FIBA U17 (3η ημέρα): Σάρωσαν Καναδοί και Γάλλοι (+vds)

canada-finlandΟ Καναδάς προβλημάτισε απέναντι στην Αυστραλία, έβγαλε… μάτια όμως κόντρα στη Φινλανδία! Οι φιναλίστ του παναμερικανικού πρωταθλήματος U16 ξεδίπλωσαν το πλούσιο ταλέντο τους στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Παίδων και συνέτριψαν τη Φινλανδία 92-68, διπλασιάζοντας έτσι τις νίκες τους. Ο Καναδάς ξεκίνησε το ματς με 8/11 τρίποντα, πέτυχε 37 πόντους στην πρώτη περίοδο και ξέφυγε μέχρι και με 34 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας παράλληλα και συντήρηση δυνάμεων.

Στον άλλον αγώνα του 3ου ομίλου η Κίνα ήταν ανώτερη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, προηγήθηκε ακόμα και με 23 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε πολύ εύκολα την Αυστραλία 90-72, αποδεικνύοντας ότι η κακή εμφάνιση της πρεμιέρας δεν ήταν αντιπροσωπευτική της αξίας της. Εντυπωσιακός ήταν ο Μπάι από την Κίνα, ενώ από την απογοητευτική Αυστραλία (καμία σχέση με την ομάδα που κόντραρε επί 40 λεπτά τους Καναδούς) ξεχώρισαν οι Φούλαρτον (25π.) και Φρόλινγκ (15π., 5/5σ.).

Μεταμορφωμένη η Γαλλία, 2/2 η Κορέα!

Η ήττα από την Κορέα μάλλον έκανε καλό στη Γαλλία. Την αφύπνισε. Οι «τρικολόρ» ήταν καταπληκτικοί απέναντι στη Βοσνία, δημιούργησαν νωρίς νωρίς διψήφια διαφορά πόντων (15-5 στο 5’), ξέφυγαν μέχρι και με 23 πόντους διαφορά και στο τέλος συνέτριψαν την πρωταθλήτρια Ευρώπης (84-65), η οποία έδειξε ότι είναι «άλλη» ομάδα χωρίς τον Σικίρας στην πεντάδα. Ο Μούσα ήταν απελπιστικά άστοχος (4/18) και έκανε 6 λάθη, ενώ ο Τσαμπάρα έμεινε κι αυτός στα ρηχά (4/15σ.). china u17Στην αντίπερα όχθη, ο Χορντ έκανε πάλι τα πάντα στο γήπεδο (23π., 7ρ., 6ας., 4κλ.), ο Πον έβαλε 22 πόντους με 8/10 σουτ και ο Φεβριέ έκανε νταμπλ-νταμπλ (18π., 10ρ.).

Στο μοναδικό “κλειστό” παιχνίδι της 3ης ημέρας η Κορέα διπλασίασε τις νίκες της, καθώς και οι επτά παίκτες που χρησιμοποίησε για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο προπονητής της αποδείχθηκαν υπέροχοι! Οι Κορεάτες αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα από τον ευτραφή Αντερσον Μπιραμπό, που με τον όγκο του έκανε θραύση στις δύο ρακέτες (24π., 22ρ.), εντούτοις κατάφεραν να ελέγξουν το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια και στο τέλος να πάρουν τη σπουδαία νίκη, έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.