Αποτελέσματα Α2 – 16η αγ/κη. Το ντέρμπι η Ελευσίνα, στο τέλος ο Απόλλωνας

Δεν κουνιέται από τη θέση του… Ο Πανελευσινιακός παίζοντας εξαιρετική άμυνα επικράτησε του ΟΦΗ με 86-73 παραμένοντας έτσι μόνος και πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα.

Η Ελευσίνα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, παίρνοντας από την αρχή τα ηνία του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν εκτός ρυθμού τους Σιζόπουλο και Τουτζιαράκη και με επιμέρους σκορ 11-2 τα τελευταία τρία λεπτά του ημιχρόνου πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +9 (46-37).  Στη συνέχεια, ο Πανελευσινιακός βρήκε ελεύθερο γήπεδο, έτρεξε στον αιφνιδιασμό ανεβάζοντας τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο στο +16.

Αγχωτική νίκη και δεύτερη θέση για τον Απόλλωνα

Με τον Νίκο Αργυρόπουλο να ευστοχεί στις βολές (4/4) και μία του Πέτροβιτς στα τελευταία 27.9” του παιχνιδιού ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη του Πιερικού Αρχέλαου με 75-72. Με αυτή τη νίκη, οι «μελανόλευκοι» εκμεταλλευόμενοι και τη νέα ήττα της ΑΕΚ από τον Αρκαδικό εδραιώθηκαν στη δεύτερη θέση.

Ο Απόλλωνας μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, καθώς στο 5΄ προηγούνταν μόλις με 5-4. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν  κακή απόδοση, ενώ η αστοχία της πατρινής ομάδας συνεχίστηκε (20-30 στο 16’).  Σε εκείνο το σημείο,  μια … έκρηξη του Απόλλωνα με σερί 8-0 μείωσε σε 28-30 στο 18΄, αλλά και φιλοξενούμενοι απάντησαν ολοκληρώνοντας έτσι το ημίχρονο με 35-29.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι «μελανόλευκοι» άλλαξαν πρόσωπο. Παίζοντας πιο δυνατά και πιο σοβαρά πήραν τα ηνία στο προβάδισμα,  αλλά στο τέλος  και πάλι τα λάθη λίγο έλειψαν να κοστίσουν. Όμως, ο Αργυρόπουλος αποδείχτηκε ψύχραιμος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, δίνοντας στους γηπεδούχους μία σπουδαία νίκη.

Νέα νίκη για Αρκαδικό και 5η θέση…

Τις επιτυχίες του συνεχίζει ο Αρκαδικός… χαρίζοντας στην ΑΕΚ τη δεύτερη σερί ήττα της, ρίχνοντάς την στη 4η θέση.  Οι Αρκάδες μπήκαν δυναμικά, αποκτώντας τον έλεγχο του αγώνα, η «Ενωση» προσπαθούσε να απαντήσει, άλλες έφερνε το ματς στα ίσια, ενώ με πολύ καλό τον Μάντζαρη κατάφερε να περάσει και μπροστά (34-31 στο 19’), όμως και πάλι ο Αρκαδικός με ηγέτη τον Ανδρόνικο Γκιζόγιαννη έκανε το 36-36 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο , η ομάδα του Γιάννη Σμυρνιώτη είχε τον έλεγχο, πήρε προβάδισμα 9 πόντων (66-59) στο 26’, ο Αρκαδικός συνέχισε να έχει τα ηνία, η διαφορά δεν έφτασε ποτέ στο καλάθι και έτσι έφτασε τελικά στη νίκη.

Ανάσα για Αμύντα και Δόξα

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Αμύντας απέναντι στο Λαύριο αποκτώντας δύο υπερπολίτιμους βαθμούς.  Σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές, η ομάδα του Αλέξη Ζαβού κατάφερε  τα τελευταία δευτερόλεπτα να κρατήσει τα ηνία, συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα δύο πόντων στα 35” πριν από το τέλος, ο Γιαννακόπουλος έπειτα από ένα άστοχο τρίποντο του Λόλα,  κέρδισε φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ, πετυχαίνοντας στη συνέχεια 1/2 βολές (78-77). Στην επόμενη επίθεση,  ήταν  η σειρά του Βαρδιάνου 7” πριν το φινάλε  να βρεθεί στη γραμμή των ελευθέρων βολών και με 1/2 να κάνει το 79-77, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Ψυλέας δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στο Λαύριο, καθώς το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε το στόχο.

