Ο Πορφύρας έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί του Φάρου Κερατσινίου (μετρούσε 11 συνεχόμενες νίκες), αφού νίκησε την πρωτοπόρο ομάδα του Πολέμη με 76-64 και έβαλε… φωτιά στην κορυφή της Α’ ΕΣΚΑΝΑ. Ο Ικαρος Νέας Σμύρνης… καραδοκεί άλλωστε, αφού συνέτριψε με 77-48 την Ενωση Νέας Περάμου/Μεγάρων στο (κατ’ ευφημισμό) ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής και “έπιασε” τον Φάρο στην κορυφή, ωστόσο υστερεί στην ισοβαθμία.
Μία θέση πιο κάτω (και δύο βαθμούς πιο πίσω) εξακολουθεί να βρίσκεται ο Μανδραϊκός, που νίκησε εύκολα το Πέρα και διατηρεί τις όποιες ελπίδες έχει για άνοδο…
Tα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής
Μανδραϊκός-ΠΕΡΑ 81-64
Πορφύρας-Φάρος Κερατσινίου 76-64
Δραπετσώνα-Εν. Τραχώνων/Δία 72-50
ΑΟΝΑ-Ευρυάλη 72-76
Αλιμος-Αρης Νικαίας 85-60
Ικαρος Ν. Σμύρνης-Εν. Περάμου/Μεγάρων 77-48
Πρωτέας Βούλας-Βουλιαγμένη 63-51
Τα φύλλα αγώνων:
ΠΟΡΦΥΡΑΣ-ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 76-64 (29-24)
Διαιτητές: Μπίκας, Μαυρέλης
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Μάντζαρης, Γιαννόπουλος): Ασημακόπουλος 1, Χαραλαμπίδης 9 (1), Οικονόμου Γ. 12, Σκαμνάκης 20, Καλαμαράς 3 (1), Παλτόγλου 11 (2), Οικονόμου Μ., Διαμάντης 15, Κυριακόπουλος 5.
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης, Κωλέτσης): Παπαδόπουλος Α. 9, Δασκαλούδης 4, Καρλάφτης 7 (1), Κούκουρας 9 (2), Κατούφας 14, Λαμπρόπουλος 5 (1), Κουντουράς 14 (1), Παπαδόπουλος Σ. 2.
ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ-ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ/ΜΕΓΑΡΩΝ 77-48 (45-25)
Διαιτητές: Ζακεστίδης, Ουσταμπασίδης
ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ (Δρουμπούκης Τσεπέλης): Παρίσος 12 (1), Λυγγερίδης 6, Λύτρας 2, Κανέλλης 6, Ντεφούδης 15, Αναστασόπουλος 20 (4), Κριεκούκης 6 (2), Ανδρεάτος 2, Λοϊζίδης 8 (1), Δεληγιάννης Γ.
ΕΝ. Ν. ΠΕΡΑΜΟΥ/ΜΕΓΑΡΩΝ (Ζιάγκος, Ανδρουλάκης): Μάκος 4, Ρώης 5 (1), Μπαλάφας 2, Ωνάσογλου 6 (2), Αντωνίου 1, Καλεμτζάκης 4, Ανθρακόπουλος 17 (1), Μουστόπουλος 6, Παπαποστόλου 3 (1).
ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ-ΠΕΡΑ 81-64 (32-38)
Διαιτητές: Παπαφωτίου, Σιώκας
ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Γρίβας): Μαρούγκας 8 (1), Χαϊδεμένος 5, Πετρόπουλος 6 (2), Βαρυπάτης 11 (2), Σουρλής 20 (4), Μπαζιώτης, Ντιφαντής 10, Λίτσιος 8, Κατσαρέλιας 6, Στέφος, Ηλιάδης 7 (1).
ΠΕΡΑ (Κουκούρης): Τσιρίδης 15 (3), Δοροβίτσας 2, Μιχαλάς, Πέττας 1, Μπέλλης 11, Βαρδάλος 5 (1), Λουκάκης 15, Πετρόπουλος, Αλεξανδράκης 15, Αλεξανδρόπουλος, Μητρόπουλος.
ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ-ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 85-60 (44-35)
Διαιτητές: Λάτσης, Καρακωνσταντόπουλος
ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ (Μαστρογιάννης, Πρασσάς): Τσιριγωτάκης 7 (1), Κυριακόπουλος 11 (3), Παπουλίδης 30, Τσατάλας 4, Ζαμπέτης 3 (1), Μοδάκης 19, Κατωπόδης 11 (1), Σπανάκης.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αθηναίος): Γκίκας 2, Αρμανίδης 2, Κόκκινος 15 (1), Γαλίτης 4, Κόλιας 15, Πολυχρονόπουλος 13, Δούμπας, Σαρδέλης 2, Κωνσταντόπουλος 5, Ιωαννίδης 2.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ-ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 63-51 (28-30)
Διαιτητές: Μέλης, Κραψίτης
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μανουσέλης, Ποδαράς): Καπώνης 12 (1), Σφυρής, Πεφάνης 4, Αθηνιώτης 4, Αγγελόπουλος, Σταματόπουλος, Ιμαριάκμπε 1, Αποστολόπουλος 14, Θώδης 13, Γάργαλης 2, Πρέκας, Βερτούδος 13.
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Δημητρακόπουλος): Διγενής 4, Χαλκιάς 4, Πετρακάκης 11, Κελέσης 8, Χατζηελευθερίου, Παππάς 6 (1), Ψιακής 2, Καλούδης Π. 7 (1), Καλούδης Ν. 9 (1), Σταχίκας.
ΑΟΝΑ-ΕΥΡΥΑΛΗ 72-76 (38-36)
Διαιτητές: Πιτσίλκας, Μαραβέλιας
ΑΟΝΑ (Γκαναβιας, Χαρεράς): Κουνενής 3 (1), Παρασκευόπουλος 8 (2), Παγώνης 1, Γρηγοράκος 29 (6), Τάγκαλος, Παπακωνσταντίνου 6 (2), Παπαθανασόπουλος 17 (1), Χριστοδουλόπουλος 2, Μακρυγιάνης 2, Χατζηρόδος 2, Γκαβασιάδης 2.
ΕΥΡΥΑΛΗ (Καβάσιλας, Αντωνοπούλου): Βόσικας 7 (1), Χολίδης 10, Βαφειάδης 6 (2), Χιουτακάκος 14 (3), Μακρυγιάννης 7 (1), Μαρκογιαννάκης, Σταμάτης 19, Σκουλούδης 13, Δαγτζής.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ-ΕΝ. ΤΡΑΧΩΝΩΝ/ΔΙΑ 72-50 (30-23)
Διαιτητές: Φασόλης, Αρφαρά
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Πεταλάς, Παγώτσης): Κορκίδης, Μπουρβάνης 1, Σίννος 12 (4), Μαργώνης 12, Τζοβάρας 11 (3), Κυριαζής, Φασουλόπουλος 14 (2), Βλάχος, Κάτσικας, Καρτσούνης 8, Πεταλάς 14 (4), Κάτσας.
ΕΝ. ΤΡΑΧΩΝΩΝ/ΔΙΑ (Φώσκολος, Φαραώ): Μιχαήλ, Κουτρόπουλος 5 (1), Τσικούρης 2, Βλασσόπουλος 9 (1), Καρακώστας, Καδδάς 15 (1), Ξυνογαλάς 2, Γιαννόπουλος 8 (2), Καπέτσης 2, Μπελίτσης 7.
Η βαθμολογία (σε 19 αγώνες)
3. ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 34 19 15 4 1377 1178
13. ΕΝΩΣΗ ΤΡΑΧΩΝΩΝ/ΔΙΑ ΑΛΙΜΟΥ 23 19 4 15 1177 1319
14. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 19 19 0 19 1156 1449
Η επόμενη αγωνιστική (20η, 4/3)
Φάρος Κερατσινίου-Μανδραϊκός
Τράχωνες-Πορφύρας
Ευρυάλη-Δραπετσώνα
Αρης Νικαίας-ΑΟΝΑ
Βουλιαγμένη-Αλιμος
ΠΕΡΑ-Ικαρος Νέας Σμύρνης
Ενωση Νέας Περάμου-Πρωτέας Βούλας