Το «διπλό» στο Αίγιο της έξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο. Ο λόγος για την Αγία Παρασκευή, η οποία επιβλήθηκε του Κεραυνού με 82-60 και έτσι από την ερχόμενη σεζόν θα αγωνίζεται στη Β’ εθνική.

Τους δύο βαθμούς πήρε ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου επί του Λεωνιδίου και σκαρφάλωσε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Νίκη «ελπίδα» πήρε  και ο Πανειτωλικός επί της Ακράτας με 72-69 παραμένοντας σε τροχιά παραμονής.

Η ΕΑΠ ήταν η μεγάλη νικήτρια του τοπικού ντέρμπι καθώς επιβλήθηκε της Παναχαϊκής με 68-60 σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά όμως, παιχνίδι αφού και οι δύο σύλλογοι έχουν υποβιβαστεί.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Παναιτωλικός – Ακράτα 72-69
Πορφύρας – Χολαργός 60-64
Ε.Α. Πατρών – Παναχαϊκή 68-60
Κεραυνός Αιγίου – Αγία Παρασκευή 60-82
Μίλωνας – Έσπερος ΑΟ ΠΑ 82-65
Κρόνος Αγίου Δημητρίου – Λεωνίδιο 79-58
Τήρων Αγίων Θεοδώρων – Καλαμάτα 75-73

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΚΡΑΤΑ 72-69
Διαιτητές: Κουνελές-Χρηστίδης Π.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-9, 41-27, 54-41, 72-69
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Καραπιπέρης): Κοτσέτας 14 (2), Σβορώνος 7 (1), Βαρούχας 19 (4), Μιχαηλίδης 12 (3), Ευστρατίου 5, Κουκουνιάς 10, Βλαχούλης 5 (1), Δάρλας.
ΑΚΡΑΤΑ (Αναστασόπουλος): Γιούπης 31 (4), Σταμόπουλος 6, Σταυρουλάκης 5 (1), Ζίζηλας 4, Μπιτσάκος 11 (1), Γεωργιάδης 12. 

ΜΙΛΩΝΑΣ-ΕΣΠΕΡΟΣ Α.Ο.Π.Α. 82-65
Διαιτητές: Μπλέτσας-Λουκαράκης.
ΔEKAΛEΠTA: 26-14, 42-29, 58-49, 82-65.
ΜΙΛΩΝΑΣ (Πανούλιας): Ρουσόπουλος 13 (1), Αντωνόπουλος 4, Καμαριώτης 8, Μέντζος 6, Παπαποστόλου 1, Βουρλίτης 21 (3), Βλαβιανός 12 (2), Μπένος 14, Ζαχαρόπουλος, Ρούσης, Κέλης 1.
ΕΣΠΕΡΟΣ Α.Ο.Π.Α. (Γιατράς): Νιφόρας 6, Χαλβατζής 16, Σκόνδρας, Γιαννικόπουλος 11 (1), Αποστολόπουλος 5 (1), Θωνιάτης 13, Ιωάννου 6 (1), Τρυφωνόπουλος 2, Βασίλιεφ, Πελεκούδας 2, Αγγελόπουλος 4.

Ε.Α.Π.-ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 68-60
Διαιτητές: Κιούρκας-Κατσιρόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 36-24, 50-43, 68-60.
Ε.Α.Π. (Λιόνας): Λουρίδας, Ζούκας 15 (1), Στάμος 3 (1), Ακριβός, Σταυρόπουλος 10 (2), Κεφαλάς 28 (3), Κυρίτσης, Τσεκλένης 6, Σταυράκης, Χουλιάρας 6, Αβραμίδης.
Παναχαϊκή (Δεράος): Μασούρας, Χρυσανθόπουλος 8 (2), Γατσούλης 10 (2), Κορακιανίτης 5 (1), Καρνάβας 18, Δεράος 8 (2), Παπατσαρούχας, Καρατζιάς, Αναγνωστόπουλος 4, Θωμάς, Βουρνάς 7.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ  ΑΙΓΙΟΥ – ΚΑΠ 60-82
Διαιτητές: Τσάλας – Κάλφα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 39-39, 54-57, 60-82.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Χρυσανθόπουλος-Φιλίππου): Κυριακίδης 13 (1), Κανταρτζής 13 (1), Καραγιάννης 13 (1), Μαυρίδης 9, Μούτσιος 5 (1), Κιουτσούκαλης 2, Βουρλούμης 5 (1), Βασδέκης, Κομματάς.
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης): Άρχος, Χατζηκωστής 11 (3), Ρώης 7 (1), Σβερκούνος 14 (1), Σοφρωνάς 3 (1), Ζερβός 18 (1), Γιαννιώδης, Μάτος 13, Καραμπάς 6, Κουτσός 8 (2), Μούγιος, Κουναλάκης.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ  – ΧΟΛΑΡΓΟΣ  60-64
Διαιτητές: Παπαφωτίου – Τσουράπας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 39-30, 48-44, 60-64.
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Παπαμάρκος): Λαζαρίδης 4, Καρλάφτης 15 (1), Κατσαρός 13, Γεωργοπαπαδάκος 12 (2), Αθανασάκης 8, Βήχος 6 (2), Τζοβάρας 2, Πασπαλάς.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Συμεωνίδης): Πουλής 8 (1), Σαρακασίδης 4, Ατζαμόγλου 5, Δανιήλ 5 (1), Κιαπέκος 17, Στεφανής 4, Τασσιόπουλος 7, Σπανός 14 (3), Κακιούσης, Βέλλιος.

