Αντίο στη Γαλλία με νίκη για την εθνική εφήβων…

Με νίκη (69-62) αποχαιρέτησε η εθνική εφήβων το τουρνουά Ντουέ της Γαλλίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκησε στο τελευταίο της παιχνίδι επί γαλλικού εδάφους τη Βουλγαρία κι επιστρέφει στην Αθήνα με γεμάτες τις αποσκευές της από εμπειρίες, αλλά και… σημειώσεις για τα σημεία που χρειάζεται να βελτιωθούν πριν παρουσιαστεί στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Βρότσλαβ της Πολωνίας (21-31/7).

Και σ’ αυτό το παιχνίδι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του. Βρέθηκε να χάνει με 12-3 στο 5ο λεπτό, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψε τα δεδομένα. Προσπέρασε (13-15) περίπου ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο (15-17) κι από εκεί κι έπειτα έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της.
Με τους Δεληγιώργη και Μποχωρίδη να δίνουν πρώτοι το ρυθμό και τους Λαρεντζάκη και Τσελεντάκη να παίρνουν τη σκυτάλη στη συνέχεια η εθνική μας ξέφυγε με +7 στο 15′ (18-25) και με +11 (18-29) στην συνέχεια.  Το ημίχρονο βρήκε την ελληνική ομάδα να πηγαίνει στ’ αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 29-37

Τα άστοχα σουτ της ελληνικής ομάδας και οι χαμένες μάχες των ριμπάουντ, επέτρεψαν στους Βούλγαρους ν’ αλλάξουν τη ροή του αγώνα και να μπουν και πάλι στο παιχνίδι. Πλησίασαν στον πόντο (40-41 στο 27′), αλλά ως εκεί. Η ελληνική ομάδα κατάφερε ν’ αποκτήσει εκ νέου κεφαλή (έστω και βραχεία) με το ταμπλό να γράφει 42-45 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Μ’ ένα ξέσπασμα στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς (44-54) και την κράτησαν έτσι έως το τέλος. Οι όποιες προσπάθειες των Βούλγαρων για να επιστρέψουν στο παιχνίδι, δεν είχαν αποτέλεσμα, αφού οι διεθνείς μας έδειχναν να είναι πιο συγκεντρωμένοι και προσηλωμένοι.
Τα δεκάλεπτα:15-7, 29-37, 42-45, 62-69