ισπανοί και Λιθουανοί

Στον δεύτερο όμιλο η διοργανώτρια Ισπανία νίκησε δια περιπάτου το Μάλι 86-55 παρότι έκανε 31 λάθη και σούταρε με 38,7% εντός πεδιάς! Μάζεψε όμως συνολικά 74 ριμπάουντ (40 παραπάνω από τους Αφρικανούς) και δέχτηκε μόνο 14 πόντους στη δεύτερη και στην Τρίτη περίοδο… Σημαντική, όσο και εύκολη νίκη πέτυχε και η Λιθουανία επί της Αργεντινής με 74-57, σε ένα παιχνίδι στο οποίο είχε τον απόλυτο έλεγχο επί σχεδόν 40 λεπτά.