Αποτελέσματα Α2 – 11 αγωνιστική… “Διπλό” Κόροιβος και Παγκράτι, νίκη για τα Τρίκαλα

πηγή φώτο: sportrikala.gr

Τις νίκες της αγωνιστικής κατάφεραν να κάνουν ο Κόροιβος και το Παγκράτι επικρατώντας του Λαυρίου και της Νέας Κηφισιάς. Την ήττα της τελευταίας εκμεταλλεύτηκε ο Φιλαθλητικός, ο οποίος έκανε το καθήκον του απέναντι στον Ερμή και σκαρφάλωσε μόνος στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

“Σούπερ” μπήκε το 2013 για το Παγκράτι το οποίο υπέταξε τη Νέα Κηφισιά στη δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα, Οι «ροσονέρι» αν και έχαναν στο πρώτο δεκάλεπτο (19-13) κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια, ενώ στην επανάληψη πέρασαν και μπροστά στο σκορ (63-57 στο 35΄). Ομως, η ομάδα των βορείων προαστίων αντέδρασε στέλνοντας το ματς στην παράταση.  Εκεί, ο Δήμος Φωτίου με τρία τρίποντα έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους χαρίζοντας έτσι στην ομάδα του τη νίκη.

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα για τη φετινή σεζόν υπέστη το Λαύριο από τον Κόροιβο με 79-86. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η ομάδα της Αμαλιάδας κυρίως χάρη στον Τόμιτς κατάφερε να παραμείνει μέσα στο παιχνίδι. Ομως, οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη βελτίωσαν την άμυνά τους και παράλληλα χάρη στην ευστοχία στα κρίσιμα σουτ κατάφερε στο τέλος να πάρει το παιχνίδι.

Δυναμικά ξεκίνησαν τη νέα χρονιά τα Τρίκαλα, καθώς απέναντι στους Ικαρους κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και μάλιστα έχοντας τον έλεγχο του αγώνα καθ΄όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι πήραν από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα (14-9 στο 5’) διατηρώντας το ελαφρύ προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (42-37). Η υπεροχή στα ριμπάουντ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, ενώ στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (64-54 στο 32’, 72-61 στο 34’). Τα Τρίκαλα διατήρησαν την… απόσταση αυτή αφού Κατσαρές και Τριανταφύλλου έδιναν λύσεις, όταν οι Ικαροι (σ.σ. κυρίως με τον Τότσιο) κατάφερναν να πλησιάζουν. Αυτό ήταν αρκετό για να ξεκινήσει η χρονιά για τη θεσσαλική ομάδα με τον καλύτερο τρόπο.

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο ΟΦΗ καθώς επικράτησε της Νίκης Βόλου με 93-87 παίρνοντας τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα και παράλληλα μία σημαντική ανάσα. Οι κρητικοί έκαναν  δυναμικό ξεκίνημα (11-2), με τη διαφορά χάρη στην πολύ καλή παρουσία του Ντοϊτσίνοφ, να διατηρείται σε ασφαλή επίπεδα (23-17, 35-23).  Η Νίκη Βόλου στην επανάληψη κατάφερε να πλησιάσει δύο φορές (52-47, 68-62), αλλά και πάλι ο ΟΦΗ αντέδρασε σωστά παίρνοντας διαφορά ασφαλείας, η οποία και στο τέλος του έδωσε τη νίκη.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Παγκράτι – Ν Κηφισιά  89-80 (71-71 κ.α.)

Διαιτητές:  Θεονάς-Ταρενίδης Στ.-Καραβίτης
ΤΡΙΚΑΛΑ (Τζήμας): Τριανταφύλλου 13 (3), Τσιλούλης, Ψύρρας, Γκιουλέκας 12 (2), Κατσαρές 15 (2), Τσούτσος 4, Κακλαμάνος 15 (3/8 τρ.), Αγγελακόπουλος, Χαρισμίδης 15 (11 ρ., 5 ασ.), Φούντας 9 (1), Παπαχρήστος 6.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Κουκάς 6 (2), Καπινιάρης 9 (1), Τότσιος 32 (4), Μιλίσεβιτς 4, Συμεωνίδης 17 (1 τρ., 5 ασ.), Νικολούδης 5 (1/6 τρ.), Ιωσηφίδης (3 κλ.), Βοϊβατόπουλος 5.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ   74-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  19-19, 33-35, 56-51, 74-62
Διαιτητές:  Βαρδάλος-Δημόπουλος-Κοντίλης
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης-Διδάχος): Κουρής 10 (1), Αναγνωστόπουλος,  Καρτέρης, Σβερκούνος 3 (1), Σίννης, Τσιάκας 15 (1), Ζερβός 2, Κουτσός,  Μάτος 2, Βαρδαβάς 24 (11/19 δ.), Ψυλέας 18 (7/17 δ., 1 τρ., 9 ρ.).
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Παπαδόπουλος): Ματενίδης 10 (2/6 τρ.), Πανάρας 3 (1), Μουρατίδης 3 (1), Βαγενάς 5 (1), Τζανιδάκης, Μανούσος 6, Ακτύπης, Μάρτζος 14 (2), Κουκουνιας, Μάτιτς 21 (3 τρ., 9 ρ.).

ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ   64-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   18-27, 30-36, 44-45, 64-67
Διαιτητές:  Καλδίρης-Τσώνος Β-Ντάβαρης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης):  Αρναουτάκης Μ. 4, Στρατάκης, Κωτούλας 5 (1/5 τρ.), Στεφανάκης 11 (4), Πέλκιτς 7, Αρναουτάκης Γ. 18 (10 ρ.), Αγαπιάδης 13, Σοχωράκης 3, Ντιαλλό,  Γκοντόπουλος 3 (1/6 τρ.).
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς 3 (1), Τσιότρας 15 ( 4 ασ., 3 κλ.), Μπουρής 1, Πίνης, Τσουμπρίλο 7 (1 τρ., 13 ρ.), Γκιζόγιαννης 19 (1/5 τρ.), Γκόβας 8 (1),  Σιγκούνας 14, Πάνου.

ΟΦΗ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ  93-87
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   23-17, 46-37,68-58, 93-87
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Θωμόπουλος-Παυλόπουλος
ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου, Πετράκης 9 (1), Τραϊανός  11 (1), Ντοϊτσίνοφ 8, Καραδολάμης 9 (2), Κιτσούλης 23 (6/6 δ., 2/5 τρ., 7 ρ., 5 ασ.), Μπαλάφας 21 (3/3 τρ.), Ματαλόν 12 (2/7 τρ., 4 ας.).
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης): Παπούλιας , Φωσσές, Σαμαράς,  Χριστομάνος, Μαυρογιάννης 11 (1), Κουτίνας 12 (1/5 τρ.), Στάμος, Καραγκολίδης 11 (2), Μαλτέσιος 29 (9/15 δ., 9 ρ.) ,Θεοδωράκος, Μυστηλιάδης 6 ( 6 ασ.), Πολίτης 18 (4).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ   – ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ  89-80 (71-71 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  13-19, 31-31, 50-49, 71-71, 89-80
Διαιτητές:  Ανδρικόπουλος-Μπίκας-Μαλανδρής
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Δερμιτζάκης, Βασιλόπουλος Φ. 10 (1/5 τρ., 6 ασ.), Βασιλόπουλος Θ., Φωτίου 27 (7/12 τρ.), Γεώργαρος 4, Κουτρούλιας 21 (2 τρ., 16 ρ.),  Σκλάβος 20 (2), Βράνιες 1, Πάβλοβιτς 6.
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 8 (1), Μοσχοβίτης 19 (4/11 τρ., 5 ασ., 2 κλ.), Διαμαντόπουλος 3 (1), Καράμπουλας 19 (1/6 τρ., 5 ασ.), Μενουδάκος 2, Σιούτης 8 (1), Ψαθάς 4, Πετροδημόπουλος 13, Τζιάλλας 4.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ   107-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  24-19, 54-36, 82-48, 107-66
Διαιτητές:   Παντελίδης-Αναστόπουλος Α-Παγώνης
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας):  Γ. Αντετοκούμπο 17 (3/7 τρ.), Κελαϊδής 3 (1),  Θ. Αντετοκούμπο 20 (1), Γκίκας 12 (4 τρ., 6 ασ.), Ψαρρόπουλος 1, Σαμοθράκης 2, Σαλούστρος 9 (1), Γεωργιάδης 9 (1 τρ., 5 ασ.), Καμπερίδης 14 (2), Ανδρεόπουλος 10 (1), Γιαννουλάκος 10.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Πέρκος):  Καϊκλής, Γκόνος, Ιωακειμίδης 3 (1), Ονάσογλου 5 (1), Καμαριώτης 1, Πλιούκας 13 (1 τρ., 3 ασ., 3 κλ.), Καλογιαννίδης 5, Αναγνωστόπουλος 23 (1), Γεωργίτσης 10, Παρίτσης 6, Κάσουρας.

ΛΑΥΡΙΟ – ΚΟΡΙΟΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ   79-86
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  21-14, 39-33, 55-56, 79-86
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Κατραχούρας-Νικολούλης
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης):  Μαρκομιχάλης, Παγώνης 4, Τσίρος 3 (1), Κακιούζης 20, Γιαννακόπουλος 23 (4), Λυμπερόπουλος 14 (3/7 τρ.), Περράκης 4, Ψωμαδέρης 11 (1), Πασχάλης.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜ. (Νιπεργιάλης): Νοέας 12 (2),  Καρύδας 17 (2), Κούρτης 5 (1), Τόμιτς  26 (10/17 δ., 2/4 τρ., 16 ρ.), Αντωνιάδης,  Μαγιντόμπε 2, Γκέρος 4, Τσόσιτς  20 (4 τρ., 4 ασ.).