ΤΗΡΩΝ  – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 75-73
Διαιτητές: Ζερβούδης – Λαζαρίδης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 37-38, 64-54, 75-73.
ΤΗΡΩΝ (Ρουστέμης): Ράπτης Σ., Αρβανιτάκης 7 (2), Λεβεντόπουλος 11 (2), Χιόνης, Σακελλαράκης 23 (3), Καγιώργης 2, Λιτόπουλος 15 (1), Νικολάου 5, Δανιήλ 6, Ράπτης Κ. 6.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Αβδάλας): Αντωνόπουλος 3 (1), Μπακογιάννης 26, Γκίνης 19 (3), Βούλγαρης 14, Πολιτόπουλος 6, Φωτεινάκης 3, Σκακέας 2, Παπουτσής.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ  – ΛΕΩΝΙΔΙΟ 79-58
Διαιτητές: Φάκαρος – Ζαμάγιας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 37-29, 56-39, 79-58.
ΚΡΟΝΟΣ (Παρασκευόπουλος): Μπαλτάς 15 (2), Λαζαρίδης 1, Μωυσίδης 11 (1), Παπαδάκης 14, Αντωνόπουλος 11 (2), Σπανός 8, Λίτσιος 5 (1), Καραπλής 10 (1), Ντέντας 2, Μπάλλας 2.
ΛΕΩΝΙΔΙΟ (Νικολαϊδης-Δολιανίτης): Μουλάς 2,  Σακελλάρης 6, Μελάς 7 (1), Μπουτσικάκης 3 (1), Χριστόδουλος 15, Μιχαλόπουλος 8, Κύριος 2, Χείλαρης 8, Τσεμπεκλής 1, Κόγκας 7 (1), Χασάπης.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 25 αγώνες)

1. Αγ. Παρασκευή 45 20-5 2059-1681
2. Εσπερος Π. Αλ. 43 18-7 725-1644
3. Χολαργός 41 16-9 1777-1645
4. Μίλων 40 15-10 1819-1704
5. Κεραυνός Αιγίου 40 15-10 1788-1734
6. Πορφύρας 39 14-11 1694-1742
7. Ακράτα 38 13-12 1730-1742
8. Κρόνος Αγ. Δημ. 38 13-12 1722-1620
9. Παναιτωλικός 38 13-12 1761-1782
10. ΕΑ Πατρών 37 12-13 1753-1779
11. Παναχαϊκή 34 9-16 1563-1707
12. Λεωνίδιο 34 9-16 1764-1833
13. Τήρων Αγ. Θεοδ. 32 7-18 1659-1768
14. Καλάματα ’80 26 1-24 1454-1887

* Με πράσινο χρώμα η ομάδα που προβιβάζεται στη Β’ Εθνική
* Με κόκκινο χρώμα οι ομάδες που υποβιβάζονται στα τοπικά πρωταθλήματα

Επόμενη αγωνιστική (τελευταία, 26η, 22/05):

Χολαργός – Παναιτωλικός
Καλαμάτα – Πορφύρας
Ακράτα – Ε.Α. Πατρών
Παναχαϊκή – Κεραυνός Αιγίου
Αγία Παρασκευή – Μίλωνας
Έσπερος ΑΟ ΠΑ – Κρόνος Αγ. Δημητρίου
Λεωνίδιο – Τήρων Αγ. Θεοδώρων