Αποτελέσματα Α2 – 13η αγωνιστική… “Σκόρπισε” τον Ηρακλή ο Αίολος

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2017 ο Αίολος επικρατώντας στο ντέρμπι του Ηρακλή με 70-62 με την ομάδα του Αστακού να πραγματοποιεί μία  πολύ ώριμη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο «γηραιός» αν και μπήκε καλύτερα στο ματς προηγήθηκε με 24-16 λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περίοδο, όμως οι λανθασμένες επιλογές, αλλά και η καταλυτική παρουσία των Κακλαμάνου και Λυμπάρη έκαναν το 34-34 στο 20′. Η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στον Αίολο, καθώς η χαρακτηριστική αστοχία του Ηρακλή (σημείωσε μόνο δύο πόντους από το 30′ έως το 35′) έφερε τους γηπεδούχους στο 45-36. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν ανεπιτυχώς με προσπάθειες από την περιφέρεια να απαντήσουν (είχαν σε όλο το ματς 8/28 τρίποντα)  και κάπως έτσι, Κιτσούλης και Κακλαμάνος έφεραν τη διαφορά στο +12 (64-52 στο 38′). Δύο σερί τρίποντα του Γκαγκαλούδη έγραψαν το 65-58, αλλά και πάλι ο Κακλαμάνος απάντησε με τρίποντο δίνοντας τη χαριστική βολή στον αντίπαλο.

Το αήττητο διατήρησε ο Πανιώνιος επικρατώντας στην Τρίπολη του Αρκαδιού με 77-61 και μετά την ήττα του Ηρακλή ξέφυγε με +2 από τον «γηραιό». Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους «κυανέρυθρους» παίρνοντας προβάδισμα με 25-13′ στο 10′, όμως στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ροκανίζοντας τη διαφορά, ενώ στην επανάληψη απέκτησαν τον έλεγχο, αποκτώντας σταθερό προβάδισμα το οποίο τους έδωσε και τη νίκη.

Με “διπλό” ξεκίνησε τη χρονιά και η ΑΕΛ απέναντι στη δύσκολη έδρα των Μαχητών με 75-70. Οι “βυσσινί” είχαν σταθερά το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι (54-41 στο 30′), ενώ παρά την προσπάθεια των Πεύκων στο τελευταίο δεκάλεπτο για αντεπίθεση (62-68 στο 38′) κατάφεραν να κρατήσουν ασφαλή απόσταση και να πάρουν τη νίκη.
Σπουδαίο «διπλό» πήρε το Ψυχικό απέναντι στον Χολαργό με 74-72. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, έχοντας την τελευταία επίθεση του αγώνα, αλλά ο Νίκος Παπανικολάου σταμάτησε στον Σπύρο Μοτσενίγο, προστατεύοντας το προβάδισμα της ομάδας του Γιώργου Ρεμεντέλα. Ακολούθως ο Βασίλης Μουράτος είχε 1/2 βολές και “έγραψε” το τελικό σκορ.

Νικηφόρα ξεκίνησε τη χρονιά ο ΓΣΛ επικρατώντας, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής, του Εθνικού με 85-73 με τους λαρισινούς να κατακτούν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.
Οι γηπεδούχοι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους να κρατούν μικρό προβάδισμα 1-3 πόντων, αλλά χάρις σ ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός πήγε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Από εκεί και μετά, η πλάστιγγα είχε γύρει προς το μέρος της λαρισινής ομάδας με οι παίκτες του ΓΣΛ να διατηρούν τα ηνία έως το τέλος.

Τέλος, ο Αμύντας δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στο Παγκράτι επικρατώντας με 86-59.

