Ηταν το ντέρμπι της αγωνιστικής και επιβεβαιώθηκε! Με τρίποντο του Γιάννη Στεφανάκη λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα, το Ηράκλειο πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του Φιλαθλητικού με 77-76 και πλέον βρέθηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Κρητικοί παρά αρνητικό πρώτο ημίχρονο, τη σημαντική απουσία του Κώστα Πάλλη και τα τέσσερα φάουλ που επιβάρυναν το Χρήστο Χαρίση από το τρίτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να βρουν τη χρυσή τομή και να διορθώσουν λάθη που τους έφερναν πίσω στο σκορ.

Η σταθερότητα που διακρίνει το Ίλιον τη φετινή αγωνιστική περίοδο έκανε για μια ακόμη φορά την εμφάνισή της στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Γέρα. Οι γηπεδούχοι, με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, επικράτησαν με 97-68 και διατηρήθηκαν στο τέλος του πρώτου γύρου στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Φώτη Καρακώστα μάλιστα, έφτασαν να προηγηθούν κατά τη διάρκεια του ματς  και με 40 πόντους διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, οι Μυτιληνιοί έφυγαν με άδεια χέρια για έβδομη φορά και οι ιθύνοντες του συλλόγου ψάχνουν να βρουν άμεσα μια λύση για να επουλώσουν τις κακοτοπιές που τους μαστίζουν, ώστε να  επαναφέρουν άμεσα  το θετικό κλίμα στο σύλλογο.

Τους δυο βαθμούς της νίκης πήρε ο Εργοτέλης απέναντι στο Σπόρτιγκ του οποίου και επιβλήθηκε με 67-49. Σε ένα αρκετά νευρικό παιχνίδι, οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα, να φορτώσουν με φάουλ τους «μπλαουγκράνα» και διαφύγουν από την επίφοβη ζώνη του υποβιβασμού.

Νικές για Ιωνικό, Χαλκίδα

Δυσκολεύτηκε αλλά τελικά, ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας πήρε τη νίκη από την πάντα μαχητική Έξω Παναγίτσα με 74-72. Οι τελευταίες άψογες εμφανίσεις της ομάδας του Νίκου Οικονόμου δεν πτόησαν τους Ευβοιώτες, οι οποίοι δίχως άγχος θέλησαν να χτυπήσουν το παιχνίδι μια εβδομάδα πριν το μεγάλο τοπικό ντέρμπι της Χαλκίδας.

Ο προσεχές της αντίπαλος, ΓΠΣΧ σε αντίθεση με το σύλλογο του Γιάννη Τσαούση, κατόρθωσε να ξεπεράσει την αναπάντεχη γκέλα της περασμένης αγωνιστικής και να πάρει ακόμα ένα σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα. Με τον πάντα εξαιρετικό, Δημοσθένη Φωτίου να ανεβάζει τον πήχη της προσωπικής του επίδοσης στους 27 πόντους και με τους Γέρεμιτς (17 πόντους) και Σαμουρέλη (14 πόντους) να ακολουθούν, οι «μπλε» θα προσπαθήσουν να επαναλάβουν την επίδοση της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Δεν τα κατάφερε…
Με αρνητικό αποτέλεσμα έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο του Αργοναύτη, ο Νίκος Χρυσόγελος καθώς η ομάδα της Ραφήνας ηττήθηκε στη Λιβαδειά από τον τοπικό σύλλογο με 71-66. Απογοητευμένοι, αλλά χωρίς να χάνουν τις ελπίδες οι «κίτρινοι» θα προσπαθήσουν να διορθώσουν σημαντικά λάθη, ώστε να φανούν πιο ανταγωνιστικοί στη Β’ φάση του πρωταθλήματος.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

(Σάββατο, 29/01):
Π. Φάληρο – Ίκαρος Ικαρίας 82-63

(Κυριακή, 30/01):
Λιβαδειά – Αργοναύτης Τρ. 71-66
Ενωση Ιλίου – Γέρα  97-68
Φιλαθλητικός – Ηράκλειο 76-77
Ιωνικός Ν.Φ. – Έξω Παναγίτσα 74-72
ΓΠΣ Χαλκίδας – Ψυχικό 86-52
Εργοτέλης – Σπόρτιγκ 67-49

Τα φύλλα αγώνα:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ  – ΣΠΟΡΤΙΓΚ 67-49
Διαιτητές
: Κωνσταντινόπουλος – Κιούρκας
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 17-14, 33-27, 43-33, 67-49
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης ) : Κορουζίδης 3, Συντιχάκης, Ζαϊμης, Μανώλας 10 (1), Γρύλλος 9 (1), Παπαδημητρίου 12 (4), Παπαδογιαννάκης 2, Πάντσιος 19 (2), Γεωργοπαπαδάκος 4, Κομψέλης 8, Τσαμπάς, Παναγιωτάκης.
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Αποσκίτης ) : Παπαβλασόπουλος 15, Φασουλόπουλος 3 (1), Κασσάνος 9, Μπίρδας 2, Ζάτας 3, Διαμαντόπουλος 14 (2), Καδηγιανόπουλος 3 (1), Βεκρής.

