Αποτελέσματα – Α2 (15 αγ/κή)… Η Ν. Κηφισιά σταμάτησε την ΑΕΚ, εκκένωση και νίκη στην παράταση η Πάτρα!

Σοβαρά επεισόδια έγιναν στο κλειστό της Περιβόλας αμέσως μετά τη λήξη του κανονικού αγώνα (85-85) του Απόλλωνα με τον ΟΦΗ, όταν και ο πάγκος του ΟΦΗ μπήκε μέσα στο παρκέ για να αποφύγει τη… βροχή αντικειμένων (κέρματα, καφέδες), ενώ αμέσως μετά ο Τσερκιτζόγλου πιάστηκε στα χέρια με τον Καπερώνη και ακολούθησε σύρραξη στον αγωνιστικό χώρο, με τους διαιτητές να ζητούν την εκκένωση του γηπέδου προκειμένου να συνεχιστεί το ματς!

Στο τέλος ο Απόλλωνας Πάτρας επικράτησε με 100-94 στην παράταση, αλλά αυτά που θα μείνουν χαραγμένα στη μνήμη είναι τα επεισόδια που σημειώθηκαν αμέσως μετά τη λήξη του 40λεπτου, τα οποία οδήγησαν στην 35λεπτη διακοπή του αγώνα και στην εκκένωση του κλειστού από περίπου 2.500 φιλάθλους (ο Δεσλής δέχτηκε κέρμα στο κεφάλι με αποτέλεσμα να του σχιστεί το μάτι). Στην κανονική διάρκεια ο ΟΦΗ βρισκόταν “αγκαλιά” με τη νίκη, μετά τις 2/2 βολές του Μπάρδα 15” πριν από τη λήξη (έκανε το σκορ 81-85), αλλά ο Απόλλωνας  με ένα κάρφωμα του Πέτροβιτς και ένα καλάθι του Δανιήλ, μετά από λάθος επαναφορά του Μπάρδα, κατόρθωσε να ισοφάρισε το ματς και να το στείλει στην παράταση, πριν ακολουθήσουν τα επεισόδια…

Σύρραξη πάντως δεν έγινε μόνο στην Πάτρα στα παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής του 1ου γύρου. Στον Λαγκαδά, ο Ερμής νίκησε το Πέραμα με 97-92, ωστόσο στο ημίχρονο ένας οπαδός των γηπεδούχων χτύπησε τον Νίκο Μίχαλο, με τον οποίον μάλιστα σημειώθηκε νέο επεισόδιο και στο φινάλε του αγώνα…
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά, στο πρώτο ημίχρονο ανεβάζοντας τη διαφορά στο +13. Στην επανάληψη όμως, το Πέραμα με τους Μίχαλο και Κορωνίδη γύρισε το παιχνίδι αποκτώντας τα ηνία του αγώνα. Ομως, ένα γκολ φάουλ του Ηλιάδη και ένα τρίποντο του Πλιούκα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ήταν αυτά που έδωσαν… ανάσα στον Ερμή, δίνοντάς του τελικά τους δύο βαθμούς της νίκης.

Η απίστευτη Κηφισιά.. φρέναρε την ΑΕΚ

Αλλη μία σπουδαία νίκη πέτυχε στο γήπεδό της η Νέα Κηφισιά, η οποία επικράτησε της ΑΕΚ με 84-80, αν και στα τελευταία δευτερόλεπτα χρειάστηκε να είναι απόλυτα εύστοχη από τη γραμμή των βολών για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν μπροστά στο σκορ από το 9′, από εκεί και μετά η διαφορά έπαιρνε την ανιούσα, άφησε 5′ χωρίς καλάθι την ΑΕΚ και έκανε το 33-23 στο 17′. Στη συνέχεια με την τριπλέτα Μοσχοβίτη, Νικητάκη και Κόκκαλη, η Κηφισιά “έχτισε” ακόμα και διαφορά 15 πόντων (54-39) στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά στα τελευταία λεπτά δέχτηκε ασφυκτική πίεση από την ΑΕΚ, ο Νοέας πέτυχε κρίσιμα καλάθια για να έρθει η διαφορά στους δύο πόντους (80-78) με τρίποντο του Βασιλόπουλου 11” πριν από τη λήξη. Σε εκείνο το σημείο πάντως οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα εύστοχοι στις βολές, πρώτα ο Σάββας Νικητάκης (στα 10”) και εν συνεχεία ο Φίλιππος Μοσχοβίτης (“έγραψε” το τελικό 84-80 στα 4,8”), ο κορυφαίος της Νέας Κηφισιάς στον αγώνα, ενώ καθοριστικά ήταν στο τέλος και τα δύο τρίποντα που σημείωσε ο Σιούτης).

