Η 1η αγωνιστική των play off και των play out

ethnikos promhtheasΣ΄ένα απίστευτο παιχνίδι, ο Εθνικός πήρε τη νίκη στην παράταση του Προμηθέα με 83-79 και πλέον προηγείται με 2-1 στη σειρά των πλέι οφ.

Ο Προμηθέας έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Πέττα είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο , καταφέρνοντας μάλιστα να ξεφύγει και 10 πόντους. Το μαρκάρισμα του  Μαγκουνής στον Πέττα αποδείχθηκε καταλυτικό καθώς  δεν έβαλε ούτε έναν πόντο απέναντι του.  Ετσι, ο Εθνικός, πέρασε μπροστά με 5 πόντους αλλά ο Προμηθέας κρατήθηκε κοντά στο σκορ. Ο Γιαννικόπουλος με 1/3 έκανε το 68-57, με 54’’ ο Πέττας με τρίποντο έγραψε το 68-70, στα 31’’ πριν από τη λήξη, και δύο εύστοχες βολές του Βασιλόπουλου έκαναν το 70-70. Στο τέλος του κανονικού αγώνα χάθηκαν σουτ εκατέρωθεν (Τσάμης από Προμηθέα και Λάτοβιτς από Εθνικό). Στην παράταση, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 77-73, διατηρώντας το μικρό αυτό προβάδισμα έως το τέλος, το οποίο του έδωσε και τη νίκη.

Στην παράταση έβαλε ένα κρίσιμο τρίποντο ο Μάντζαρης και ο Εθνικός είχε συνεχώς προβάδισμα 2-3 πόντων. Κρίσιμες βολές έβαλε ο Λάτοβιτς στην παράταση, ο οποίος έκανε το 89-79 στα 6”, «σφραγίζοντας» τη νίκη για τους πειραιώτες.

Με 4/4 βολές τα τελευταία 10΄΄, ο Φάρος πήρε τη νίκη απέναντι στο Παγκράτι με 76-70 κάνοντας το 3-0 και πλέον περιμένει τον αντίπαλό του για να διεκδικήσει την άνοδο στην Α1.

Ντέρμπι με τα όλα του έγινε στα Πεύκα, όπου οι Μαχητές επικράτησαν στη δεύτερη παράταση του Πανερυθραϊκού με 88-85 κάνοντας το 2-1 στη σειρά.
Οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή κρατούσαν τα ηνία στο μεγαλύτερο μέρος, με τη διαφορά να φτάνει και το +8 (52-44 στο 25΄). Από εκείνο το σημείο, τα Πεύκα έκαναν την αντεπίθεσή τους και με 18-8 πέρασαν μπροστά με 62-60, η Ερυθραία απάντησε με 4-0 και οι δύο βολές του Γεραμιχαλού έστειλαν το ματς στην πρώτη παράταση, μετά το φάουλ που δέχτηκε από τον Προδρόμου 0,8΄΄ πριν από τη λήξη. Εκεί, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο με τον Σοφρωνά να στέλνει το ματς στη δεύτερη παράταση. Οι Μαχητές μπήκαν δυνατά προηγήθηκαν με 86-79, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο τρίποντα (86-85) αλλά οι δύο βολές στα 3΄΄ πριν από τη λήξη επισφράγισαν τη νίκη για τα Πεύκα.

Τη σωτηρία της εξασφάλισε η Λιβαδειά έπειτα από τη νίκη της επί του Περιστερίου με 72-58 κάνοντας το 3-0 και έτσι οι «πρίγκιπες» αποχαιρετούν την κατηγορία.  Οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» το παιχνίδι παραμένοντας κοντά στο σκορ, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ξέμειναν από δυνάμεις και έτσι ήρθε το 22-10 από πλευράς Λιβαδειάς.

Τα αποτελέσματα:

Play Offs
Εθνικός – Προμηθέας Π. 83-79 (70-70 κ.α.) (2-1)
Φάρος Κ. – Παγκράτι 76-70 (3-0)

Play out
Λιβαδειά – Περιστέρι 72-58 (3-0)
Πεύκα – Πανερυθραϊκός 88-85  (64-64 κ.α., 72-72 α΄παρ.) (2-1)

Τα φύλλα αγώνων:

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ  88-85
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  18-19, 36-41, 50-54, 64-64, 72-72, 88-85
Διαιτητές:   Καρακατσούνης-Σταματόπουλος-Παγώνης
ΜΑΧΗΤΕΣ (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος 2, Μπουρδάνος, Γερομιχαλός 10 (1/6τρ.), Ελευθεριάδης 12, Μαυρογιάννης 1,Τοπάλης 15, Γράβας 8,  Μάρουσιτς 20 (2), Θόρστέινσον 10, Λευκαδίτης 6 (1).
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλλιος 14 (1), Μπάρδας 4, Καλλιανιώτης 5, Πρίτσος 5, Προδρόμου 12, Γιαουρτόγλου 20 (3),  Σολωμός 5, Αντωνίου 2, Γκαιντάσοφ 2, Σωφρωνάς 16 (2).

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 83-79 (70-70 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 35-41, 56-55, 70-70, 83-79
Διαιτητές: Παπαπέτρου-Μητσόπουλος-Παντελίδης
ΕΘΝΙΚΟΣ (Καλαφατάκης): Μάντζαρης 16 (3), Τζόλος 4, Τότσιος 12 (2), Βασιλόπουλος 9, Βουγιούκας, Παλαιοχωρίτης 2, Ράπτης 5, Γκιζόγιαννης 11, Μαγκουνής 9, Τζιάλλας 2, Ψυλέας.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ Π. (Γιατράς): Νοέας 4 (1), Κουμπούρας 20, Γιαννικόπουλος 2, Σκούφης, Πέττας 29 (4), Γερομιχαλός 10, Μαναβόπουλος, Πέτροβιτς, Τσάμης 5 (1), Αλίχοντζιτς.

ΛΙΒΑΔΕΙΑ  – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ  72-58
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  20-12, 34-35, 50-48, 72-58
Διαιτητές:  Πουρσανίδης Γ-Γκούμας-Διαμαντής
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Σταθούλης): Ντακούλιας 15 (4), Βουκαντίνοβ 17 (2), Τερματζίδης, Βούλγαρης 8 (1), Χάλαρης 5, Τσιφρικάς, Μαράντος, Μαχαίρας 9,  Σταύρου 3, Καλαμπάκας, Δημητριάδης 15 (1/7τρ.).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Λάκκας 9 (1), Παπαδιονυσίου, Τσιότρας 8, Πολυτάρχου 6 (2), Παπαντωνάκος 7 (1),  Σκουλίδας 1, Ψαρόπουλός , Κατιάκος 12, Πέτρουλας 6 (2), Γκίλκριστ 9.

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 76-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 39-42, 57-50, 76-70
Διαιτητές: Μάνος-Καλδίρης-Τσαρούχα
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. (Πολέμης): Παπαδόπουλος 3 (1), Παπαμακάριος 3, Καράμπουλας 19 (2), Μπατής 10 (1), Πετροδημόπουλος 7, Αγγελόπουλος 15 (3), Κομποδιέτας 6 (1), Σκορδίλης 11, Κακιούζης 2
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 16 (2), Παναγιωταράς 6 (1), Παπαδιονυσίου 10 (1), Φακοπουλίδης, Μοτσενίγος 6, Αντωνάκης 6, Κουτρούλιας 14 (1), Σαχπατζίδης 6, Μήτσιαλος 2, Περσίδης 2, Δενδρινός 2.