Αποτελέσματα Α2 – 17η αγωνιστική… Εκπληκτικό Παγκράτι στο Ψυχικό, δεύτερος ο Κόροιβος!

arkadikos-hraklhsΤο Παγκράτι κατάφερε να κάνει άνω κάτω την κορυφή! Οι «ροσονέρι»  απέδειξαν για μία ακόμα φορά ότι είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος, καθώς πέρασαν και από το Ψυχικό με 82-80, το οποίο ηττήθηκε μετά από δύομιση χρόνια στην έδρα του, ενώ παράλληλα αυτή είναι η τρίτη του σερί ήττα.

Αποτέλεσμα; Μετά και το «διπλό» του Κόροιβου στο Λαύριο με 78-65, η ομάδα της Αμαλιάδας βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Οσον αναφορά την πρωτοπόρο ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε κανέναν πρόβλημα απέναντι στην Αγία Παρασκευή.

Αν και βρισκόταν για πάνω από 30′ πίσω στο σκορ, η Καβάλα κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει μία πολύτιμη νίκη κόντρα στον ΟΦΗ με 65-60. Οι κρητικοί εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το γεγονός πως οι γηπεδούχοι ήταν εκτός ρυθμού και έτσι κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, αγγίζοντας τους 12 πόντους διαφορά (36-24). Στην Καβάλα έδειξε σημάδια ανάκαμψης με αποτέλεσμα να μειώσει σε  (33-38), ενώ αργότερα οι πέντε σερί πόντοι του Κατσαρέ έφεραν τους γηπεδούχους στο 30′ πιο κοντά (43-46). Στην τελευταία περίοδο άρχισε η αντεπίθεση για τους γηπεδούχους και με σερί 5-0 πήραν προβάδισμα με 48-46, ενώ πήγε και στο +8 (57-49  στο 35′) ο ΟΦΗ όμως συνέχισε να απειλεί καθώς 28” πριν από το τέλος βρισκόταν κοντά με  62-60, ένα όμως καλάθι του Καραποστόλουκαι ένα ριμπάουντ του Αγγελακόπουλου όμως “καθάρισαν” για την Καβάλα δίνοντάς της τη νίκη.

Σημαντική βαθμολογική νίκη πέτυχε ο Φιλαθλητικός στις Σέρρες επί των Ικάρων με 71-70, σε ένα ματς το οποίο κρίθηκε τα τελευταία λεπτά.  Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα αποκτώντας το προβάδισμα το οποίο έφτασε και το +13 (25-12). Στη συνέχεια, οι Ικαροι κατάφεραν να ψαλιδίσουν τη διαφορά και να μειώσουν με σερί 9-0 (25-21). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι (46-45) ενώ το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς (56-53, 56-58, 61-58). Το σκορ εείναι 65-64 για τους Ικάρους, στο 1,10” πριν το φινάλε. Ο «καυτός»  Χειλαρης συνέχισε το κρεσέντο από τα 6,75, δίνοντας προβάδισμα 67-66 στον  Φιλαθλητικό 44” πριν από τη λήξη και με βολές του Δήμα οι Ίκαροι κατάφεραν να  πάρουν εκ νέου προβάδισμα 2 πόντων (70-68), 9΄΄ δεύτερα πριν το από τέλος, αλλά στην  τελευταία επίθεση ο Τσαρούχας με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 70-71 για τον Φιλαθλητικό.

Σπουδαία βαθμολογική αλλά και ψυχολογική νίκη πήρε και ο Φίλιππος, ο οποίος επικράτησε στην παράταση στην “καυτή” έδρα του Λαγκαδά επί του Ερμή. Ο Ηλιάδης ήταν εκείνος που αστόχησε στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας χάνοντας έτσι την ευκαιρία να δώσει στους γηπεδούχος τη νίκη. Στην παράταση και ενώ το σκορ ήταν 80-86, ο Ιωακειμίδης κερδίζει γκολ φάουλ, χάνει όμως τη βολή η οποία ήταν αίρομπολ. Οι διαιτητές δίνουν τη μπάλα στη Βέροια, με τον Μπρόζο να κερδίζει το φάουλ και με δύο βολές να διαμορφώνει το τελικό 82-86.

Τέλος, τις νίκες επέστρεψε ο Αρκαδικός επί του Ηρακλή με 86-70. Η ομάδα της Τρίπολης ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στην επανάληψη με αποτέλεσμα να πετύχει 32 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο και να «κλειδώσουν» το παιχνίδι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι «κυανόλευκοι»  κατάφεραν να κρατήσουν ασφαλή διαφορά και να πάρουν τη νίκη .