Αγρίεψαν οι Γάλλοι

lauvergneΉταν λίγο πολύ αναμενόμενο ότι μετά την… αγγαρεία του 1ου ομίλου, η πρωταθλήτρια Ευρώπης θα έκανε την “εμφάνιση” της στο Ευρωμπάσκετ. Όπερ και εγένετο. Μόλις βρήκε ρυθμό η Γαλλία θύμισε πάλι την ομάδα που κατέκτησε τον ευρωπαϊκό τίτλο πριν από δύο χρόνια και συνέτριψε την Τουρκία 76-53 στον τέταρτο προημιτελικό της ημέρας. Επόμενος αντίπαλος για τους “μπλε” του Βενσάν Κολέ; Η Λετονία.

Η αντίσταση της Τουρκίας κράτησε κάτι παραπάνω από 15 λεπτά. Σε εκείνο το σημείο η Γαλλία πάτησε το γκάζι, έκανε ένα σερί 14-0 και ξέφυγε με 36-25 στο 19′. Αυτό το ξέσπασμα ήταν απλά ο προάγγελος των όσων επρόκειτο να επακολουθήσουν. Οι αφιονισμένοι Γάλλοι δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να πάρουν ανάσα στο δεύτερο ημίχρονο με την ασφυκτική άμυνα τους. Μέσα από την άμυνα ήταν φυσικό επακόλουθο να βρουν ρυθμό και στην επίθεση, απλοποιώντας τα πράγματα.

Η Γαλλία μετέτρεψε το ματς σε παράσταση στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκε με 72-44 στο 36′ και απλά χαλάρωσε στο φινάλε, δίνοντας την ευκαιρία και στον Κολέ να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του. Ο Νάντο Ντε Κολό (15π., 7ρ., 7ασ.) ήταν ο ηγέτης και κορυφαίος των Γάλλων όσο το παιχνίδι ήταν ακόμα “κλειστό”, ενώ το προσωπικό του ξέσπασμα στο τουρνουά έκανε ο Εβάν Φουρνιέ στο δεύτερο ημίχρονο, προσφέροντας ουκ ολίγα highlights.

ΓΑΛΛΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ 76-53
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 36-26, 59-40, 76-53
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Βέστερμαν, Μπατούμ 10 (2), Λοβέρν 12 (2τρ., 9ρ.), Καουντί 1, Πάρκερ 5 (1), Φουρνιέ 12 (2τρ., 3κλ.), Πιετρούς, Ντε Κολό 15 (2τρ., 7ρ., 7ασ.), Ντιαό 4 (5ασ.), Ζελαμπάλ 6 (2), Γκομπέρ 7, Ζετέ 4.
ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν): Οζμιζράκ, Γκιουλέρ 5 (1), Οσμάν 5 (1τρ., 7ρ.), Χερσέκ, Ιλιασόβα 14 (2τρ., 10ρ.), Ερντέν 7, Μαχμούτογλου, Σαβάς, Κορκμάζ 6 (1), Ντίξον 9 (5ασ.), Κιουκσάλ, Αλντεμίρ 7.