Ανασαίνει η Δόξα

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη πήρε η Δόξα απέναντι στον Λαύριο. Οι Λευκαδίτες είχαν τον έλεγχο καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον Πέκοβιτς να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα. Η διαφορά κυμαινόταν από 16-22 πόντους διαφορά, μέχρι την τέταρτη περίοδο, όπου το Λαύριο με ατομικές προσπάθειες του Κακιούζη  μείωσε σε μονοψήφιο αριθμό (68-60), αλλά και πάλι ο Πέκοβιτς ανέβασε με τρίποντο τη διαφορά στο +11 και για να οδηγηθεί λίγο αργότερα η Δόξα  στη νίκη.

Ελευσίνα για… φίλημα!

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και με καταπληκτική ευστοχία στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανελευσινικός ξεπέρασε τα… 100 απέναντι στο Παγκράτι και συνεχίζει να προελαύνει του βαθμολογικού πίνακα. Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του Κώστα Σορώτου στον πάγκο των «ροσονέρι».

Ο Αρκαδικός επιβλήθηκε με 87-82 του Πιερικού/Αρχέλαου στον αγώνα που άρχισε δύο ώρες πριν από τους υπόλοιπους στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α2. Η ομάδα της Τρίπολης είχε διαρκώς ένα προβάδισμα 3-8 πόντων που έφτασε ακόμα και στους 10, μάζεψε 16 περισσότερα ριμπάουντ και σημείωσε στο τέλος στην 6η εντός έδρας νίκη της.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Δόξα Λευκάδας – Λαύριο     76-66
Ερμής Λαγκαδά – Πέραμα                 97-92
Αμύντας – ΑΕΚ Αργους                  97-69
Ν. Κηφισιά – ΑΕΚ                        84-80
Αρκαδικός – Πιερικός/Αρχέλαος    87-82
Απόλλων Πατρών – ΟΦΗ                 100-94 (85-85 κ.α.)
Πανελευσινιακός – Παγκράτι          102-69
Ικαροι  Σερρών – Πανερυθραϊκός     82-61

Τα φύλλα αγώνα

Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ – ΑΕΚ 84-80
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 38-29, 62-48, 84-80
Διαιτητές:  Ψαριανός-Μαλανδρής-Σκούτας
Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 16 (7 ασ.), Μοσχοβίτης 15 (2), Διαμαντόπουλος 2, Κόκκαλης 14 (1), Μενουδάκος 6, Σιούτης 6 (2), Κουκουνιάς 2, Πετροδημόπουλος 21, Κολώκας 2.
ΑΕΚ (Λιόγας): Φωτιζόγλου 2, Νοέας 15 (2 τρ., 13ρ.), Βασιλόπουλος 14 (1), Κούρτης 7, Σιαμανδούρας, Μάντζαρης 11 (1), Σκλάβος 11 (0/7τρ., 5ασ.), Δέσπος 12, Φαλέκας 8 (2).

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 87-82
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 39-33, 58-51, 87-82
Διαιτητές: Διαμαντής-Τσώνος Β.-Θεονάς
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σμυρνιώτης): Ντόβας, Τόσιτς 3 (1), Παπαδάκης 17 (7ασ.), Κοψαύτης 9 (2), Τσιότρας, Υφαντής 5 (1) , Σ. Γκιζόγιαννης 21 (2), Κοσάνοβιτς 14 (12ρ.), Αν. Γκιζόγιαννης 18 (3τρ., 10ρ.).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γαλάνης): Μποχωρίδης 2, Μπεχλιβάνης 14 (2τρ., 7ασ.), Πανάρας 17 (4/4τρ., 5ασ.), Δαμαλής 5 (1), Μπουρδάνος, Σταμπουλής 2, Μαλτέσιος 25 (8/12δ.), Μάρτζος 10 (1), Φουτσιτζής 5, Μαρμαρινός 2.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ 97-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-25, 51-46, 69-55, 97-69
Διαιτητές: Νικολούλης-Πίγκας-Μπορμπαντωνάκης
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 21 (1τρ., 5ασ., 3κλ.), Βαθρακοκοίλης 3 (1), Βαρδιάνος 16 (3), Λόλας 14, Βουλογιώργος, Κεφαλάς 5 (1), Παγώνης 12, Ζοτάλης, Χείλαρης 7 (1), Σουρλής 5ρ., 6ασ,, Βαρδαβάς 9, Τζουγκαράκης 10.
ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ (Βούρδουλας): Στατεράς 7 (1), Μελεούνης, Στέβοβιτς 23 (5/6τρ., 10λ.), Φλεβάρης 4, Μάγλος 13 (2), Βαβάβτσικος 10 (1τρ., 7ρ., 5κλ.), Κουκουνιάς 4, Ευστρατίου 8.