Αποτελέσματα Α2 – 17η αγωνιστική… “Καθάρισε” ο Γκίκας για τον Φιλαθλητικό, “διπλό” ο Λαγκαδάς

Τη νίκη που τον διατήρησε στην κορυφή πήρε ο Φιλαθλητικός καθώς έφυγε από το Λαύριο με το «διπλό» επικρατώντας με  75-62.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, όταν και η κόπωση του Λαυρίου ήταν πλέον εμφανής και τον Νίκος Γκίκα να σημειώνει καθοριστικά σουτ. Αποτέλεσμα αυτών, ήταν ο Φιλαθλητικός να πάρει διαφορά ασφαλείας στο 37′ (57-68), με τη μέγιστη να φτάνει  +15 (60-75).

Στα τρία πρώτα δεκάλεπτα οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πολλές. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν κυρίως στο λόου ποστ με τον Γιάννη Κακιούζη, με αποτέλεσμα να έχουν κατά διαστήματα μικρό προβάδισμα, ο Φιλαθλητικός όμως παρά την αστοχία του στα τρίποντα κατάφερε (σ.σ. με πολύ καλό τον Ανδρεόπουλο) να ισοφαρίζει (33-33, 44-44, 50-50, 55-55), ενώ όταν ο Γκίκας πήρε… μπρος το αποτέλεσμα ήταν οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τα ηνία και να φύγουν από το Λαύριο με τους δύο βαθμούς.

Η συγκάτοικος της κορυφής, Νέα Κηφισιά πέρασε εύκολο απόγευμα, καθώς δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στη Νίκη Βόλου επικρατώντας με 79-51.  Ανετη νίκη πέτυχαν και τα Τρίκαλα, τα οποία επιβλήθηκαν του ΟΦΗ με 83-68. Η θεσσαλική ομάδα πήρε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα το οποίο και άνοιξε στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας… ακούραστα στη νίκη.

Ματσάρα και στην παράταση το Παγκράτι

Εκπληκτικό παιχνίδι έγινε στο Μετς, με το Παγκράτι να καταφέρνει να γυρίσει το παιχνίδι, να το στέλνει στην παράταση, όπου και επικράτησε της Αγίας Παρασκευής με 92-82. Καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, καθώς καμία δεν μπορούσε να επιβάλει το παιχνίδι της. Ομως, η ΚΑΠ  50” πριν από το τέλος χάρη στους πέντε συνεχόμενους πόντους (τρίποντο Κουρή κ καλάθι από τον Μάτο) πήρε προβάδισμα έξι πόντων (73-67), οι «ροσονέρι» απάντησαν με 3-0 κάνοντας 30” πριν το φινάλε το 70-73, οι φιλοξενούμενοι με μία βολή έγραψαν το 70-74, ενώ ο Σκλάβος 4,7” πριν από το τέλος έκανε το 72-74. Ακολούθησε μία βολή της ΚΑΠ και έπειτα ο Γεωργιανός πέτυχε μία βολή ενώ αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη (73-75) με τον Φωτίου να παίρνει το επιθετικό και να βάζει το καλάθι που πήγε το ματς στην παράταση. Εκεί, το Παγκράτι έδειξε μεγαλύτερη ενέργεια και πάθος παίρνοντας το προβάδισμα (84-77), το οποίο και διατήρησε μέχρι τη συνέχεια κατακτώντας τη νίκη.

Δύσκολη νίκη για τους Ικάρους

Οι Ικαροι αν και δύσκολα έκαμψαν την αντίσταση του Αρκαδικού παίρνοντας τη νίκη με 65-60. Οι σερραίοι προηγήθηκαν με 11-7 αλλά ο Αρκαδικός δεν άργησε να μπει στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να πλησιάσει στο καλάι (18-16), ενώ δεν άργησε να έρθει και η ισοπαλία (25-25 στο 18′).  Στη συνέχεια, οι Αρκάδες πήραν το προβάδισμα (32-36), όμως, οι πολλαπλές χαμένες επιθέσεις έφεραν ξανά τους Ικάρους μπροστά με 45-38. Οι «κυανοκίτρινοι» κατάφεραν στην τελευταία περίοδο να διατηρήσουν αυτή τη μικρή διαφορά (52-47, 60-54), ο Τσουμπρίλο τα τελευταία δευτερόλεπτα προσπάθησε να απειλήσει (61-60), όμως Συμεωνίδης και Νικολούδης ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών διαμορφώνοντας το τελικό 65-60.

