Το Ηράκλειο επικράτησε της Νίκης Βόλου με 70-56, στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής της Α2, παίρνοντας έτσι βαθιά βαθμολογική «ανάσα» στην προσπάθεια του για παραμονή. Η κρητική ομάδα φάνηκε πιο δυνατή, ενώ αντίθετα τα προβλήματα φαίνεται να λύγισαν τη Νίκη, καθώς ο Γιώργος Ζαφειρούδης είχε στη διάθεσή του μόλις εννέα παίκτες.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά, με το πρώτο δεκάλεπτο να συμβαδίζουν στο σκορ (20-19). Στη συνέχεια όμως, η κρητική ομάδα κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της και πάρει το προβάδισμα 11 πόντων (37-26). Ομως, οι βολιώτες δεν τα παράτησαν και με αντεπίθεση έφεραν το ματς στον πόντο (45-44 στο 26′). Το Ηράκλειο όμως φάνηκε αποφασισμένο ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά 60-52 (32′) , η οποία τα τελευταία λεπτά έφτασε ξανά σε διψήφια επίπεδα.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 70-56
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 39-34, 53-49, 70-56
Διαιτητές: Ξενικάκης-Παπαθανασίου-Διμπινούδης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης) : Κωτούλας 3 (1), Στεφανάκης 13 (2), Πέλκιτς 13 (1), Αρναουτάκης Γ. 4, Αρναουτάκης Μ., Ντιαλλό 17, Σακελλαράκης 2, Γκοντόπουλος 18 (4).
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης) : Φωσσές, Σαμαράς 3 (1), Μαυρογιάννης 3 (1), Κουτίνας 15 (1), Στάμος 1, Καραγκιολίδης 2, Μαλτέτσιος 9, Θεοδωράκος 7 (1), Μυστηλιάδης 16 (3).