FIBA U17 (2η ημέρα): Επιβλητικοί οι Αμερικανοί (+vds)

sexton u17Επίδειξη δύναμης για δεύτερη συνεχόμενη μέρα έκαναν οι Αμερικανοί στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U17 της Σαραγόσα. Οι ΗΠΑ συνέτριψαν την Τουρκία 84-66 και έκαναν το 2-0 στο τουρνουά, καταφέρνοντας παράλληλα να μοιράσουν το χρόνο συμμετοχής και στους 12 παίκτες.

Το απόλυτο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο «έπνιξε» τους Τούρκους με την πιεστική άμυνα του, δημιούργησε σωρεία λαθών (23), κυριάρχησε στα ριμπάουντ (49-30) και γενικά δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα από την παρέα του (κακού πάλι) Μπιτίμ και του Ντουράν. Για ένα ακόμα ματς ο Κόλιν Σέξτον (φωτό) ήταν η ατραξιόν του αγώνα με τις δημιουργίες του για τους Αμερικανούς, οι οποίοι έβαλαν 29 πόντους στον αιφνιδιασμό, προσέφεραν πλούσιο θέαμα και ξέφυγαν ακόμα και με 28 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο (68-40), πριν πάρουν το πόδι από το γκάζι.

Στο άλλο παιχνίδι του 1ου ομίλου αποδείχθηκε ότι η καλή εμφάνιση της Αιγύπτου στην πρεμιέρα δεν ήταν -προφανώς- τυχαία. Η πρωταθλήτρια Αφρικής συνέτριψε την Κινεζική Ταϊπέι 88-71 στον δεύτερο αγώνα της, σε ένα ματς στο οποίο είχε το προβάδισμα επί 40 λεπτά. Οι Αιγύπτιοι ξέφυγαν ακόμα και με 26 πόντους διαφορά στο σκορ, παρότι υπέπεσαν σε 31 λάθη! Μάζεψαν όμως και 29 ριμπάουντ παραπάνω από την Κινεζική Ταϊπέι, πιθανότατα την πιο αδύναμη ομάδα του τουρνουά.

Η Ισπανία πήρε το ντέρμπι, το Μάλι έκανε την έκπληξη

Η Ισπανία έκανε την ανατροπή και πήρε το μεγάλο ευρωπαϊκό ντέρμπι του 2ου ομίλου. Η διοργανώτρια «φούρια ρόχα» βρισκόταν επί 30 λεπτά και πλέον πίσω στο σκορ, ωστόσο στο τέλος κατέβαλλε τη Λιθουανία με 65-61, ανατρέποντας μάλιστα προηγουμένως διαφορά 14 πόντων. Ο Γκονζάλεζ κουβάλησε τους Ισπανούς με οκτώ πόντους στα τελευταία 5,5 λεπτά, ενώ μοιραίοι για τους martinez u17Λιθουανούς ήταν ο Σαργκιούνας (έχασε τρίποντο και λέι-απ με το σκορ 61-63) και ο Βελίτσκα, με τον τελευταίο να πατάει εκτός γηπέδου 1,8΄΄ πριν από τη λήξη.

Στον άλλον αγώνα του 2ου ομίλου έγινε η δεύτερη μεγάλη έκπληξη του τουρνουά, καθώς το Μάλι νίκησε την απογοητευτική Αργεντινή 56-47. Η άμυνα ήταν το κλειδί της νίκης για το Μάλι, το οποίο κράτησε τους «γκαούτσος» στο 28,2% εντός πεδιάς και δεν δέχτηκε ούτε ένα καλάθι στα τελευταία 7,5 λεπτά! Σε αυτό το χρονικό διάστημα η Αργεντινή σημείωσε μόνο έναν πόντο…