Β΄Εθνική (Νότος – 5η αγ/κή): Ημέρα των “θρίλερ”!

kronos_agiou_dhmhtriou-nikh_amarousiouΤρία παιχνίδια κρίθηκαν στο τελευταίο σουτ, στην πιο συναρπαστική Κυριακή του πρωταθλήματος μέχρι τώρα, τουλάχιστον για το νότιο όμιλο της Β΄Εθνικής! Τη νίκη της 5ης αγωνιστικής πάντως την πέτυχε ο Χολαργός, ο οποίος άλωσε το Κορωπί με 81-72 και έδειξε ότι φέτος είναι ικανός να κάνει κάτι παραπάνω από το να εξασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία. Στο μεταξύ, ακάθεκτο συνεχίζει το Ηράκλειο, καθώς πέρασε αλώβητο -έστω και δύσκολα- και από την Νέα Σμύρνη, επικράτησε του Ικάρου με 68-60 και παρέμεινε η μόνη αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα!

Τεράστια διπλά από Ιλιον, Νίκη Αμαρουσίου

Τεράστιο διπλό σημείωσε η Ενωση Ιλίου μέσα στο “Σαλούν” επί του Παπάγου με 71-70, με τον Φουντά να βάζει το τρίποντο της ισοφάρισης και τον Καπινιάρη να σημειώνει τη νικητήρια ελεύθερη βολή 3,9 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα. Το τρίποντο του Βιδάλη από το κέντρο του γηπέδου δεν είχε καμία τύχη κι έτσι η Ενωση Ιλίου κατόρθωσε να ρεφάρει άμεσα την εντός έδρας ήττα από το Κορωπί την προηγούμενη Κυριακή.

Την ανατροπή της ημέρας έκανε στον Αγιο Δημήτριο η Νίκη Αμαρουσίου, η οποία υποχρέωσε τον Κρόνο στην πέμπτη ήττα του με 70-69, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15 πόντους διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο “ήρωας” της Νίκης ήταν ο Κυπριτζόγλου, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο 24 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη αλλά ο ηγέτης ήταν Παβλίσεβιτς, που τελείωσε το ματς με 28 πόντους, 7/7 ελεύθερες βολές και 9/14 σουτ.

Μεγάλη νίκη του Φιλαθλητικού με Λεγκίκα και… ζώνη

Μεγάλο ματς έγινε και στο κλειστό του Ζωγράφου, όπου ο Φιλαθλητικός κατέβαλλε τον Πανελευσινιακό με 70-67 και σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του. Η ομάδα του Τάκη Ζήβα ακολουθούσε στο σκορ με διαφορά 1-5 πόντων σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο μισό της αναμέτρησης πάντως ήταν μία τελείως διαφορετική υπόθεση. Η άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε ο Φιλαθλητικός βραχυκύκλωσε σε τέτοιο βαθμό τον αντίπαλό του, που ο Πανελευσινιακός έμεινε χωρίς καλάθι εντός πεδιάς από το 20′ έως το 28′ και έβαλε μόνο ένα σουτ στην τρίτη περίοδο.

Με κορυφαίο τον Λεγκίκα, που σημείωσε τους περισσότερους πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 32-36 του ημιχρόνου σε 54-42 στο 28′ και δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα. Το φινάλε πάντως είχε σασπένς. Παρά την κακή βραδιά του Μποχωρίδη (πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 31′) ο Ζούμπος και ο Μαντζιώρης κατάφεραν να βάλουν τον Πανελευσινιακό πάλι στο ματς με μακρινά σουτ, η διαφορά έπεσε στους τρεις Veskoukis-Esperosπόντους στο τελευταίο λεπτό (68-65) και οι φιλοξενούμενοι είχαν μάλιστα και την ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ωστόσο ο Ζούμπος ήταν άστοχος περίπου 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και όλα τελείωσαν.

