Η άμυνα του Αετού στο τρίτο δεκάλεπτo του έδωσε τη νίκη επί του Δούκα με 84-80 σε ένα ματς που χαρακτηρίστηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του για το γρήγορο και ολίγον τι… free style μπάσκετ. Κι όμως, όσο… οξύμωρο κι αν φαίνεται, η άμυνα του Χρονόπουλου στον Μπουρδάνο έκανε τη διαφορά στο εξ αναβολής παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής για το νότιο όμιλο.

Ο πρώτος σκόρερ του Δούκα σημείωσε 25 πόντους (!!!) στο πρώτο ημίχρονο (τελείωσε το ματς με 37, που αποτελεί νέο ρεκόρ για την τρέχουσα σεζόν στη Β’ Εθνική) αλλά από το 20′ μέχρι το 28′ έμεινε στο μηδέν χάρη στην ασφυκτική άμυνα του Χρονόπουλου, αλλά και ολόκληρου του Αετού, που υποχρέωσε τον Δούκα σε 10 λάθη στο δεύτερο ημίχρονο. Αποτέλεσμα όλων αυτών;

Η ομάδα του Κώστα Παπαμάρκου πέτυχε πάρα πολλά εύκολα καλάθια στο transition, ξέφυγε με διψήφια διαφορά στο 24′ και με 77-63 στο 33′, ελέγχοντας μέχρι τέλους τον αγώνα, κι ενώ αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στις “ζώνες” (2-1-2 και 2-3) του Γιαννόπουλου.