Ακάθεκτος ο Κόροιβος

Ενα ημίχρονο άντεξε η Δόξα Λευκάδας καθώς ο Κόροιβος στην επανάληψη ανέβασε στροφές κατακτώντας τη νίκη με 80-64.  Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν ντέρμπι με τους Λευκαδίτες να πιέζουν ιδιαίτερα τον αντίπαλο και να προηγούνται με 27-23.  Από εκείνο το σημείο η ομάδα της Αμαλιάδας ανέβασε την πίεση στην  άμυνα με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο με 37-33. Η συνέχεια ήταν ιδανική για τους γηπεδούχους καθώς σταδιακά ανέβαζαν  τη διαφορά (47-40, 57-46). Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι δύο ομάδες κόλλησαν για τρία περίπου λεπτά καθώς καμία δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι (είχαν μόνο από μία εύστοχη βολή Γκέρος και Μανούσος), η Δόξα συνέχισε να αστοχεί, αντίθετα ο Κόροιβος έβαλε τα σουτ, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +17 (78-61) παίρνοντας έτσι στο τέλος τη νίκη.

Νίκη “χρυσάφι” πήρε ο Ερμής Λαγκαδά επί του Ηρακλείου με 69-63. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα λάθη του αντιπάλου, ενώ η κρητική ομάδα στα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε να φανεί ψύχραιμη στις ελεύθερες βολές με αποτέλεσμα ο Ερμής να πάρει τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Παγκράτι – Αγία Παρασκευή  92-82 (75-75 κ.α.)

Διαιτητές: Θεονάς-Μπίκας-Μπούκας
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης):  Μαρκομιχάλης, Τρικαλιώτης, Παγώνης, Τσίρος  2, Κακιούζης 31 (12/15 διπ., 15 ρ., 2 κλ.), Γιαννακόπουλος 12 (0/8 τρ.), Περράκης 4, Ψωμαδέρης 8 (2 τρ., 4 ασ.), Πασχάλης 5 (2/7 διπ.).
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας):  Γ. Αντετοκούμπο 7 (1), Πέρβι, Θ. Αντετοκούμπο 10, Σμυρλής, Γκίκας 22 (5/10 τρ., 7 ασ., 3 κλ.), Σαμοθράκης 7 (1/5 τρ.), Σαλούστρος 4 (9 ρ., 4 κλ.), Γεωργιάδης 11, Φράγκος, Ανδρεόπουλος 10, Γιαννουλάκος 4.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   92-82 (75 75 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:    21-21, 33-33, 51-50, 75-75, 92-82
Διαιτητές:  Τσώνος Β-Τσώνος Μ-Διμπινούδης
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Δερμιτζάκης 8 (12 ρ.), Μαρίνος, Βασιλόπουλος Φ. 14 (2 τρ, 9 ας.), Βασιλόπουλος Θ. 6 (2), Φωτίου 9 (1), Γεώργαρος 13 (2), Σκλάβος 20 (14 ρ.), Βράνιες  6 (5 ασ.), Πάβλοβιτς 16 (10 ρ.).
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης-Διδάχος): Κουρής 17 (5), Σβερκούνος 10 (3), Σίννης 2, Τσιάκας 14 (8 ρ.), Ζερβός 5 (8 ρ.), Κουτσός,  Μάτος 16, Βαρδαβάς 4, Ψυλέας 14.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ – ΔΟΞΑΛΕΥΚΑΔΑΣ  80-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   20-19, 37-33, 57-50, 80-64
Διαιτητές:  Σκούτας-Θεοδωρόπουλος-Παπαθανασίου
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜ. (Νιπεργιάλης):  Ασημακόπουλος, Νοέας 17 (3 τρ., 13 ρ.),  Αντωνόπουλος 2, Καρύδας 13 (1 τρ., 4 ασ.), Κούρτης 14 (3 τρ.), Τόμιτς 22 (2 τρ., 15 ρ.), Κλαδής,  Χατζόπουλος, Δημάκος, Μαγιτόμπε 2,  Γκέρος 1, Τσόσιτς 7.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Παπαδόπουλος): Ματενίδης 6 (2), Πανάρας 17 (2), Ναούμης,  Μουρατίδης 3 (1), Βαγενάς 2, Μανούσος 17 (10 ρ.), Ακτύπης, Μάρτζος 11 (1/5 τρ.), Κουκουνιας 6, Μάτιτς 2.

ΤΡΙΚΑΛΑ  – ΟΦΗ   83-68
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   19-16, 38-30, 65-62, 83-68
Διαιτητές:  Ξενικάκης-Ταρενίδης Στ.-Λαζαρίδης
ΤΡΙΚΑΛΑ (Τζήμας): Λεπενιώτης, Τσιλούλης, Ψύρρας,  Γκιουλέκας 14 (2), Κατσαρές 18 (1 τρ., 4 ασ.), Τσούτσος 7 (1), Κακλαμάνος 17 (5), Αγγελακόπουλος 8 (1), Χαρισμίδης 15 (1 τρ., 11 ρ.), Φούντας 2, Τριανταφύλλου 2.
ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου 8 (2), Πετράκης 9 (3/3 τρ.),Τραϊανός, Ντοϊτσίνοφ 6, Καραδολάμης 7 (1), Σιώπης, Κιτσούλης 10 (1), Μπαλάφας 24 (3), Ματαλόν 4 (1).

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ   79-51
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   23-7, 38-19, 59-32, 79-51
Διαιτητές:   Τσούνας-Μπλέτσας-Μαρνελάκης
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης, Μοσχοβίτης 11 (1), Κακαργιάς 8 (2), Διαμαντόπουλος 7 (1), Καράμπουλας  23 (2), Σακελλαρίου 12 (2), Σιούτης 2, Ψαθάς 8, Χατζηνικόλας, Μουρίκης 2,  Πετροδημόπουλος 6 ( 4 κλ. 2μπλ.), Τζιάλλας .
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης):  Φωσσές 2, Σαμαράς 2,  Χριστομάνος, Μαυρογιάννης 8 (0/5 τρ.), Κουτίνας 8 (3 κλ.), Στάμος 3 (3 κλ.), Μαλτέσιος 11 (3/3 τρ., 4 ασ.),Θεοδωράκος 2, Μυστηλιάδης 15 (5/10 τρ.).

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ   65-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   18-11, 30-31, 49-42, 65-60
Διαιτητές:  Πανταζής-Νικολούλης-Θωμόπουλος
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Γεωργιανός,  Τότσιος 14, Κουκάς,Μιλίσεβιτς 11 ( 9 ρ., 2 μπλ.),  Συμεωνίδης 17, Νικολούδης 8 (1), Ιωσηφίδης (4 ασ., 3 κλ.),  Βοϊβατόπουλος 5 (1), Χατζηανδρέου, Καπινιάρης 10.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς 3, Τσιότρας 14 ( 4 ασ., 7 κλ.), Μπουρής, Πίνης, Τσουμπρίλο 15 (3/9 τρ, 10 ρ..), Γκιζόγιαννης 11, Γκόβας 6 (0/6 τρ.),  Σιγκούνας 7 (1/7 διπ., 3 κλ.), Πάνου 2.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ- ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ  63-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:    20-14, 32-33, 42-50, 63-69
Διαιτητές: Καλδίρης-Μαλανδρής-Καραβίτης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης):  Αρναουτάκης Μ. 2, Κωτούλας, Στεφανάκης 10 (1), Πέλκιτς 22 ( 9 ρ.), Σακελλαράκης 6 ( 9 ρ., 3 μπλ.),  Αρναουτάκης Γ. 3,  Αγαπιάδης 7 (1), Ντιαλλό 8,  Γκοντόπουλος 5 (0/8 τρ.).
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Ξουρίδας):  Καϊκλής 1, Ιωακειμίδης 14 (4 κλ.), Καμαριώτης 3, Πλιούκας 6 ( 4 ασ.), Καλογιαννίδης 2, Αναγνωστόπουλος 10 (3), Γεωργίτσης 14 (3),  Παρίτσης 7 (1), Κάσουρας 2.