Έκανε το… break στο τέλος ο Πανιώνιος!

Ο Πανιώνιος είχε δείξει τις… διαθέσεις του απ’ την αρχή της σειράς των αγώνων με τον Κολοσσό Ρόδου και παρόλο που στο πρώτο παιχνίδι “αυτοκτόνησε”, στο 5ο φρόντισε να κάνει το break (73-63) και να καταλάβει την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα της Α1. Μία νίκη πέρα για πέρα δίκαιη για τους νεοσμυρνιώτες, που παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι, εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες των γηπεδούχων και πανηγύρισαν τη νίκη και την κατάκτηση της τρίτης θέσης. Μάλιστα το πανηγυρικό κλίμα δεν ήταν μόνο στα… λόγια, αλλά και στην πράξη καθώς οι οπαδοί του Κολοσσού, αλλά κι οι παίκτες κι οι προπονητές της ομάδας της Ρόδου έδειξαν ότι διακατέχονται από φίλαθλο πνεύμα και χειροκρότησαν τους αντιπάλους τους, παρόλο που τους νίκησαν μέσα στο “σπίτι” τους!

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Πανιώνιος κατόρθωσε να πατήσει το γκάζι στο 3ο δεκάλεπτο, με τον Ντίμπλερ σε ρόλο… οδηγού (και μάλιστα μονόφθαλμου, ελέω του χτυπήματος που είχε δεχθεί απ’ τον Ασημακόπουλο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης!!!) και δεν άφησε περιθώρια στους “θαλασσί”. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν ν’ αλλάξουν τη ροή του ματς – που παρότι αδιάφορο, καθώς το εισιτήριο για το Eurocup έχει τσεκαριστεί κι απ’ τις δύο ομάδες – αλλά φάνηκε ότι είχαν κενά στο παιχνίδι τους κι αυτό πλήρωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 18-21, 14-16, 13-18