Αποτελέσματα Α2 – 11η αγωνιστική… Την παράταση χρειάστηκε ο Δούκας

Σοβαρεύτηκε στο τέλος! Ο Δούκας παίζοντας πιο συγκεντρωμένα στην παράταση κατάφερε να πάρει το «διπλό» απέναντι στον Αρκαδικό με 80-76 σ΄ενα συναρπαστικό από πλευράς εξέλιξη παιχνίδι.

Ο Δούκας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι αποκτάντας τα ηνία του αγώνα (21-16 στο 10′), ο Αρκαδικός αν και στην πορεία βελτίωσε την άμυνά του, οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Κυρίτση είχαν συνεχώς τα ηνία.
Ο Αρκαδικός εμφάνισε το καλό του επιθετικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο καθώς μέσα σε 4 λεπτά έτρεξε επιμέρους 15- 4 και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Πίνη, Καραμαλέφκο και Ρεντίκα έκαναν τον 48-41 στο 26΄. Ομως, λίγο η αστοχία λίγο τα λάθη του αντιπάλου και η απάντηση του Δούκα δεν άργησε να έρθει με τους φιλοξενούμενους να παιρνούν μπροστά με 51-49 στο 29′. Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ντέρμπι τι και αν ο Δούκας προηγήθηκε με 66-61 στο 39΄, λίγο αργότερα, ο Τσουγκαράκης (ο οποίος βοήθησε σημαντικά την ομάδα του) έκανε το 65-67 . Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Κυρίτσης κάνει επιθετικό στον σέντερ του Αρκαδικού και έτσι ο Ρέντικας στην επόμενη φάση με καλάθι φάουλ, δεν έβαλε την βολή και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.
Εκεί ο Δούκας προηγήθηκε με 77-74, οι διαιτητές έδωσαν τεχνική ποινή στον πρόεδρο του Αρκαδικού, και κάπως έτσι η διαφορά πήγε στους τέσσερις πόντους. Ο Τσακαλέρης στην επόμενη φάση πήρε και πάλι επιθετικό φάουλ, με 22 δευτερόλεπτα και τη μπάλα στα χέρια του Αρκαδικού. Ο Καραμαλέγκος είχε 1/2, ενώ στη συνέχεια ο Δούκας με 2/2 βολές κλείδωσε το ματς και τη νίκη.

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αίολος Αστακού πήρε τη νίκη (στα εξ αναβολής παιχνίδια της 11ης αγωνιστικής) απέναντι στο Παγκράτι με 97-71 κατακτώντας την όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα.
Το πρώτο ημίχρονο έληξε 37-35 και η επικράτηση άρχισε να κλειδώσει στην τρίτη κι όλας περίοδο, όταν η διαφορά απέκτησε διψήφιες τιμές. Μάλιστα, στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο κόουτς χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του, που έδωσαν όλη τους την ενέργεια.

Τη νίκη σημείωσαν και οι Μαχητές απέναντι στο Ηράκλειο με 88-74. Η ομάδα των Πεύκων πήρε το προβάδισμα από την αρχή (11-9 στο 5′), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά κυμαινόταν σε διψήφια επίπεδα, μς τους γηπεδούχους να οδηγούνται σε μία άνετη νίκη.