Αποτελέσματα Α2 – εξ αναβολής 1η & 2η αγωνιστική: Εύκολη νίκη για τον Πανερυθραϊκό, διπλό για τον Αμύντα

Ένα εύκολο απόγευμα είχε ο Πανερυθραϊκός στο κλειστό “Σ. Καλαϊτζής”, καθώς επικράτησε του Φιλίππου Βέροιας με 91-58. Οι γηπεδούχοι από νωρίς πήραν το προβάδισμα κι έχτισαν διαφορές ασφαλείας (21-12 στο 10′, 37-24 στο 16′), κόντρα σ’ ένα Φίλιππο που είχε ως κύρια απειλή του τον Ελευθεριάδη (τελείωσε το ματς με double-double, 12 π., 10 ρ.). Η ομάδα του Χουχουλή, ωστόσο ήταν ουσιαστική στον τομέα των ριμπάουντ (43-32), εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων (19) και λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου είχε στείλει τη διαφορά στο +22 (69-47). Μία διαφορά που ανέβηκε ακόμη περισσότερο (73-48), για να “κλειδώσει” στο +33 (91-58) με το τέλος της αναμέτρησης.

“Απόδραση” για τον Αμύντα από την Καρδίτσα στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής! Η ομάδα του Υμηττού πήρε το “διπλό” με 57-51, χάρη στην εντυπωσιακή εικόνα που έδειξε στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Η Καρδίτσα είχε τα ηνία του ματς στα πρώτα 20 λεπτά και βρέθηκε να προηγείται με +7 (34-27) στο ημίχρονο. Όμως στην επανάληψη ο Αμύντας παρουσιάστηκε αφυπνισμένος, κέρδισε τις μάχες των ριμπάουντ (Κουκουνιάς και Κανονίδης μάζεψαν τα 21 από τα 47 ριμπάουντ της ομάδας τους!), έψαξε τις καλύτερες επιλογές στην επίθεση (14 ασίστ, 8/14 αιφνιδιασμούς) και με ένα επιμέρους 6-15 στο τρίτο δεκάλεπτο, προσπέρασε με 40-42 λίγο πριν το 30′. Το… νερό είχε μπει στο αυλάκι για τον Αμύντα, που κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, παρά την απειλητική διάθεση που έδειχναν οι γηπεδούχοι και στο τέλος να πάρει τη νίκη με 57-51 και τον Ανδρέα Κανονίδη με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, να πετυχαίνει το δεύτερο double-double (είχε 15 πόντους και 13 ριμπάουντ στο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικης)!