Αποτελέσματα Α2 – 10η αγωνιστική… Εσπασε το αήττητο της Κύμης η Ερυθραία, μεγάλη νίκη οι Μαχητές

ethnikos-psixikop

Σ΄ενα συγκλονιστικό ντέρμπι, ο Πανερυθραϊκός επικράτησε στην παράταση της Κύμης με 83-78 βάζοντας… φρένο στο σερί των οχτώ συνεχόμενων νικών.

Η Ερυθραία αν και προηγήθηκε με 11-8, στη συνέχεια η Κύμη έχοντας τον Τουτζιαράκη έκανε το 21-11 στο 8’. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τα ηνία μέχρι και το 16΄όταν και ο Γεωργοπαπαδάκος έφερε ξανά τον Πανερυθραϊκό μπροστά με 34-32 για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 41-40. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη και με επιμέρους 5-16 προηγήθηκαν με 56-54 στο 28΄.  Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή άρχισαν να ροκανίζου τη διαφορά και το τρίποντο του Καλλανιώτη στο 36΄έκανε το 67-68. Ο Τουντζιαράκης ήταν αυτός που έγραψε το 70-67, ενώ Γεωργοπαπαδάκος και Μιλόσεβιτς (έπαιξε για λίγο κουτσένοντας) πέτυχαν από μία βολή, ενώ 40’’ πριν από το τέλος ο Μπάρδαςμε δύο βολές έκανε το 71-71.Ο Παπαντωνίου αστόχησε σε τρίποντο, ενώ ο Σολωμός δεν κατάφερε κάτω από το καλάθι, να ευστοχήσει σε καμία από τις δύο προσπάθειες που επιχείρησε, με το ματς να οδηγείται στην παράταση. Εκεί η κούραση ήταν εμφανής, ο Πρίτσος 1.11’’ πριν το φινάλε έκανε το 79-73, ο Κατράνας με τρίποντο μείωσε σε 79-76 για να ακολουθήσουν βολές των Γεωργοπαπαδάκου (81-76) Γκιζόγιαννη (81-78), ενώ μία βολή του Μπάρδα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Σπουδαία νίκη για Μαχητές

Τεράστια νίκη στην προσπάθεια που κάνουν να παραμείνουν στην Α2 σημείωσαν οι Μαχητές Δόξας Πεύκων, οι οποίοι κράτησαν τη Δόξα Λευκάδας στους 54 πόντους και πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 58-54, παρότι υπέπεσαν σε 22 λάθη.

Τα Πεύκα είχαν τα ηνία του πρώτου ημιχρόνου, με τη διαφορά να φτάνει και τους εφτά πόντους. Στην επανάληψη όμως, η Δόξα ανέβασε στροφές με αποτέλεσμα να γυρίσει τη διαφορά και να προηγηθεί με δύο πόντους, κάπου εκεί μπήκε στο ματς ο Μπουρδάνος, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους, για να πάει το ματς στη συνέχεια πόντο-πόντου. Στα 30″ πριν το φινάλε ο Πεταλωτής πετυχαίνει το τρίποντο κάνοντας το 55-54, ενώ ακολούθησα βολές του Μπουρδάνου και Θόρστεινστον, οι οποίο με 3/6 «σφράγισαν» τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Μεγάλο “διπλό” για τον Ηρακλή

Το μοναδικό διπλό από τα πρώτα έξι (χρονικά) παιχνίδια σημειώθηκε στη Λιβαδειά, εκεί όπου ο Ηρακλής υποχρέωσε την τοπική ομάδα στην ήττα με 75-74, έχοντας σε σπουδαία μέρα τους Ντι Νούνο, Γκιουλέκα.

Ο «γηραιός» προηγήθηκε με  52-42 στο 24΄, αλλά η Λιβαδειά με πρωταγωνιστή τον Βουκαντίνοφ, κατάφερε  στο 36΄να φέρει το ματς στα ίσια 66-66, ενώ λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 73-72. Ηρακλής κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα με προσπάθειες του Ντι Νούνο και πέρασε μπροστά με δύο 75-73, ενώ στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Γκαγκαλούδης κέρδισε φάουλ, ο οποίος με 1 2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Νίκη με καλάθι του Ράπτη για τον Εθνικό

Με καλάθι του Αλέξη Ράπτη στα 8,2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα, ο Εθνικός έκαμψε την αντίσταση του Ψυχικού, νικώντας στο κλειστό του Εσπέρου με 76-75.
Το ματς ήταν ντέρμπι παρά το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες κατάφεραν κάποια στιγμή να ξεφύγουν 6-7 πόντους, έβρισκαν τη λύση να επιστρέφουν γρήγορα στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με το Ψυχικό να διατηρεί τα τελευταία δύο λεπτά μικρό προβάδισμα 1-4 πόντων. O Μελισσαράτος ήταν αυτός που έκανε  το 72-75 στο 39΄, ενώ ο Βασιλόπουλος με δύο βολές έκανε το 74-75. Στην επόμενη επίθεση ο Δημάκος αστόχησε  για να έρθει ο Ράπτης, 8.2 πριν το φινάλε να βάλει το καλάθι και να κερδίσει το φάουλ (δεν ευστόχησε όμως στη βολή). Στην τελευταία επίθεση ο Νίκου έδωσε λάθος πάσα και έτσι ο Εθνικός κατέκτησε τη νίκη.

