FIBA U17 (4η ημέρα): Άστραψε και βρόντηξε ο Καναδάς (+vds)

akot u17 canadaΑν υπάρχει μία ομάδα που μπορεί να σταματήσει το δρόμο των Αμερικανών προς το χρυσό μετάλλιο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος U17, αυτός είναι ο Καναδάς. Η κυριαρχική εμφάνιση και το εμφατικό 105-54 επί της Κίνας θα μπορούσαν κάλλιστα να διαλύσουν και την παραμικρή αμφιβολία. Οι Καναδοί μπήκαν στο ματς πετυχαίνοντας τους πρώτους 15 πόντους, στο 8’ είχαν ξεφύγει ήδη με +20 και από εκεί και πέρα μετέτρεψαν τον αγώνα σε σόου καρφωμάτων.

Ούτε οι άμυνες ζώνης των Κινέζων προβλημάτισαν τους Καναδούς, οι οποίοι μετέτρεψαν σε 29 εύκολους πόντους τα 25 λάθη των αντιπάλων τους, έκλεψαν 16 φορές τη μπάλα και έβαλαν 56 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό», δύο παραπάνω δηλαδή απ’ ότι η Κίνα συνολικά! Η ομάδα του Ντέιβιντ ΝτεΑβέιρο προηγήθηκε ακόμα και με 53 πόντους διαφορά στην τέταρτη περίοδο, ενώ κράτησε την Κίνα στο 25,7% εντός πεδιάς.

Στο άλλο ματς του τρίτου ομίλου, τα πάνω κάτω έφερε η Αυστραλία, η οποία νίκησε την Φινλανδία 77-62 και κατόρθωσε να τερματίσει στην τρίτη θέση, αφήνοντας τους αντιπάλους της στην τέταρτη. Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι «μπούμερς» εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι στο δεύτερο. Έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, κράτησαν τη Φινλανδία στο 33,3% εντός πεδιάς και στα τελευταία λεπτά δημιούργησαν και τη διαφορά που ήθελαν (+13) προκειμένου να αποφύγουν την τελευταία θέση στον όμιλο.

1ος όμιλος: Eύκολα Αμερικανοί και Τούρκοι

Διαδικαστική υπόθεση ήταν για τις ΗΠΑ και ο αγώνας με τον Αίγυπτο. Οι Αμερικανοί ξεκίνησαν το ματς με 14-0 και έφτασαν δια περιπάτου στη νίκη με 104-57, κατακτώντας έτσι αήττητοι την πρώτη θέση στον 1ο όμιλο της διοργάνωσης. Μία ματιά στη στατιστική των Αμερικανών είναι ικανή να περιγράψει όλο το ματς: 29 παραπάνω ριμπάουντ, 13 κλεψίματα, 62 πόντοι στη ρακέτα και 27 στον gary trentαιφνιδιασμό. Άλλη μία μέρα στο γραφείο ήταν αυτό το ματς για τις ΗΠΑ, που έπαιξαν μάλιστα και χωρίς τους Σέξτον, Νοξ, Κουίκλι και Τζάκσον.

Στο ρελαντί έπαιξε και η Τουρκία, στον άλλον αγώνα του 1ου ομίλου. Η παρέα του Ντουράν και του Μπιτίμ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει την Κινεζική Ταϊπέι 76-56 και να κατακτήσει τη δεύτερη θέση στον όμιλο, καθώς προηγήθηκε με 29-11 στο 10’ και απλοποίησε εξ’ αρχής την κατάσταση. Η Τουρκία έκανε πολλά λάθη (26), σούταρε άσχημα (3/16 τρίποντα, 11/24 βολές), ωστόσο έβαλε τους 54 από τους 76 πόντους της μέσα από τη ρακέτα και μάζεψε 26 επιθετικά ριμπάουντ απέναντι στους κοντούς Ασιάτες.

2ος όμιλος: Αήττητη η Ισπανία, χτύπησε ο Γκονζάλεθ

Πύρρειος αποδείχθηκε η νίκη της Ισπανίας επί της Αργεντινής (59-49), στο μοναδικό αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι της ημέρας. «Θύμα» ήταν ο καλύτερος παίκτης των «φούριας ρόχας», ο Μιγκέλ Γκονζάλεθ, ο οποίος χτύπησε στο αριστερό γόνατο στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και δεν επέστρεψε στο γήπεδο. Από εκεί και πέρα, η Ισπανία έκανε τα εύκολα δύσκολα, όταν πέταξε στα σκουπίδια μία διαφορά 15 πόντων, δέχτηκε ένα σερί 0-16 και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 38-39 στο martinez29’. Η Αργεντινή δεν απείλησε ξανά. Εβαλε μόνο δύο πόντους στα επόμενα οκτώ λεπτά και όλα τελείωσαν…

Η Λιθουανία δεν είχε καμία διάθεση για αστεία απέναντι στο Μάλι. Έλεγξε το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό, προηγήθηκε ακόμα και με 34 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε πολύ εύκολα στο επιβλητικό 96-73. Η φιναλίστ του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U16 βρήκε έτσι και την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής και να ξεκουράσει τους παίκτες που τραβούν το περισσότερο κουπί, ενόψει των νοκ άουτ αγώνων που ακολουθούν.

4ος όμιλος: “Επέστρεψαν” οι Βόσνιοι, πρώτοι οι Γάλλοι

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης εμφανίστηκε ξανά! Μία μέρα μετά τη συντριβή από τη Γαλλία, η Βοσνία νίκησε εύκολα την Κορέα 105-85 και κάλυψε τη διαφορά των 13 πόντων που έψαχνε για να τερματίσει δεύτερη στον 4ο όμιλο -ήθελε 33 για την πρώτη. Ο Μούσα ήταν ασταμάτητος (36π., 11ρ.) και μαζί με τον Τσαμπάρα (25π., 6/14τρ.) και τον Τσερκέζοβιτς (14π., 10ρ., 6ασ.) βοήθησαν τη Βοσνία να ξεφύγει από το 12’ με 39-23 και να ανεβάσει τη διαφορά μέχρι και τους 22 πόντους. Οι Κορεάτες Bosnia U17δεν θα μπορούσαν να έχουν τύχη με 14 ομαδικά ριμπάουντ σε όλο το ματς, 35 λιγότερα από τους αντιπάλους τους!

Το φαβορί έκανε πάρτι και στον άλλον αγώνα του 4ου ομίλου. Η Γαλλία έκανε το καθήκον της, συνέτριψε την αδύναμη Δομινικανή Δημοκρατία 78-48 και κατέκτησε έτσι την πρώτη θέση του ομίλου, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Κορέας. Οι «τρικολόρ» άρχισαν να ανοίγουν τη ψαλίδα στο σκορ στα τέλη της πρώτης περιόδου (22-12) και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και τους 37 πόντους στη δεύτερη περίοδο.