«European Basketball Tour – Cyprus 2011»: Βουλγαρία – Ρωσία 51-88

Εάν ο Ντέιβιντ Μπλατ έβαζε τους παίκτες του να παίξουν… οικογενειακό διπλό, τότε σίγουρα τα συμπεράσματα που θα έβγαζε θα ήταν πιο ασφαλή απ’ αυτά της αναμέτρησης με τη Βουλγαρία! Το τελικό σκορ, άλλωστε, τα λέει όλα (51-88) κι αν η ρωσική ομάδα δεν παρουσιαζόταν τόσο χαλαρή στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, τότε η τελική διαφορά στο σκορ θα είχε πάρει πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις…

Βέβαια, πριν καν ξεκινήσει το ματς ήταν λίγο πολύ γνωστό ποιος θα επικρατούσε. Η διαφορά δυναμικότητας, άλλωστε, των δύο ομάδων ήταν δεδομένη, οπότε το μόνο που περίμεναν άπαντες ήταν να δουν τον τρόπο που θα επέλεγε να παρουσιάσει την ομάδα του ο Ντέιβιντ Μπλατ. Ο κόουτς των Ρώσων, πάντως δεν έδειξε… οίκτο στους άμοιρους Βούλγαρους στο πρώτο 20λεπτο, αφήνοντας μέσα για αρκετή ώρα τον Κιριλένκο, με τον Ρώσο σταρ να κάνει ότι θέλει σε άμυνα κι επίθεση βάζοντας από νωρίς την ομάδα του πολύ μπροστά στο σκορ (6-18 το πρώτο δεκάλεπτο).

Αυτή η διαφορά έδωσε τη δυνατότητα στον Μπλατ στη συνέχεια για δοκιμές σε σχήματα και τρόπους ανάπτυξης ενόψει Ευρωμπάσκετ. Οι Ρώσοι στο δεύτερο μισό του αγώνα έδειξαν να χαλαρώνουν επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να κάνουν κάτι, αλλά όχι τίποτε ιδιαίτερο…

Τα δεκάλεπτα: 6-18, 7-25, 22-26, 16-19
Βουλγαρία: Ντ. Ιβάνοφ 8, Κ. Ιβάνοφ 2, Αβράμοφ 2, Κοστόφ 12 (2), Βιντένοφ 8 (2), Ζ. Γκεοργκίεφ 4 (1), Σ. Γκεοργκίεφ, Λίλοφ 3 (1), Αλέξιεφ 1, Ρόουλαντ 5, Μπάνεφ, Βαρμπάνοφ 6
Ρωσία: Βοροντσέβιτς 3 (1), Αντονοφ 10 (2), Μπίκοβ 5 (1), Φρίτζον 14 (4), Βορόνοφ 3 (1), Σαμπάλκιν 6 (1), Σβεντ 9, Μοζγκόφ 12, Μόνια 4, Κβοστόφ 7 (1), Πονκρασόφ 5, Κιριλένκο 10