Α2, τα αποτελέσματα

Η Ολυμπιάδα Πάτρας ανέτρεψε διαφορά 21 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο (46-67) και επικράτησε του Ρεθύμνου με 84-82, σε ένα από τα πολλά σπουδαία παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής της Α2. Στο άλλο ματς της ημέρας που ξεκίνησε νωρίτερα (16:30), το Λαύριο κατέβαλλε τον ΚΑΟΔ με 77-70.

Τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο έκανε η Νήαρ Ηστ, η οποία μετέτρεψε το 34-32 σε 80-50, χάρη σε επιμέρους 17-1 στα τελευταία 4 λεπτά.

Ο Ερμής Λαγκαδά σούταρε καλά πίσω από τα 6,75μ. (10/18τρ.) και με μπροστάρηδες τους Παναγιωτόπουλο, Ράλλη, έκανε το δύο στα δύο, ενώ απρόσμενα εύκολο απόγευμα πέρασε ο νεοφώτιστος Πανελευσινιακό κόντρα στον Αρκαδικό, τον οποίον νίκησε με 77-63, έχοντας  σε μεγάλη μέρα τον Κακλαμάνο (32π.).

Η ΑΕΚ Αργους εκμεταλλεύτηκε την κυριαρχία της στα ριμπάουντ (51 έναντι 37) και τις βοήθειες που προσέφεραν στα κρίσιμα σημεία οι Ράπτης, Κασαμπαλής, προκειμένου να νικήσει τον Πανερυθραϊκό με 80-75 στην παράταση. Η ομάδα της Ερυθραίας “γύρισε” διαφορά 15 πόντων (54-39 στο 27′) και έστειλε το ματς στην παράταση με λέι-απ του Σιζόπουλου 3” πριν από τη λήξη του κανονικού αγώνα, αλλά το τρίποντο του Παπαντωνίου στην πρώτη επίθεση της παράτασης σήμανε την αρχή του τέλους…

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Ολυμπιάδα Πατρών – Ρέθυμνο                              84-82
Λαύριο – ΚΑΟΔ                                                   77-70
ΑΕΚ Αργους – Πανερυθραϊκός                             80-75 (71-71 κ.α.)
Πανελευσινιακός – Αρκαδικός                                77-63
Νήαρ Ηστ – Απόλλων Πατρών                              80-50
Κόροιβος Αμαλιάδας – Πιερικός Αρχέλαος          73-70
Ικαροι Σερρών – Αμύντας                                      81-74
Ερμής Λαγκαδά – Παγκράτι                                 81-75

ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 73-70
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος – Μπίκας – Καραβίτης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 45-33, 55-45, 73-70
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Νιπεργιάλης): Τσαμπής 5 (1), Ορφανός 8, Αθανασιάδης 6 (1), Πέττας 9, Αποστολόπουλος 5, Υφαντής 5, Κοσάνοβιτς 22 (1), Δημητριάδης 13.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Γαλάνης): Μπεχλιβάνης 16 (4), Γκογκίδης, Παπαχρήστος 6, Δάμαλης, Τζερομάνοβς 11 (1), Νάνης, Ιγκμπάβμποα 17, Ροδόστογλου 13 (1), Σιβορότκα 5, Τσουκ 2. 

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 81-75
Διαιτητές: Δεσλής – Κοτσίμπος – Τατούδης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 43-40, 62-59, 81-75
ΕΡΜΗΣ Λ. (Αγγέλης): Παναγιωτόπουλος 18 (4), Στέβοβιτς 1, Πλιούκας, Παπακωνσταντίνου 13 (2), Ράλλης 19 (3), Αναγνωστόπουλος 17 (1), Νησιώτης 11, Γκαμούρας 2.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Σκουζής, Λόλας 14 (2), Βασιλόπουλος 19 (1), Πλουτέτσκι 2, Βαρδιάνος 2, Δημάκος 8 (1), Μίχαλος 13 (2), Μαχαίρας 14, Τζουγκαράκης 3.

ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 80-75 (71-71 κ.α.)
Διαιτητές:  Πανταζής- Κατραχούρας – Σιορέντας
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 37-32, 56-48, 71-71 (κ.α.), 80-75
ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ (Οικονομάκης): Παπαντωνίου 18 (2τρ., 10ρ., 5ασ., 8λ.), Λάππας, Κοψαύτης 9 (1), Ράπτης 8 (10ρ.), Καρτέλο 17 (8ρ.), Λιούις 4, Κασαμπαλής 4, Γκιζόγιαννης 20 (10/10β.).
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 4, Στραγανιώτης 11 (2), Καλλιανιώτης 11 (3), Μαντζιώρης, Σιζόπουλος 22 (2τρ., 7ασ.), Πρίτσος 7 (1), Καραβανάς 15 (1), Χαραλαμπάκης, Σταμάτης 2, Λάκσα 2, Βλαχόπουλος 1.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 77-63
Διαιτητές: Βαρδάλος – Ξενικάκης – Μπορμπαντωνάκης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 46-24, 63-47, 77-63
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΣΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 7 (6ρ., 5ασ.), Κουκουράβας, Μαναβόπουλος 4, Μάρτζος 9 (1), Τύρλας 10, Κακλαμάνος 32 (5/5β., 6/8δ., 5/9τρ.), Δεληγιάννης 4, Τριχόπουλος, Κωνσταντακόπουλος 2, Θέος 2, Μπαλάφας 7 (1).
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σμυρνιώτης): Τσιότρας 2, Παπαδάκης 4, Αντωνιάδης 2, Κόκκαλης 10 (1), Προδρόμου 2, Κάντιτς 14 (3), Μπρόζος 5 (1), Μόρφης, Γιαννουλάκος 2, Κατιάκος 22 (10/10β.).

ΙΚΑΡΟΙ Σ. – ΑΜΥΝΤΑΣ 81-74
Διαιτητές: Μπήτης – Τζαφλέρης – Νικολούλης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 39-40, 62-61, 81-74
ΙΚΑΡΟΙ Σ. (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης, Τοπούζης 12, Τότσιος 13 (1), Κουκάς 4, Καμπερίδης 14 (2), Συμεωνίδης 9, Κακαρούδης 13 (1), Παβλίσεβιτς 12 (2), Βοϊβατόπουλος 4.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Σορώτος): Ζούπας, Μπάρμπας 3 (1), Βιδάλης 11 (1), Μούκας 2, Μπούτρος 7, Σαμοθράκης 19 (1), Παγώνης, Δορκοφίκης, Παπαργυρόπουλος 13 (1), Κουκουνιάς 6, Βαρδαβάς 6, Τζέμης 7.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ – ΡΕΘΥΜΝΟ 84-82
Διαιτητές: Καλδίρης – Μαλανδρής – Σκούτας
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-25, 40-49, 56-68, 84-82
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ (Καλατζής): Σημαιόπουλος 2, Ακτύπης, Μακρής 11 (2), Σάκοτα 3 (1), Κουτρούλιας 27, Τσότσος 14, Δημητρίου, Λάππας 17 (1), Βεσκούκης 8.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Κυριακόπουλος 23 (3/4τρ.), Κούμουλος 7 (2), Γκρούντμπεργκ 17 (3/4τρ.), Χαρισμίδης 9, Τσόχλας 5 (1), Μαγκουνής 5, Θεοδωράκος 3 (1), Θεοδωράκος Ν. 4, Λάτοβιτς 7.

ΝΗΑΡ ΗΣΤ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ 80-50
Διαιτητές: Γκούμας – Παγώνης – Επιτροπάκης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 34-32, 53-42, 80-50
ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Χατζηγιαννακός): Τσούτσος 9 (1), Μοσχοβίτης 8, Παππάς 18 (2), Στανόγεβιτς, Καπετζόγλου, Τομαράς 6 (2), Κουπίδης 24 (5), Γριμπαβιώτης 1, Αμάτο 10 (11ρ.), Γκαβανόπουλος, Τόλιας, Ψαρόπουλος 4.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Αργυρόπουλος 11 (1), Καπερώνης Π., Ζαφείρης 1, Μολφέτας, Θανόπουλος, Λιανός 15 (10ρ.), Κορωνίδης 3 (1), Μιλόβιτς 7 (1), Λυμπέρης 3 (1), Πάντελιτς 10.

ΛΑΥΡΙΟ – ΚΑΟΔ 77-70
Διαιτητές: Παναγιώτου – Παντελίδης – Τζιμογιάννης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 39-34, 53-55, 77-70
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Αθανασόπουλος, Καρβούνης 7 (1), Μπάκας 11 (5/5δ.), Κούσουλας 3, Κακιούζης 8, Σίννης 5 (4κλ.), Γιαννακόπουλος 15 (2), Ζακυνθινός, Περράκης 2, Πασχάλης 8, Λυκογιάννης, Ψυλέας 18 (3).
ΚΑΟΔ (Τακιανός): Πανάρας, Βουκαντίνοφ 15 (4), Κατσαρές 4 (5ασ.), Μαργαρίτης 6 (2), Χούμας 4, Κιτσούλης 13 (1), Μπένας, Σουρλής 3, Γιοβάνοβιτς 21 (9/11δ., 12ρ.), Τσαμάτος 4 (6ασ.).

Η βαθμολογία (σε 2 αγώνες)

Α/α ΟΜΑΔΑ Β Ν-Η ΠΟΝΤΟΙ
1. Ερμής Λαγκαδά 4 2-0 157-148
2. Λαύριο 4 2-0 149-140
3. Ικαροι Σερρών 4 2-0 157-149
4. Πιερικός/Αρχέλαος 3 1-1 146-132
5. Ρέθυμνο 3 1-1 165-159
6. Πανελευσινιακός 3 1-1 152-146
7. ΑΕΚ Αργους 3 1-1 151-155
8. Αρκαδικός 3 1-1 143-148
9. Ολυμπιάδα Π. 3 1-1 146-160
10. Κόροιβος Αμ. 3 1-1 133-156
11. Αμύντας Δάφνης 3 1-1 160-141
12. ΚΑΟΔ 3 1-1 148-139
13. Νήαρ Ηστ 3 1-1 139-126
14. Παγκράτι 2 0-2 150-157
15. Πανερυθραϊκός 2 0-2 148-156
16. Απόλλων Π. 2 0-2 120-152

Επόμενη αγωνιστική (3η, 3/11):

Πανερυθραϊκός – Πανελευσινιακός
Αρκαδικός Ολυμπιάδα Πατρών
Ρέθυμνο – Λαύριο
ΚΑΟΔ – Νήαρ Ηστ
Απόλλων Πατρών – Κόροιβος Αμαλιάδας
Πιερικός Αρχέλαος – Ικαροι Σερρών
Αμύντας – Παγκράτι
Ερμής Λαγκαδά – ΑΕΚ Αργους