Διαιτητές:  Πουρσανίδης Κ.-Τζίμα-Τζιοπάνος
ΓΣΛ (Πέρκος): Τόζιος 10 (2), Συνετός, Νίκολιτς 19 (2), Τσουράκης 8, Χαιρετίδης, Κούτρας 6, Μπέμπης 10 (2), Σπυρόπουλος 14, Γουμενόπουλος, Γκιουλέκας 18 (2), Βουργιώτης.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Βλάχος): Παπαπέτρου 2, Ντουζίδης, Μάρτζος 11 (1), Αντωνάκης 12 (2), Κόκκαλης 13 (3), Λάανε 6 (2), Παπαφλωράτος 2, Οικονομόπουλος, Μαχαίρας 20, Χάλαρης 5, Καζάκος, Δρόσος 2.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ  61-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  25-13, 35-37, 50-56, 61-77
Διαιτητές:   Παντελίδης-Δαρλαμήτσος-Κοτσιμπός
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 7 (1), Πίνης, Τσακαλέρης 6 (2) , Κουρέπης, Προδρόμου 6 (4κλ.), Ναούμης 5 (1), Ρεντίκας 19 (6ασ.), Γαρμπής, Τζουγκαράκης 18 (15ρ.).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 5, Νοέας 5, Πελεκάνος 11 (3), Μπάρλος 13, Σακελλαρίου 2, Καρύδας 22 (3τρ., 5ασ., 5κλ.), Μπιλλής, Ματαλών 7 (9ασ.), Δημητριάδης  12 (2).

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ -ΑΕΛ 70-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-17, 25-37, 41-54, 70-75
Διαιτητές:   Μπήτης-Ταρενίδης Στ.-Παπαδόπουλος Θ.
ΜΑΧΗΤΕΣ (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 6, Νικολόπουλος 3 (1), Βελησσαρίου, Γερομιχαλός 2, Καλαμπάκας 18 (1), Ναούμης 11, Δίπλαρος 9, Τάταρης 2, Τζαουάρα  19 (1).
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 5 (1), Καρατάσιος, Σταμπουλής, 2, Παπαχρήστος 9, Δεληγεώργης, Κουτίνας, Φιλιππόπουλος, Τσιλούλης 12 (1), Μαλτέσιος 2, Πολίτης 6 (2), Τσούτσος 21 (3), Θορστέινσον 18.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 86-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 51-35, 65-48, 86-59
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Θεονάς-Καρδαρης
ΑΜΥΝΤΑΣ  (Ζαβός): Ζούπας 6 (7 ασ.), Αγγελόπουλος 8, Τοπάλι 4, Διαμαντόπουλος 12, Κουκουνιάς 12 (2), Βαρδιάνος 6 (2), Μανσαράι 9, Δορκοφίκης 8, Σκορδάς, Μπάρμπας 11 (3), Βογιατζής 4, Καμπούρης 6 .
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Κατωπόδης): Σκούφης, Παύλος 14 (2), Καράβολας 17 (1 τρ, 10 ρ.), Ψαρόπουλος 6, Λυμπερόπουλος, Λεκάκης, Ράντετιτς 8, Εζόμο, Ραλλάτος 6, Μήτσιαλος 8.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ – ΨΥΧΙΚΟ 72-74
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 38-37, 56-59, 72-74
Διαιτητές: Καλδίρης-Σκούτας-Καλογερόπουλος Φ.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Ιωάννου): Αγγελόπουλος 10 (2), Μιλόσεβιτς 16 (1τρ., 9ας., 3κλ.), Πόπαντιτς 13 (2), Καλλινικίδης 5 (1), Μοτσενίγος 6, Κουτρούλιας 12 (3μπλ.), Γκιζόγιαννης 5 (1), Τζακόπουλος 5 (1).
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 5 (1), Αχής 13 (1), Τσιότρας 3, Παπανικολάου 18 (1τρ., 10ρ.), Σακελλαρίου, Βλάχος, Μουράτος 14 (3μπλ.), Σίνης 13 (1), Τσιώκος 8.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ 70-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 34-34, 51-45, 70-62
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 7 (1), Θεοδωράκος 2, Κουμπούρας 8, Παπαδιονυσίου 10, Κατσαρές 2, Κακλαμάνος 16 (4), Κιτσούλης 12, Χαρισμίδης 4, Λυμπάρης 9 , Γκιζόγιαννης.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 9 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Τότσιος 10 (1), Ονάσογλου, Δεσπος, Χρυσόπουλος, Γκαγκαλούδης 20 (4), Ρουτκάουσκας 10, Χείλαρης 8 (1) , Καλαϊτζίδης 2.