Περίπατο ο Ιωνικός Νίκαιας

Την πιο επιβλητική φετινή εμφάνιση του έκανε ο Ιωνικός Νίκαιας στο κλειστό του Πλάτωνα, όπου νίκησε εύκολα τον Εσπερο Πάτρας 84-64. Οι Νικαιώτες έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 26-14, πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 22 πόντων και την ανέβασαν μέχρι και το +26 στο 22′ (54-28). Από εκεί και πέρα όλα έγιναν εύκολα για την ομάδα του Νίκου Οικονόμου, που είχε κορυφαίο τον Λάζαρο Τασόπουλο.

Εύκολο απόγευμα δεν πέρασε μόνο ο Ιωνικός Νίκαιας. Ανάλογο περίπατο έκανε στο Ηράκλειο και ο Αμύντας, που έλεγξε επί 40 λεπτά τον αγώνα με τον Εργοτέλη και έφτασε άνετα στη νίκη με 79-57. Τέλος, τα… δύσκολα εύκολα έκανε στο Χαλάνδρι ο Πανιώνιος. Οι “κυανέρυθροι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 10-20 στο 7′ αλλά έκλεισε τη διαφορά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και στη συνέχεια πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε χωρίς πρόβλημα στο διπλό που ήθελε, με τους Παπαρέγκα, Μίχαλο, Τσιάκο να σημειώνουν τους 70 από τους 91 πόντους της ομάδας τους!

Διαιτητές: Διμπινούδης, Κάρδαρης
ΠΑΠΑΓΟΣ (Καλογήρου): Οικονομάκης, Διαμαντόπουλος 12, Βιδάλης 10 (2), Σιμόπουλος 2, Αποστολίδης 6, Δέδες 6, Τζιβελέκας 6 (2), Υφαντής 9, Δορκοφίκης 16 (1), Αρσένης 3 (1), Ρουμπέας.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Πανούλιας): Βαϊδάκης 6, Μπέλλας Γ. 16 (4), Καπινιάρης 12 (1), Φουντάς Α. 6 (2), Σταθόπουλος, Τσολάκης 9 (1), Μπασδέκης 4, Μπέλλας Ο. 11 (2), Κόκας, Σκορδάς 4, Στρατομήτρος, Γεωργιάδης 3.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ 84-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 50-28, 64-49, 84-64
Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης, Φάκαρος
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Οικονόμου): Γιαννίκος 14 (2), Κούτουλας 6 (1), Βανδώρος, Ντιμπ 2, Μπολάτογλου 2, Μούκας 9 (3), Ρεκουνιώτης, Τασόπουλος 24, Γκιουζέλης 6 (1), Λυκογιάννης 4, Βεσκούκης 17 (1).
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Κεσαπίδης): Φρατζής, Στυλίδης 6, Μαγιντόμπε 16 (3), Ροκανάς 2, Κελεσίδης 5, Τρυφωνόπουλος 2, Αγγελόπουλος, Καραβανάς 15, Γκόβας 9, Ψαρόπουλος 5 (1), Μακρής 5 (1).

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ-ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 70-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 32-36, 54-43, 70-67
Διαιτητές: Παπαφωτίου, Καλογερόπουλος Φ.
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Παπαδημητρίου 7 (1), Γκαβασιάδης 12 (1), Κεφάλας 3, Λιακόπουλος, Βαρνάβας 6, Σαμοθράκης 8 (1), Λυμπερόπουλος 3, Λεγκίκας 21, Τραφαλής 10 (1), Πρέκας.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 7 (1), Μιχαλούτσος, Ηλιάδης Β., Μποχωρίδης 8 (1), Ζούμπος 18 (3), Σπηλιόπουλος, Ηλιάδης Η. 6 (1), Μπένος, Δούκας, Ντέντα 2, Γκουαλτιέρι, Ματζιώρης 26 (2).

