Αισιόδοξο φιλικό ντεμπούτο

Σε εξαιρετική κατάσταση έδειξε ότι βρίσκεται η εθνική ομάδα εν όψει του προολυμπιακού τουρνουά καθώς στο πρώτο της φιλικό προετοιμασίας επικράτησε της Ρωσίας με 66-63 στο Κάουνας.

Το πρώτο δείγμα της Εθνικής ήταν κάτι παραπάνω από θετικό, λίγες ημέρες πριν ταξιδέψει στη Βενεζουέλα για τα επίσημα παιχνίδια. Η “γαλανόλευκη” είχε διάθεση, ενέργεια σε άμυνα, επίθεση και μάζεψε πάρα πολλά επιθετικά ριμπάουντ, που τη βοήθησαν να ελέγξει το ρυθμό και το σκορ.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με τους Μάντζαρη, Μπράμο, Παπανικολάου, Καϊμακόγλου και Μαυροειδή. Στα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο κι ένα μικρό προβάδισμα (8-6), το οποίο, ωστόσο εξανεμίστηκε στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, που έκλεισε με τρίποντο του Καρασόφ από το κέντρο του γηπέδου και τη Ρωσία προπορευόμενη με 16-12. Ολοκληρώνοντας ένα σερί 9-0 η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έφτασε στο +10 (22-12), αλλά οι παίκτες του Ηλία Ζούρου αντέδρασαν. Με όπλο την άμυνα, τον έλεγχο των ριμπάουντ και την ευστοχία στα μακρινά σουτ, ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με επί μέρους σκορ 23-4 και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 35-26.

Στο δεύτερο μέρος η Εθνική έφτασε την υπέρ της διαφορά ακόμη και στους δώδεκα, 49-37. Η Ρωσία κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο μειώνοντας αρχικά στους επτά (58-51) και στο τελευταίο λεπτό στους πέντε (66-61), ωστόσο το ελληνικό συγκρότημα υπερασπίστηκε το προβάδισμά του και έφτασε στην επικράτηση με 66-63.

Ντεμπούτο με την Εθνική Ανδρών έκαναν οι Βασίλης Καββαδάς και Ζήσης Σαρικόπουλος, ενώ δεν αγωνίστηκαν οι Βασίλης Σπανούλης και Ίαν Βουγιούκας.

Την Κυριακή στις 19:30 η Εθνική αντιμετωπίζει στο Κάουνας τη Λιθουανία.

ΡΩΣΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 63-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 26-35, 44-54, 63-66
Διαιτητές: Γκούντας, Πασκεβίτσιους, Μαλέτσκας (Λιθουανία)
ΡΩΣΙΑ (Μπλατ): Σβεντ 6 (1), Πονκρασόφ 5 (1), Κιριλένκο 9, Μόνια 11, Καρασόφ 6 (2), Φριτζόν 6, Κάουν 7, Μοζγκόφ 4, Αντόνοφ 4, Βορόνοφ 2, Βιάλτσεφ 3 (1).
ΕΛΛΑΔΑ (Ζούρος): Βασιλειάδης 9 (3), Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας, Καλάθης, Μπράμος 3 (1), Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 8 (2), Σαρικόπουλος, Μαυροειδής 8, Καϊμακόγλου 15, Καββαδάς 6.