Εύκολα ο Ιωνικός και περιμένει…

dakouliasΣε μονόλογο του Ιωνικού Νίκαιας εξελίχθηκε ο αγώνας κατάταξης μεταξύ των ομάδων που τερμάτισαν στην 3η θέση του νότιου και του βόρειου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Ο Ιωνικός δέχτηκε μόνο 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εύκολα τους Μαχητές Δόξας Πεύκων 70-55, αποκτώντας έτσι το προβάδισμα ανόδου στην Α2 σε περίπτωση που “ανοίξει” δεύτερη θέση (την πρώτη την έχει… ρεζερβέ η Λιβαδειά) για τη δεύτερη τη τάξει εθνική κατηγορία.

Το κομβικό σημείο του αγώνα ήταν η τρίτη περίοδος, κατά την οποία οι Νικαιώτες κράτησαν τους Μαχητές Δόξας Πεύκων στους 6 πόντους. Η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη μετέτρεψε το 37-35 του ημιχρόνου σε 54-41 και στην τέταρτη περίοδο διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα της, ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι τους 16 πόντους.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ 70-55
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 37-35, 54-41, 70-55
Διαιτητές: Δεσλής-Γερακίνης
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Καραγιάννης): Κούτουλας 6 (1), Βιδάλης 5 (1), Ντακούλιας 17 (3), Παλαιοχωρίτης, Λόλας 7, Τασόπουλος 12, Κούργιας 4, Βλάχος, Θυμνιός 10, Κουκουνιάς, Βεσκούκης 9 (1).
ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Ταρπάγκος 2, Σαββίδης, Αναστασίου, Ελευθεριάδης 11, Απιδόπουλος Γ. 4, Μυλωνίδης 6, Δικταπανίδης 1, Μάρουσιτς 17 (1), Δαβάνης 4, Λευκαδίτης 8, Πράντζος 2.