Στο μεταξύ, ο Φάρος Κερατσινίου συνεχίζει την κυριαρχία του στην κατηγορία. Η ομάδα του Ανδρέα Πολέμη διέλυσε το Περιστέρι 100-61 και χάλασε το ντεμπούτο του Νίκου Καραγιάννη στον πάγκο των φιλοξενούμενων. Ο Φάρος έκανε έτσι με επιβλητικό τρόπο το 10 στα 10 , αφού προηγήθηκε ακόμα και με… 43 πόντους διαφορά (89-46 στο 35′).

Η επιβλητική εμφάνιση του Προμηθέα δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Δούκα με τους πατρινούς να παίρνουν τη νίκη με 87-67. Οι γηπεδούχοι είχαν κάθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα με τη διαφορά να βρίσκεται σε διψήφια επίπεδα και έτσι να φτάνουν σε μία άνετη νίκη.

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του σημείωσε ο Φίλιππος απέναντι στο Πευκοχώρι με 71-64.  Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού εκτός του διαστήματος του δευτέρου δεκαλέπτου όπου έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους. Στην επανάληψη όμως οι Βεροιώτες παίζοντας καλή άμυνα πήραν διαφορά 10 πόντων (60-50 στο 25′) την οποία συντήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα κατακτώντας την πολύτιμη νίκη.

Λιβαδειά-Ηρακλής        74-75
Πανερυθραϊκός-Κύμη     83-78 (71-71 κ.α.)
ρεπό το Παγκράτι

Τα φύλλα αγώνα:

ΛΙΒΑΔΕΙΑ-ΗΡΑΚΛΗΣ 74-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-27, 38-47, 53-62, 74-75
Διατητές: Ανδρικόπουλος-Μάλαμας-Κοντίλης
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Μάγειρας): Βουκαντίνοφ 23 (3/5τρ.), Ντακούλιας, Τερματζίδης 2, Βούλγαρης, Χάλαρης, Γκαγκαλούδης 13 (0/10τρ., 8ρ., 9ασ.), Μαράντος 2, Μαχαίρας 10 (13ρ., 5ασ.), Σταύρου 2, Καλαμπάκας 7, Δημητριάδης 15 (2).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Χείλαρης 6, Μουρατίδης, Γ. Αποστολίδης 9 (1), Ντι Νούνο 21 (3), Γκιουλέκας 21 (2), Καραγκιολίδης, Κοθράς 3 (7ρ., 5ασ.), Α. Αποστολίδης, Μπένας 2, Δέσπος 13.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ-ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 58-54
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-9, 29-24, 42-43, 58-54
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ταρενίδης-Φακίτσας
ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος, Μπουρδάνος 14 (2), Στόλης, Γερομιχαλός 5 (1), Ελευθεριάδης 3 (1), Μαυρογιάννης 7 (1), Τοπάλης 11 (1), Γράβας 7 (1), Μάρουσιτς, Θορστέινσον 9 (10ρ.), Λευκαδίτης.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Βαγενάς, Κούτρας 1, Καρύδας 15 (1τρ., 7ασ.), Πετρόπουλος, Χρυσόπουλος 6, Κανονίδης 6 (10ρ.), Κέντζο 18, Πεταλωτής 3 (1), Τσαλδάρης 5 (1).

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 100-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-11, 49-32, 84-42, 100-61
Διαιτητές: Σκούτας-Αποστολίδης-Στρέμπας
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Παπαδόπουλος 3 (1), Παπαμακάριος 5 (1), Κουντουράς, Καράμπουλας 7, Μπατής 4, Πετροδημόπουλος 4, Λιακόπουλος 13, Αγγελόπουλος 19 (5), Κομποδιέτας 14 (4), Σκορδίλης 11, Κατούφας 7, Κακιούζης 13.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Λάκκας 6 (2), Κάργιαννης, Τσιότρας 6 (1), Πολυτάρχου, Σκουλίδας 13 (2), Ψαρόπουλος 4, Κατιάκος 13, Πέτρουλας 4 (1), Γκίλκριστ 15.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΨΥΧΙΚΟ 76-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 43-37, 59-55, 76-75

Διαιτητές: Μπίκας-Τσαρουχά-Καρδάρης
ΕΘΝΙΚΟΣ (Λιόγας): Μάντζαρης 7 (1), Τζόλος 5 (1), Τότσιος 11, Βασιλόπουλος 16 (4ασ.), Βιουγιούκας 5, Ράπτης 4, Γκιζόγιαννης 21 (2τρ., 8ρ.), Λάτοβιτς 5 (1), Μαγκουνής, Τζιάλλας 2, Ψυλέας.
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 9 (1τρ., 11ασ.), Ντ. Αχής 13 (1), Μοσχοβίτης 2, Παπανικολάου, Δημάκος 16 (2), Π. Αχής, Αγγελακόπουλος 4, Στέβοβιτς 10 (1), Μελισσαράτος 20 (9ρ.), Τσιώκος 1.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ – ΔΟΥΚΑΣ 87-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-17  48-39, 65-54, 87-67

Διαιτητές: Παντελίδης-Αναστόπουλος Α.-Χαλαμπαλάκης
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Δανάς, Νοέας 10 (2), Κουμπούρας 22 (1), Γιαννικόπουλος 9 (1), Χαμηλός 3 (1), Πέττας 11 (1), Γερομιχαλός 3, Μαναβόπουλος 2, Τσάμης 21 (4), Αλίχοντζίτς 6, Σκούφης.
ΔΟΥΚΑΣ (Συμεωνίδης): Τζόρτζεβιτς 10, Καυκής 2, Μιχάλογλου 10 (2), Κουκάς 8 (2), Σπυρόπουλος 3, Καραμπάτσος 3, Περδικάρης 5, Παύλος 10 (2), Μολφέτας 8 (2), Μιλιντίγιεβιτς 8 (2).