Σπουδαίο «διπλό» πήρε η Δόξα στο Λαγκαδά επί του Ερμή. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο στη μεγαλύτερη διάρκειά του, τα φάουλ των ψηλών της Λευκάδας δεν επηρέασαν τους φιλοξενούμενους καθώς έπαιξαν ζώνη η οποία μπλόκαρε, τον Ερμή. Το  37-47 στο 24’ διαδέχτηκε το  11-0 του Ερμή φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (51-51), αλλά και πάλι η Δόξα απάντησε (51-55) και από εκείνο το σημείο οι Λευκαδίτες διατηρούσαν ένας… αέρα 7-8 πόντων μέχρι το τέλος.

Σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, το Πέραμα πήρε τη νίκη απέναντι στον Πανερυθραϊκό αναβαίνοντας ξανά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.  Το ματς ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι το 37′. Σε εκείνο το σημείο  ο Μίχαλος με τρίποντο  έδωσε προβάδισμα 6  πόντων (77-71) δίνοντας έτσι πλεονέκτημα στους γηπεδούχους.

Διαιτητές:  Σταματόπουλος-Τζαφλέρης-Παγώνης
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 16, Νίκου 14 (2), Κουκουράβας 2, Μαγκουνής 13 (1), Βούλγαρης, Δεληγιάννης 16, Μαναβόπουλος 2, Κωνσταντακόπουλος 3, Γιαννουλάκος 8, Μαντζιώρης 10.
ΟΦΗ (Χουγκάζ): Παπανικολάου, Μπάρδας 19 (5), Λιούις 14, Σιζόπουλος 7, Παναγάκης 6, Καραδσολάμης 3, Μπαλάφας 7, Κερασοβίτης 8, Τουτζιαράκης 2, Κατιάκος 7 (1).

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ – ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ 108-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 50-45, 77-68, 108-69
Διαιτητές: Ξάνθος-Μπούσιας-Επιτροπάκης
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 23 (3), Μοσχοβίτης 14 (2), Κολώκας 9 (1), Διαμαντόπουλος 13, Κόκκαλης 9, Πολυδώρου, Μενουδάκος 5, Σιούτης 7 (6 ασ.), Μιχαλόπουλος, Κουκουνιάς 24 (2), Πετροδημόπουλος 4, Χατζηνικόλας.
ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ (Βούρδουλας): Στατεράς 13, Μελεούνης, Στέβοβιτς 27 (2), Φλεβάρης 3, Μάγλος 7, Βαβάβτσικος 2, Κουκουνιάς 8 (1), Ευστρατίου 9.

ΠΕΡΑΜΑ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ  82-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 42-39, 61-58, 82-73
Διαιτητές:   Θεονάς-Τσώνος Β-Μήτσιου
ΠΕΡΑΜΑ (Καλαμπάκος): Δελλής 5, Καπινιάρης 2, Μίχαλος 21 (1/5 τρ., 8ασ), Καραμπάτσος 2,  Τσαρουχάς 2, Μιλίσεβιτς 10, Κορωνίδης 12 (2 τρ., 6ασ), Τραφαλής,  Σκούταρης 9 (1 τρ., 10 ρ.), Πασχάλης 19.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 8 (2), Στραγανιώτης 4, Καλλιανιώτης 3 (1), Λάκκας 4, Ξιούρας 2,  Πρίτσος 1,  Μαχαίρας 17, Ροδοστόγλου 14, Κατούφας 18 (3 τρ., 11ρ.).

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ  – ΠΑΓΚΡΑΤΙ  78-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  18-15, 33-34, 60-51, 78-64
Διαιτητές:  Μπήτης-Λαζαρίδης-Θωμόπουλος Β.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Πεχλιβάνης  7 (1), Γρίψιος ,  Τότσιος 13, Μούτρος 2, Καμπερίδης 5 (1 τρ., 5 ασ), Συμεωνίδης 14 (11 ρ.), Μαργαρίτης 24 (1 τρ., 4 κλ.), Γεωργιάνος, Θεοδωράκος 9 (1) , Βοϊβατόπουλος, Ιωσηφίδης 2.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Αντωνάκης, Βιδάλης 5 (1/8 τρ., 5ασ), Σακελλαρόπουλος,   Αντωνάκης 2, Βασιλόπουλος, Ράπτης 6,  Δημάκος 8 (1), Κουτρούλιας 17 (5/13 διπ., 1 τρ., 11 ρ.), Σιγκούνας 14 , Βεσκούκης 12 (1).