Αποτελέσματα Α2 – 12η αγωνιστική… Στην παράταση έκανε το 13-0 ο Πανιώνιος

Τα… χρειάστηκε αλλά στο τέλος ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει τη νίκη στην παράταση απέναντι στον Χολαργό με 81-75 πετυχαίνοντας την 13η σερί νίκη στο πρωτάθλημα, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ συνεχόμενων νικών που σημείωσε την περασμένη σεζόν ο Φάρος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 33-22 στο 20’, αλλά στην πορεία αστοχία αλλά και η άμυνα ζώνης του Χολαργού, επέτρεψαν στον αντίπαλο να μειώσει να περάσει μπροστά με 44-43 στο 29’. Ο Πανιώνιος πέτυχε τα καθοριστικά καλάθια κάνοντας το 51-46 στο 34.30’’ αλλά Μποχωρίδης, Κουτρούλιας και Μιλόσεβιτς μείωσαν σε 51-50 (στο 37’). Από φάουλ τακτικής ο Πανιώνιος πιο ψύχραιμος είχε τον έλεγχο (68-65 στα 3’’), αλλά στην τελευταία επίθεση με τον Μοτσενίγο με τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση! Εκεί, μίλησε η εμπειρία του Σάκη Καρύδα (74-72 στο 2’ της παράτασης) και ακολούθως ένα τρίποντο του Πελεκάνου που έγραψε το 77-72 (στο 3’ της παράτασης) «κλειδώνοντας» τη νίκη για τον Πανιώνιο.

Την ανατροπή χρειάστηκε να κάνει ο Εθνικός για να πάρει τη νίκη στο… νήμα απέναντι στον Αρκαδικό με 96-94 σ΄ενα ματς στο οποίο δεν έλειψε η ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν με 11 πόντους (72-61) οι διαιτητές διέκοψαν το παιχνίδι στο 30′, αντιδρώντας με στις ύβρεις που άκουγαν από την εξέδρα και συγκεκριμε΄να αυτές κατά του πρώτου διαιτητή του αγώνα κ. Διαμαντή. Το παιχνίδι ξεκίνησε 20 λεπτά αργότερα, με τους πειραιώτες  να φέρνουν το ματς 1.30” πριν από το τέλος στα ίσια (87-87) , ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκαν και με 92-88 στα 47″. Στο φινάλε, το αποτέλεσμα κρίθηκε  στις ελεύθερες βολές, όπου οι παίκτες του Εθνικού φάνηκαν πιο ψύχραιμοι.

Εύκολο απόγευμα είχαν Ηρακλής και Φάρος απέναντι σε Μαχητές και Παγκράτι αντίστοιχα στα εξ αναβολής παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής.

Πιο συγκεκριμένα, οι Μαχητές κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί κόντρα στον Ηρακλή μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι 14-14 στο 9′. Από εκεί και μετά, οι λάθος επιλογές των Πεύκων, αλλά και η αστοχία οδήγησε σε μεγάλη νευρικότητα τους παίκτες των Πεύκων με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς καλάθι από το για 12 περίπου λεπτά (από το 9′ έως το 21′) και το σκορ να γίνεται 41-14! Ούτε τα δύο σερί τρίποντα των Χατζηκυριακίδη και Γερομιχαλού (41-22) φάνηκαν ικανά δώσουν το έναυσμα στους Μαχητές για αντεπίθεση και κάπως έτσι, ο Ηρακλής έφτασε σε μία επιβλητική νίκη.

Ο Φάρος Κερατσινίου έπιασε τα… 100 απέναντι στο Παγκράτι επικρατώντας με 102-52. Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν από τα πρώτα λεπτά διαφορά, την οποία διεύρυναν με το πέρασμα των λεπτών και έτσι το παιχνίδι είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Διαιτητές: Θεονάς-Πολυχρόνης-Τσάτσης
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Κατωπόδης): Κοντόγιωργας 2, Σκούφης 6 (2), Καράβολας 7 (1), Λυμπερέας, Χόρτσας 4, Λυμπερόπουλος, Λεκάκης, Ράντετιτς, Εζόμο 4, Ραλλάτος 15, Μήτσιαλος 9 (1).
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 11, Τζόρτζεβιτς 12, Βασιλόπουλος 12 (2), Καράμπουλας 29 (3), Μπατής, Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 5, Κακαρούδης 13 (1), Φιλιππάκος 4, Δημάκος 7 (1), Κατούφας 6, Παπαδόπουλος 3 (1).

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ 78-48
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 36-14, 64-28, 78-48
Διαιτητές: Πουρσανίδης-Τζίμα-Θεοδώρου
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 7, Γιαννακίδης 11 (3), Τότσιος 13 (1), Ονάσογλου 5 (1), Δέσπος 2, Χρυσόπουλος 7 (1), Γκαγκαλούδης 6 (9ασ.), Κάτσιος, Ταουσάνης 5, Ρουτκάουσκας 14, Χείλαρης 4, Καλαιτζίδης 4 (4ασ.).
ΜΑΧΗΤΕΣ (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 8 (2), Νικολόπουλος, Βελισσάριου 3, Γερομίχαλος 10 (2), Μπαδής 2, Καλαμπάκας 4, Ναούμης 5 (1), Στόλης, Δίπλαρος, Βαρδής, Τατάρης 4, Τζαουάρα 12 (11ρ.).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΧΟΛΑΡΓΟΣ 81-75 (68-68 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 33-22, 45-44, 68-68, 81-75
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Διμπινούδης-Μαγκουνής
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 7, Νοέας 9 (1), Νικολακόπουλος, Πελεκάνος 4 (1), Μπάρλος 23 (2), Σακελλαρίου 3, Καρύδας 15 (2τρ.,5ας.), Μίχαλος 7, Μπιλλής 2, Ματαλών, Δημητριάδης 11 (4).
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Αγγελόπουλος 8 (1), Μιλόσεβιτς 11, Μποχωρίδης 13 (3), Πόπαντιτς 2, Καλλινικίδης 6, Μοτσενίγος 8 (1),Κουτρούλιας 12, Γκιζόγιαννης 3 (1), Τσιάκος 2, Τζακόπουλος 10.