ΧΑΛΚΙΔΑ – ΨΥΧΙΚΟ 86-52
Διαιτητές : Τσώνος Μ-Φάκαρος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 23-9,41-25, 64-41, 86-52
ΧΑΛΚΙΔΑ (Βελισσαράκος) Κηρύκος 2, Γεωργίου10 (2) , Φωτίου 27 (4) , Πούλος , Κατσούλας 10 (2) , Καπελέρης4 , Σαμουρέλης 14(1) , Βελισσαράκος , Γέρεμιτς 17, Μπακαμης 2
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Αχής , Ψωμαδέρης 6, Γκαϊντάσοβ 6, Αρσένης 13 (3), Κωρίδης 6, Γκίκας, Μιγόπουλος 2, Λογοθέτης 3 (1), Σαμόλης 4, Ρουμελιώτης 3(1), Τζελέπης 2.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 76-77
Διαιτητές :
Νζαρλέρης – Καλογερόπουλος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 38-36, 56-56, 76-77
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας) : Αντετοκουμπό, Κουμπούρας 4, Ηλιόπουλος 6 (2), Γκίκας 12 (1), Μπηζιώτης 11 (3), Γρύλλης 6, Σαλούστρος 16, Γεωργιάδης 2, Βαρυπάητς 16 (2), Ανδεόπουλος 2, Ντυφαντής 1.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Δημητριάδης – Ράλλης) : Αρναουτάκης Μ., Κωτούλας 5 (1), Στεφανάκης 10 (2), Δαγαλάκης, Αρναουτάκης Γ. 10, Καραλής 14, Αγαπητός 6, Χαρίσης 20 (2), Πετράκης 12 (4).

ΛΙΒΑΔΕΙΑ – ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ  71-65
Διαιτητές: Κοντύλης – Λουκαράκης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 42-29, 55-46, 71-65.
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Αριδάς): Κρασόπουλος 10, Μουρατίδης 9 (1), Αλεξίου 29 (4), Δελέγκος 9 (1), Καρτσωνάκης 9 (1), Τερματζίδης 5 (1), Σκορδάλης, Ταμπίτσικας, Τσολάκος, Κατσαλίγκος.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ (Χρυσόγελος): Πρόκολης 14 (2), Κορκοσούρας 9, Δαγκλής 5, Τσιριγωτάκης 17 (3), Μπαλαμπάνης 15 (2), Τσίρος 3, Στράγκας 2, Σπηλιόπουλος, Κωστής.

ΙΩΝΙΚΟΣ – ΈΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 74-72
Διαιτητές: Μαντήλας – Πρωτούλης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23 – 19, 55 – 36, 60 – 54, 74 – 72 .
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (Οικονόμου): Τσουμπρής 7 (2), Μαυραγάνης 13 (2), Ταταρούνης 13, Γραμματικός 5 (1), Κουρής 9 (1), Απέργης 21, Μακρόπουλος 4, Βεντούρης, Νικολόπουλος 2.
ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Τσαούσης): Δέδες 3 (1), Κουτσογιάννης 12 (2), Ρουμελιώτης 2, Χατζηστάμου 6 (2), Παπακώστας 34 (1), Περούλης 2, Γυφτονικολός 15, Καλλέργης, Τσίτης.

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ -ΓΕΡΑ 97-68
Διαιτητές : Δημόπουλος-Κυριακόπουλος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ :24-12,43-30,75-45,97-68
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Καρακώστας – Ανδριόπουλος )Σπυλιόπουλος 10 (2), Μπέλλας Γ. 15(3), Σκαλωμένος , Σολομός 10, Στρατομήτρος 17(2), Σαρίκας 15 (1) , Λοϊζος 6, Καλαμαράς12(3), Καραγεώργος 12.
ΓΕΡΑ (Μαρίνος): Ιορδάνους ,Ιμπέζα 24, Γ. Ζεστός 16(3), Γρ. Ζεστός 7, Χολέβας 6, Χρυσός 10, Μητζίκης, Χατζηντάνος5(1).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 13 αγώνες)

Ομάδα Β Ν-Η Πόντοι
1. Ηράκλειο 25 12-1 1020-889
2. Φιλαθλητικός 24 11-2 1049-887
3. Ενωση Ιλίου 24 11-2 1014-862
4. Ιωνικός ΝΦ 22 9-4 950-842
5. ΓΠΣ Χαλκίδας 20 7-6 987-941
6. Λιβαδειά 20 7-6 942-920
7. Εργοτέλης 20 7-6 954-942
8. Γέρα 19 6-7 973-1004
9. ΑΕΕΠ Χαλκίδας 19 6-7 1004-983
10. Ψυχικό 18 5-8 909-935
11. Αργοναύτης Τρ. 18 5-8 954-967
12. Σπόρτιγκ 16 3-10 755-903
13. Π. Φάληρο 15 2-11 876-986
14. Ικαρος Ικαρίας 13 0-13 779-1105

* Με πράσινο χρώμα η ομάδα που προβιβάζεται
* Με κόκκινο χρώμα οι ομάδες που υποβιβάζονται

Επόμενη αγωνιστική (14η, 6/2):
Ένωση Ηλίου – Λιβαδειάς
Φιλαθλητικός – Αργοναύτης Τριγκλίας
Ιωνικός Ν.Φ. – Ηράκλειο
Χαλκίδα – Έξω Παναγίτσα
Εργοτέλης – Ψυχικό
Π. Φάληρο – Σπόρτιγκ
Γέρας – Ίκαρος Ικαρίας