«European Basketball Tour – Cyprus 2011»: Ρωσία – Ιταλία 67-71

Το δις εξαμαρτείν δεν το έπραξε η Ιταλία, καθώς τις λεπτομέρειες που την οδήγησαν στην ήττα απ’ την Ελλάδα τις πρόσεξε στο δεύτερο παιχνίδι της στο European Basketball Tour, νικώντας τη Ρωσία με 71-67. Οι παίκτες του Πιανιτζιάνι ήταν πιο προσεκτικοί κι είδαν το δίδυμο των Μαντσινέλι και Μπαρνιάνι να είναι “καυτοί” στην επίθεση (πέτυχαν τους 43 από τους 71 πόντους της ομάδας τους!), ενώ εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και την απουσία του Αντρέι Κιριλένκο.

Οι Ρώσοι, παρότι κέρδισαν τις μάχες των αιθέρων (38 έναντι 32), τα… έσπασαν από τα 6.75 (3/20) κι αυτό το πλήρωσαν ειδικά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, όταν προσπαθούσαν με τρίποντα να γυρίσουν το ματς. Οι Ιταλοί, ωστόσο, δεν τα έχασαν κι έτσι έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 16-13, 14-17, 16-22

Ρωσία (Μπλατ): Βοροντσέβιτς 10 (1), Ζουκανένκο, Αντονοφ 2, Φρίτζον 12, Σαμπάλκιν 10, Βιάλτσεβ, Σβεντ 1, Μοζγκόφ 15, Μόνια 12 (2), Κβοστόφ, Πονκρασόφ 5, Γκριγκόριεφ

Ιταλία (Πιανιτζιάνι): Μπελινέλι 8 (1), Τσιντιαρίνι 3 (1), Μαντσινέλι 20 (4), Μπαρνιάνι 23, Καραρέτο, Μαεστράνζι, Βιτάλ 9 (1), Μέλι, Κουσίν 3, Ντατόμε 2, Ρένζι, Χάκετ 3.