Αν έχεις… πάθος, διάβαινε!!!
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ – ΕΛΛΑΔΑ 55-71

Ο λαός λέει «αν έχεις τύχη διάβαινε», αλλά παραφράζοντάς το λιγάκι, ταιριάζει «γάντι» σ’ αυτή την εθνική ομάδα. Αν έχεις πάθος διάβαινε, λοιπόν… Και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα το είχε το πάθος στο μέγιστο βαθμό (στο δεύτερο μισό) της αναμέτρησης με το Μαυροβούνιο. Με τον Κώστα Κουφό να είναι μπροστάρης (με 19 πόντους και 4 τάπες) η ελληνική ομάδα επικράτησε με 71-55 του Μαυροβούνιου κι έκανε βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ.

Ο ΝΒΑερ της εθνικής μας ήταν το μεγάλο «όπλο» σ’ αυτή τη νίκη (είχε συμπαραστάτες και τους Βασιλειάδη, Καλάθη, Φώτση και Μπράμος), αλλά το ουσιαστικό κλειδί για το θετικό αποτέλεσμα ήταν το πάθος. Που ξεχείλιζε στο 3ο δεκάλεπτο, όταν έπαιξε καλή άμυνα, «καθάρισε» τα ριμπάουντ (τομέα στον οποία έχανε με… άνεση στο πρώτο ημίχρονο) κι «έπνιξε» τους αντιπάλους τους, αφήνοντάς τους στη… σκόνη της ελληνικής ομάδας. Μία σκόνη που πάντως δεν μπορεί να καλύψει ακόμη την πικρία που υπάρχει απ’ την εμφάνιση και την ήττα που γνώρισε η Ελλάδα απ’ τα Σκόπια, δεδομένου ότι αυτή την ήττα θα την «κουβαλάει» η εθνική μας στην πορεία της και στην επόμενη φάση…

Ο Ζούρος επέλεξε να ξεκινήσει  στην αρχική πεντάδα με «δίδυμους» πύργους τους Μπουρούση (που έπαιζε με πυρετό) και Κουφό και στην περιφέρεια με τους Ξανθόπουλο και Μπράμο, ελπίζοντας ότι έτσι η εθνική ομάδα θα είχε καλύτερο ξεκίνημα απ’ αυτό κόντρα στα Σκόπια. Κάτι πάντως, που δεν έγινε, με την εθνική να δείχνει και πάλι ότι δεν μπορεί να βγάλει το σύστημά της και βρέθηκε νωρίς να «κυνηγά» στο σκορ (8-2). Η επιλογή, ωστόσο να «ταΐσουν» τον Κουφό απέδωσε καρπούς, με τον ΝΒΑερ να φέρνει την ελληνική ομάδα σε απόσταση βολής (8-6), δείχνοντας επί της ουσίας και τον τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να παίξει. Το Μαυροβούνιο εκμεταλλευόμενο τις κακές ελληνικές άμυνες, αλλά και τα παιδαριώδη λάθη της, πήρε εκ νέου τα ηνία (13-9) στο ματς, αλλά η… αφύπνιση των Βασιλειάδη και Καλάθη επέτρεψαν στην Ελλάδα να ξεφύγει με 26-20 στο 13’. Η επιθετική δυστοκία, όμως των Ελλήνων (για σχεδόν 5 λεπτά δεν… σταύρωσαν πόντο!!!) και τα χαμένα ριμπάουντ (μάζεψαν 22 οι Μαυροβούνιοι στο πρώτο 20λεπτο) μετέτρεψαν το παιχνίδι και πάλι σε ντέρμπι (31-32).

Με την επιστροφή τους οι διεθνείς στο παρκέ έδειξαν να έχουν καταλάβει τι ακριβώς έπρεπε ν’ αλλάξουν στον τρόπο παιχνιδιού τους. Αν και δέχτηκαν καλάθι στην πρώτη επίθεση του δευτέρου ημιχρόνου (χάνοντας μάλιστα και το αμυντικό ριμπάουντ), η συνέχεια ήταν ένας δικός τους… μονόλογος. Ο Κουφός φόρτωσε τον Πέκοβιτς με το 3ο φάουλ κι από εκεί κι έπειτα ήταν το απόλυτο αφεντικό, συμπαρασύροντας και τους συμπαίκτες του. Η ομαδική άμυνα της Ελλάδας έμοιαζε κατά πολύ μ’ εκείνη που μας είχε συνηθίσει στα φιλικά και το ξέσπασμά της έφερε ένα σερί 2-19, μετατρέποντας το εύθραυστο 31-32 του ημιχρόνου σε 33-51 στο 27’! Η αρχή του τέλους είχε σημάνει…

Η δίψα για τη νίκη ήταν εμφανής, το πάθος ξεχείλιζε κι απ’ τη στιγμή που ο Κουφός ήταν ασταμάτητος, τίποτε δεν μπορούσε ν’ αλλάξει την εικόνα του ματς. Η διάθεση του Κουφού, έδωσε ώθηση και στους συμπαίκτες του, που άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα της διαφοράς (34-53) και πήραν την πολύτιμη νίκη (55-71). Βέβαια το πιο σημαντικό ήταν η αντίδραση της ελληνικής ομάδας, ο τρόπος με τον οποίο κατάφεραν να ξεπεράσουν το σοκ της ήττας απ’ τα Σκόπια και να «κλειδώσουν» την πρόκριση στην επόμενη φάση (έκτος κι αν συμβεί το… απίστευτο και μπλέξουμε σε τετραπλή ισοβαθμία!!!).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 31-32, 41-58, 55-71

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ράντονιτς): Βούτσεβιτς 4, Γέρετιν 7, Μπάκιτς, Σκεπάνοβιτς 5 (1), Μπορίσοβ 6 (2), Μιχαΐλοβιτς, Κουκ 4 (1), Βράνες, Μπιέλιτσα 8, Ντραγκίσεβιτς 4, Πέκοβιτς 15, Ντάσιτς 2

ΕΛΛΑΔΑ (Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Μπουρούσης 2, Ζήσης 4, Βασιλειάδης 11 (3), Καλάθης 12, Φώτσης 14 (2), Παπανικολάου 3, Μαυροειδής, Μπράμος 4, Κουφός 19, Σλούκας, Καϊμακόγλου