ΚΟΡΩΠΙ-ΧΟΛΑΡΓΟΣ 72-81
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 32-36, 49-53, 72-81
Διαιτητές: Θεονάς, Πολυχρόνης
ΚΟΡΩΠΙ (Καρακώστας): Καράμπελας, Μελάς 4 (1), Κούσουλας 8 (1), Στούκας 2, Υφαντής 9 (1), Τύρλας 10, Κερασοβίτης 3 (1), Αμπαράς 5, Σκλάβος 8, Χρύσης 2, Αγαδάκος 21, Σαρλής.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Χατζηπανηγύρης): Τσουβελέκακης, Λάππας 12 (2), Παπάς 8 (2), Αγόρης 9 (3), Καρτέρης 3 (1), Μουμπάρακ 17 (3), Καραμπάς 6, Γραμματίκας 9 (3), Κιαπέκος 6, Μπουργανός, Γιανναλέτσος 11 (1), Δρόσος.

ΚΡΟΝΟΣ-ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 69-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 40-37, 58-51, 69-70
Διαιτητές: Αποστολίδης, Μαραμής
ΚΡΟΝΟΣ (Σαββάτης): Μπάλας, Στραγανιώτης 12 (1), Μητσάκης 8, Ξιούρας, Κόης 3 (1), Ζούκας 6, Αντωνόπουλος 2, Φρουσκλιάς 15 (1), Χαλβατζής 1, Γιαννόπουλος 16 (3), Ματαλιώτακης 6, Περαντωνάκης.
ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Κωλέτσης): Τσέκενης Γ. 4 (1), Οικονομόπουλος 4, Θωμόπουλος 4, Παβλίσεβιτς 28 (3/6τρ., 6/8δ., 7/7β, 6ρ.), Καράμπελας, Κυπριτζόγλου 7 (1), Ατζαμόγλου 3, Σταθόπουλος 2, Σαλτουρίδης 2, Τσέκενης Α. 3 (1), Μούγιος 2 (9ρ.), Μαύρος 11 (6ρ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 82-91
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 41-49, 61-71, 82-91
Διαιτητές: Ζακεστίδης, Μηλαπίδης
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Νικητόπουλος): Ανδρικόπουλος 3, Καραθανασόπουλος 5 (1), Σαμιώτης 2, Αλεξόπουλος 1, Λοΐζος 8, Τασιόπουλος 21 (2), Καρούζος 19 (1), Παπαπαθανασόπουλος 8, Ζερβός, Ρώσσης, Ανδρουλάκης 2, Μαλούκος 13.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σορώτος): Γαρμπής, Παπαρέγκας 28 (5), Βλάχος 2, Τσουράκος, Κόκκαλης 7 (1), Ζώρζος, Μανσαράι 4, Μίχαλος 22 (1), Φιλιππάκος 4, Τσιάκος 20 (1), Αναγνωστάκης 4, Μουρίκης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΑΜΥΝΤΑΣ 57-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-20, 24-33, 34-47, 57-79
Διαιτητές: Δημόπουλος, Σοφιανόπουλος
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Δόσπρας, Χασάπης, Σακελλαράκης 14, Καρακωνσταντάκης 13 (2), Βασιλειάδης 4, Τσερκιτσόγλου 5 (1), Πετράκης 8 (1), Σκλήβας 7, Αρναουτάκης 3 (1), Καραλής 1, Κριθανάκης 2, Μάρης.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 7, Μέλιος, Τοπάλι 5 (1), Διαμαντόπουλος 12 (1), Μαντζούρος 6 (1), Βαρδιάνος 5 (1), Πίνης 14 (2), Κουκουνιάς 7, Μπάρμπας 3 (1), Αλεξάνδρου, Βογιατζής 14, Καμπούρης 6 (1).

ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 60-68
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 27-33, 41-45, 60-68
Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Τσακαλογιάννης
ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ (Παπαδάτος): Σημαιόπουλος 8, Σακελλαρόπουλος 3, Σταμάτης 6 (2), Βούζας 14 (2), Βουρλίτης 12 (2), Δορκοφίκης, Καννάς, Δαρμογιάννης 10, Αντωνούσος, Τζέμης 7.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Αυγενικός 7, Κουπίδης 28 (5), Λιανός 7, Μαραγκάκης 4, Καραδολάμης 12 (3), Σπυριδάκης, Φραγκιαδάκης, Μεταξωτός, Πάλλης 10, Πρωτογεράκης.