ΑΟ Μυκόνου – Αίολος Αγυιάς 75-59: Πέμπτη σερί νίκη και συνεχίζει

Ο ΑΟ Μυκόνου φανέρωσε ένα μέρος από τις (μεγάλες) δυνατότητες του και νίκησε σχετικά εύκολα τον Αίολο Αγυιάς 75-59 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής για τον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής.

Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα μπήκε δυναμικά στο γήπεδο, προηγήθηκε 14-2 στο 6′, 19-5 στο 8′ και δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα. Ο Αίολος αντέδρασε, βέβαια, πλησίασε μέχρι τον έναν πόντο στο 18′ (29-28), αλλά ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, άλλαξε για τα καλά τη ροή της αναμέτρησης.

Η Μύκονος απομακρύνθηκε με 42-34 στο 23′, επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια τιμή στο 28′ (56-46) και απλοποίησε την αποστολή του στο 4ο δεκάλεπτο, όταν ξέφυγε με 67-53 στο 34′, φτάνοντας έτσι εύκολα στην 5η διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα. Παράλληλα, υποχρέωσε τον Αίολο στην πρώτη ήττα του ύστερα από 3 σερί νίκες.

ΑΟ Μυκόνου – Αίολος Αγυιάς 75-59
Διαιτητές: Αντωνιάδης, Χρηστίδης Π., Χριστοδουλάκης
Δεκάλεπτα: 23-10, 35-32, 58-51, 75-59
ΑΟ Μυκόνου (Τζήμας): Σταμάτης 23 (2), Σαχάς, Καραμανλής, Μάρτζος 2, Καράμπουλας 11, Σπυρόπουλος 13 (1), Κονσούλας, Καμπούρης 4, Τσάμης 7 (1), Κατσαρέας, Σπυριδωνίδης 7 (1), Ονάσογλου 8.
Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 11, Πλώτας 22 (3), Βαλαής, Γιαννικόπουλος 7, Νιφόρας 8, Θανόπουλος 4, Παπαφωτίου 7 (1), Γκάτζιος, Κέκερης, Μπαλής, Χριστόπουλος, Γοργότσης.

Όλα τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής (26/11)

Αχαγιά ’82 – Ηλυσιακός 55-49
Φανάρια Νάξου – ΕΦΑΟΖ 96-84
Δάφνη Δαφνίου – Μίλωνας 54-74