Εθνική Παίδων: Με το δεξί στο τουρνουά του Ίσκαρ (VIDEO)

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά του Ίσκαρ στην Ισπανία η Εθνική Παίδων.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκησε την Καστίγια Λεόν 81-59 στον 1ο αγώνα της για το διεθνές τουρνουά, έχοντας το προβάδισμα σχεδόν σε ολόκληρη την αναμέτρηση. Από το 7ο λεπτό η Εθνική δημιούργησε διψήφια διαφορά πόντων (23-11), την οποία ανέβασε μέχρι και τους 29 στο 2ο ημίχρονο (70-41 στο 31′), έχοντας πρώτους σκόρερ τους Χατζηλάμπρου (16π.), Ασημένιο (14π.).

Απόψε θα κριθεί το αν η ελληνική ομάδα θα προκριθεί στον τελικό, καθώς αναμετράται στις 19:00 με την Ιταλία, η οποία είχε νικήσει την Καστίγια Λεόν 92-83 στο εναρκτήριο ματς του ομίλου και του τουρνουά.

Διαιτητές: Αλκονέρο, Ντε Χεσούς
Δεκάλεπτα: 28-12, 43-28, 66-41, 81-59
Ελλάδα (Καλαμπόκης): Πούλος 8, Τσώνης 2, Βενετίδης, Χαρτώντας 14 (3), Σταμούλος, Πεταλωτής, Χατζηλάμπρου 16 (3), Παγουλάτος 5 (10ρ.), Κωστούλας 6, Παπανικολάου 6, Σκληρός 6, Ασημένιος 14 (2).