Πρωτέας Βούλας – Παλαιό Φάληρο 77-65: Νίκη με φόντο τη δεύτερη θέση

Σημαντικής βαθμολογικής σημασίας νίκη πανηγύρισε ο Πρωτέας Βούλας επί του Παλαιού Φαλήρου, στο εξ’ αναβολής ματς για την 14η αγωνιστική. Η ομάδα του Αλέκου Δάγλα επικράτησε με 77-65, υπερκάλυψε τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο (71-76) και πλέον βλέπει τη δεύτερη θέση στο 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής, την οποία μοιράζεται με τον Πανελευσινιακό.

Ο Πρωτέας έφτασε τις 4 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, ενώ έκανε και το 6-1 στο κλειστό της Βούλας. Το Παλαιό Φάληρο, από την άλλη, δεν είχε ποτέ το προβάδισμα μετά το 8′ (15-16), στο πρώτο παιχνίδι μετά τη λύση της συνεργασίας με τον Γιάννη Μάνο. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την 1η περίοδο με 10 συνεχόμενους πόντους (23-16), δημιούργησαν διψήφια διαφορά πόντων στο 16′ (34-24) και την ανέβασαν ακόμα περισσότερο στο 17′ (36-24).

Η ομάδα του Μάριου Γούναρη προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στο 2ο ημίχρονο και το κατάφερε. Ενώ προηγουμένως είχε δει τον Πρωτέα να προηγείται ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στο 23′ (50-34) και στο 26′ (55-39), κατάφερε να μειώσει μέχρι το καλάθι στο 33′ (60-58) και στο 34′ (63-61). Οι γηπεδούχοι βρήκαν πάντως τον τρόπο να παραμείνουν μπροστά στο σκορ.

Ένα τρίποντο του Ματσάγγου, άλλο ένα από τον Δενδρινό και ένα δίποντο του Γάργαλη, των τριών κορυφαίων παικτών του Πρωτέα, βοήθησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 71-63 στο 37′ και να ανεβάσουν τη διαφορά πάλι σε διψήφια τιμή λίγο αργότερα.

Πρωτέας Βούλας – Παλαιό Φάληρο 77-65
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Καλογερόπουλος Φ., Χρηστίδης Παύλ.
Δεκάλεπτα: 23-16, 44-32, 58-51, 77-65
Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Δενδρινός 20 (4), Τσακναρίδης, Κυριλής 13 (1), Καραμαλέγκος Γ. 4, Ματσάγγος 15 (2), Γάργαλης 14, Σκορδάς 4, Καραμαλέγκος Ηλ. 5 (1), Βισνιέβσκι 2.
Παλαιό Φάληρο (Γούναρης): Σκόρδος 12, Μπιλάλης, Δρίτσας, Κομποδιέτας 5 (1), Μαχαίρας 10, Μπολάτογλου 2, Καλιανιώτης 8, Κανονίδης 17 (3), Οικονομόπουλος, Μαγιντόμπε 11 (3).

Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου
Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική