Αποτελέσματα Α2 – 18η αγωνιστική… Ματσάρα με νικητή τον Εθνικό

kymh-doxa

Σ΄ένα πραγματικό ντέρμπι, το οποίο όμως ήταν αρκετά νευρικό, ο Εθνικός επικράτησε στην παράταση του Φάρου με 86-85. Χαρακτηριστικές είναι οι δυνατές μονομαχίες που υπήρξαν κάτω από το καλάθι, τα πολλά φάουλ (28 μόνο στο πρώτο ημίχρονο) και οι πέντε συνολικά τεχνικές ποινές που δόθηκαν!
Οσον αφορά την εξέλιξη, στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φάρος είχε τα ηνία 17-9 στο 5’ για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με 24-24. Η συνέχει άνηκε στον Εθνικό, με τον Βασιλόπουλο να κάνει εξαιρετική δουλειά, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε τραυματίας (θλάση κοιλιακών προσαγωγών) και τους Γκιζόγιαννη, Ράπτη να βρίσκονται σε καλή μέρα, οι πειραιώτες έκαναν 21-9 επιμέρους σκορ κάνοντας το 44-33 στο 16΄, ενώ η διαφορά έφτασε και το +18 (59-41). Από εκεί και μετά όμως, ο Φάρος άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το 4 φάουλ του Γκιζόγιαννη και κάπως έτσι απάντησαν με 24-2 και με τρίποντο του Αγγελόπουλου πέρασαν μπροστά με 68-67 στο 33’. Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, παρά τα δύο σερί τρίποντα το Μάνταρη (77-73) στο 38\, ο Φάρος απάντησε γρήγορα (79-79), αλλά στην τελευταία επίθεση δεν τα κατάφερε καθώς η επιλογή ήταν κακή και έτσι το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί, προηγήθηκε με 83-79, αλλά και πάλι ο Εθνικός έφερε εκ νέου το ματς στα ίσια (82-82), λίγο αργότερα ο Μάντζαρης με νέο τρίποντο 22.9’’ πριν από το τέλος έκανε το 86-85. Η τελευταία επίθεση άνηκε στον Φάρο, ο οποίος δεν κατάφερε να την εκμεταλλευτεί  κάνοντας ένα κακό σουτ.

Μία σπουδαία νίκη πήρε η Κύμη απέναντι στη Δόξα με 79-69. Οι γηπεδούχοι προηγήθηξαν με 23-5 στο 5’  κρατώντας τα ηνία παρά την προσπάθεια της Λευκάδας να ανακάμψει (44-41 στο 19′). Οι Κουμιώτες, απάντησαν, ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά (62-49 του 28’), τη οποία και κράτησαν έως το τέλος.

Με όπλο την καλή του άμυνα, ο Προμηθέας κατάφερε να πάρει μία σημαντική νίκη επί του Παγκρατίου με 60-59. Οι «ροσονέρι» μπήκαν δυνατά διατηρώντας το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την πρώτη περίοδο, αλλά στην πορεία οι πατρινοί  με 11-0 σερί μετρέτρεψαν το 11-15 σε 15-22 στο 12΄ και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 35-31. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά κράτησε το προβάδισμα και στην επανάληψη με τη διαφορά να φτάνει το +10 (53-43 στο 32΄), αλλά το Παγκράτι, κάνοντας την ύστατη προσπάθεια, κατάφερε να μετατρέψει το ματς σε θρίλερ μειώνοντας σε 55-58 στο 38΄, ο Κουτρούλιας αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση και έτσι ο Προμηθέας κατέκτησε τη νίκη.

Μεγάλο «διπλό» στην παράταση σημείωσε ο Δούκας επί του Ηρακλή με 96-81 το οποίο και αφιερώνει στον Ιωάννη Φ. Δούκα. Ο Ηρακλής κρατούσε τα ηνία του αγώνα για πάνω από 30 λεπτά, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε η αντεπίθεση του Δούκας και έτσι το 57-52 του 30’ έγινε 65-64 στο 35’ με τον  Κουκά να σημειώνει 11 πόντους για να φτάσει το ματς στη παράταση έπειτα από άστοχο λέι απ του Κοθρά στο τέλος. Εκεί, ο Δούκας πήρε το προβάδισμα (81-87), ο Ηρακλής μείωσε σε 86-87, αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι οδηγήθηκαν στις βολές, όπου και αποδείχθηκαν ψύχραιμοι φτάνοντας έτσι στη νίκη.

Στην έδρα του δεν χτυπιέται! Ο λόγος για τον Πανερυθραϊκός ο οποίος πήρε τη νίκη απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας με 82-76. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με  17 πόντους (48-31) στο 20’, αλλά στην πορεία ο Φιλιππος έκανε την αντεπίθεσή του μειώνοντας σε 55-53 στο 28′. Η Ερυρθαία όμως απάντησε άμεσα παίρνοντας ξανά ασφαλή διαφορά την οποία και διατήρησαν μέχρι τέλους.

Νίκη διπλής σημασίας πέτυχε η Λιβαδειά απέναντι στα Πεύκα με  62-56 καθώς δεν πήραν μόνο τους δύο βαθμούς, αλλά και τη διαφορά (είχαν χάσει με πέντε στα Πεύκα).  Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα σε όλο το ματς και παρά την προσπάθεια τω Μαχητών να πλησιάσουν (35-31 στο 20’), η Λιβαδειά με τους Γκαγκαλούδη και Βουκαντίνοφ έβρισκε τις λύσεις για να διατηρήσει ασφαλές προβάδισμα, παίρνοντας έτσι και τη νίκη.

Το Ψυχικό έκανε αυτό που έπρεπε απέναντι στο Πευκοχώρι παίρνοντας τη νίκη με 81-76. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 26-23, αλλά από εκείνο το σημείο, το Ψυχικό ανέβασε στροφές παίρνοντας τα ηνία. Η ομάδα του Πευκοχωρίου, πάλεψε πλησιάζοντας με 53-51 στο 28, αλλά και 67-63 στο 35’ αλλά δεν μπόρεσε το κάτι παραπάνω, και έτσι το Ψυχικό πήρε τους δύο βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Ηρακλής – Δούκας 86-91 (73-73 κ.α.)
Κύμη – Δόξα Λευκάδας  79-69
Πανερυθραϊκός – Φίλιππος Βέροιας  82-76
Λιβαδειά – Μαχητές Δόξας Πεύκων  62-56
Παγκράτι – Προμηθέας Πατρών  59-60
Εθνικός – Φάρος Κερατινίου  86-85 (79-79 κ.α.)
Ψυχικό – Πευκοχώρι  81-76
Ρεπό το Περιστέρι

Τα φύλλα αγώνων:

ΛΙΒΑΔΕΙΑ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ  62-56
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  17-13, 35-31, 50-42, 62-56
Διαιτητές: Τσούνας-Τσαρούχα-Θεοδωρόπουλος
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Λογοθέτης): Κοιτσάνος,  Ντακούλιας 3 (1), Βουκαντίνοβ 20 (1), Τερματζίδης, Βούλγαρης 2, Χάλαρης, Γκαγκαλούδης 21 (1/10τρ., 8ασ.), Μαράντος, Μαχαίρας 10 (12ρ.),  Σταύρου, Καλαμπάκας 11, Δημητριάδης 6.
ΜΑΧΗΤΕΣ (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος 4, Μπουρδάνος 10 (1), Γερομιχαλός 2, Μαυρογιάννης 6 (5ασ.),  Θωμαϊδης,  Τοπάλης 6, Γράβας 12, Μάρουσιτς 5 (1), Θόρστέινσον 2, Στόλης 9.

ΨΥΧΙΚΟ – ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ 81-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 44-38, 62-58, 81-76
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α-Μαλαμάς-Σοφιανόπουλος
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 5 (5ασ.), Αχής Ντ. 8 (2), Μοσχοβίτης 9 (1), Παπανικολάου 14 (1), Δημάκος 16 (3), Αχής Π., Αγγελακόπουλος 11 (1), Στέβοβιτς 7 (1), Μελισσαράτος 9, Πάνου 2.
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Πλατής): Αμπατζίδης, Μάρτζος 16 (3), Ονάσογλου 6, Αράπης, Νίκολιτς 19 (2τρ., 7ασ.), Θεοδωράκος 3 (1), Νησιώτης 4, Ζωτός, Κιγμέτογλου, Συμεωνίδης 20.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 82-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 48-31, 57-53, 82-76
Διαιτητές: Παναγιώτου-Κοτσιμπός-Δημόπουλος
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλιος  3, Μπάρδας 19 (3), Καλλιανιώτης 2, Πρίτσος 6, Γεωργοπαπαδάκος 9 (3), Γιαουρτόγλου 13 (1τρ., 7ασ.), Γεωργακόπουλος 8, Σολωμός 9, Αντωνίου 3 (1), Γκαϊτάσοφ 7 (1), Σοφρωνάς 3.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Γκίμας): Οικονομόπουλος 15 (1), Δεληγιώργης 12 (8ρ., 5ασ.), Ότοβιτς 6 (8ασ.), Ναούμης 18 (4), Κασαμπαλής 8, Σαμαράς 7 (1), Τριχόπουλος 10 (1).

ΚΥΜΗ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ  79-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   26-13, 46-41, 67-56, 79-69
Διαιτητές:  Σταματόπουλος-Δεσλής-Παγώνης
ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 17 (15ρ.),  Μιλόσεβιτς 12 (2τρ., 9ας.), Ψαθάς, Κακιούζης 2, Παπαντωνίου 4, Καρινιάουσκας 10, Κατράνας 6 (2), Αράπης, Γκιζόγιαννης 13 (1), Κωνσταντακόπουλος 2, Σιγκούνας 11, Λόλας 2.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Βαγενάς, Τραϊανός 6 (1), Κούτρας 2, Καρύδας 11 (3τρ., 4κλ.) Χρυσόπουλος 13 (1), Μανούσος 4, Κανονίδης 18 (1), Κέντζο 2, Πεταλωτής, Τσαλδάρης 13 (3).

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΔΟΥΚΑΣ 86-91
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 37-31,57-52, 73-73, 86-91
Διαιτητές: Παφίλης-Τζαφλέρης-Γερακίνης
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Γ. Αποστολίδης 5, Α. Αποστολίδης 12 (3), Μουρατίδης 14 (2), Καραγκιολίδης, Γκιουλέκας 1, Κοθρας 15 (2), Χείλαρης 19 (2), Μπένας 14, Δεσπος 6.
ΔΟΥΚΑΣ (Συμεωνίδης): Μιχάλογλου 11 (1), Τζόρτζεβιτς 17, Καυκής 13 (3), Κούκας 17 (3),  Καραμπάτσος 4, Παύλος 20 (4), Περδικάρης 2, Μολφέτας 5, Μιλεντίγεβιτς 2.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ –  ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ   59-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 31-35, 43-51, 59-60
Διαιτητές: Γκούμας-Γεωργιάδης-Συμεωνίδης
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 2, Παναγιωταράς 1, Παπαδιονυσίου 4, Φακοπουλίδης 2, Αντωνάκης 13 (3), Λεκάκης 4, Κουτρούλιας 21 (1), Σαχπατζίδης, Μήτσιαλος 2, Περσίδης, Δενδρινός
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σκούφης 2, Νοέας 9 (2), Κουμπούρας 4, Γιαννικόπουλος, Χαμηλός, Πέττας 6, Γερομιχαλός 9, Πέτροβιτς 6 (2), Τσάμης 15 (2), Αλίχοτζιτς 9.

ΕΘΝΙΚΟΣ –ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ  86-85 (79-79 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  23-24, 48-39, 63-59, 79-79, 86-85
Διαιτητές:  Γκόντας-Καλδίρης-Μαγκλογιάννης
ΕΘΝΙΚΟΣ (Λιόγας): Μάντζαρης 16 (3), Τζόλος, Τότσιος 11 (3), Βασιλόπουλος 8 (14ασ.), Βουγιούκας 12, Ράπτης 13, Γκιζόγιαννης 15 (2), Λάτοβιτς, Μαγκουνής 5, Τζιάλλας, Ψυλέας 6.
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης):  Παπαδόπουλος , Παπαμακάριος 7 (1/7τρ.), Καράμπουλας 28 (1), Μπατής, Πετροδημόπουλος 5, Λιακόπουλος 20 (2), Αγγελόπουλος 12 (4), Κομποδιέτας, Σκορδίλης 9, Κατούφας 4.