Αποτελέσματα Α2 – Β’ Γύρος – 2η αγωνιστική… Επίδειξη δύναμης από Απόλλωνα Πάτρας, Ολυμπιακό και Μαρούσι…

Σε επίδειξη δύναμης των γηπεδούχων αναδείχθηκε η 2η αγωνιστική του top 8 της Α2, που… υπέταξαν τους αντιπάλους τους με «συνοπτικές διαδικασίες»! Ο Απόλλωνας Πάτρας έδειξε από την αρχή του ματς με τον Αμύντα τις διαθέσεις του (9-0) κι από εκεί και πέρα ήταν απλά θέμα διαχείρισης για να φτάσει στην άνετη νίκη (78-44). Οι «μελανόλευκοι» ανέβαζαν συνεχώς το δείκτη της διαφοράς με τον Αντωνάκη ν’ αποτελεί την αιχμή του δόρατος στην επίθεση… Ο Αμύντας δεν είχε λύσεις στην επίθεσή του (δεν είχε παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων!), ενώ αμυντικά δεν μπορούσε ν’ αντιμετωπίσει τις διαθέσεις των Αντωνάκου, Ζούμπου, Μολφέτα, Πουλιανίτη και Διαμαντάκου κι έτσι υπέκυψε στις… ορέξεις των «μελανόλευκων» που διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α2.

Η ήττα στην Καρδίτσα στην πρεμιέρα του top 8 φαίνεται ότι ενόχλησε τους παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη που ξέσπασαν στο… άτυχο Παγκράτι (90-67) ! Ο Ολυμπιακός με τους Χρηστίδη και Παπαδιονυσίου να δίνουν ρεσιτάλ στον επιθετικό τομέα (οι δυό τους στο πρώτο μισό του ματς είχαν πετύχει τους 28 από τους 56 πόντους της ομάδας τους!) και με άμυνα που «έπνιγε» τους «ροσονέρι» (για περίπου 5 λεπτά δεν είχαν βρει το δρόμο προς το καλάθι των Πειραιωτών), έβαλαν τις βάσεις της άνετης νίκης. Στο δεύτερο μισό του ματς οι Πειραιώτες έδειξαν χαλαρότητα, έχοντας πάντως τον «αέρα» της μεγάλης διαφοράς που είχαν «χτίσει» (81-41), επιτρέποντας στο Παγκράτι να «ροκανίσει» μέρος της διαφοράς (75-39), δίχως όμως αυτό να είναι αρκετό για ν’ αλλάξει την εικόνα του ματς, αλλά δίνοντας την ευκαιρία στους προπονητές των δύο ομάδων να ρίξουν στο παρκέ και τους νεαρούς παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους…

Ήταν να μην… οπλίσει ο Γιάννης Γκαγκαλούδης! Από τη στιγμή που συνέβη, η Ελευθερούπολη δεν είχε καμία τύχη κόντρα στο Μαρούσι (95-67). Ο αειθαλής άσος των «κιτρινόμαυρων» φούλαρε τις μηχανές του από το 14′ και δίνοντας ένα προσωπικό ρεσιτάλ (20 πόντους ως το ημίχρονο) οδήγησε την ομάδα του από το αμφίρροπο 32-28 στο 51-37! Η ομάδα της Καβάλας προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, όμως το Μαρούσι δεν είχε καμία όρεξη και πολύ περισσότερο ο Γκαγκαλούδης, που συνέχισε να «φορτώνει» το αντίπαλο καλάθι (έφτασε τους 30 πόντους πριν ακόμη ξεκινήσει το τελευταίο δεκάλεπτο!), οδηγώντας έτσι την ομάδα του σε μία ακόμη μεγάλη νίκη, έχοντας πάντως και άξιους συμπαραστάτες τον εκπληκτικό Ορφέα Στασινό που κόντεψε να… σπάσει το σύστημα αξιολόγησης (38), αλλά και τον Αρνόκουρο που για δεύτερο σερί παιχνίδι πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων (11).

Για ένα δεκάλεπτο το ματς στην Καρδίτσα ήταν ντέρμπι, με τον Πανερυθραϊκό να δείχνει πολύ καλά στοιχεία και ν’ αντιδρά στην πίεση των γηπεδούχων. Ή άμυνα της Καρδίτσας, όμως αποδείχθηκε «θανατηφόρα» στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, εκεί όπου ο Πανερυθραϊκός έχασε την επαφή με το καλάθι (δέχθηκε ένα επιμέρους 17-1, που μετέτρεψε το 18-22 σε 35-23) και κάπου εκεί, χάθηκε η… μπάλα! Οι γηπεδούχοι με εντυπωσιακά ποσοστά από τα 6.75 (52,6%) βρέθηκαν στο +18 (44-36) στο τέλος του 20λέπτου, βάζοντας φρένο στην ομάδα της Ερυθραίας… Με τους «ερυθρόλευκους», ωστόσο ν’ αντιδρούν στο τρίτο δεκάλεπτο, ροκάνισαν τη διαφορά (57-47) κι έδωσαν εκ νέου ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους πάντως ν’ αντέχουν στην πίεση… Και με καλές άμυνες και τρίποντα ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά και «κλείδωσαν» τη νίκη.