Αποτελέσματα Α2 – 19η αγωνιστική… Ανετα ο Ιωνικός, νίκες για Καρδίτσα και Καστοριά

Ιωνικός Νικαίας και Ηρακλής συνεχίζουν στις δύο πρώτες θέσεις έπειτα από τα «διπλά» τους σε Μεσολόγγι και Πάτρα! Ο Ιωνικός δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Χαρίλαο Τρικούπη νικώντας με 70-53 και συνέχισε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ σε απόσταση αναπνοής μεινε ο Ηρακλής που είχε εύκολο έργο στην Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα (82-62), με τους Πολυτάρχου – Κακαρούδη – Ρουτκάουσκας να συνθέτουν μία σπουδαία τριάδα.

Ο Ερμής Αγιάς νίκησε δύσκολα τον Εθνικό με 97-93, όμως την παράταση έκλεψε ο Νίκος Μίχαλος σημειώνοντας μια τρομερή επίδοση (46 πόντους)! Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στους γηπεδούχους, όμως στην επανάληψη, όλα άλλαξαν. Οι πειραιώτες με όπλο τα περιφερειακά σουτ ροκάνισαν τη διαφορά για να κλείσει τη ψαλίδα στο ελάχιστο (75-74) με το τέλος της τρίτης περιόδου.  Στη συνέχεια το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να καταφέρνουν να πάρουν και διαφορά έξι πόντων, όμως ο Ερμής έκανε την αντεπίθεσή του και παρά το ότι ο Γιάννης Λίβανος αποβλήθηκε από τον πάγκο, 4 περίπου λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού κατάφερε να βρει λύσεις.  Με τον Τζόλο να παίρνει πολλές προσπάθειες και να είναι ιδιαίτερα εύστοχος από την γραμμή των φάουλ ο Ερμής πανηγύρησε μία ακόμη νίκη.

Σπουδαία νίκη πήρε και η Καρδίτσα απέναντι στον Διαγόρα Δρυοπιδέων με 79-77 κάνοντας την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΑΣΚ παρότι βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με 41-29 κατάφερε στην τρίτη περίοδο να αντεπιτεθεί μειώνοντας σε 52-50 και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, πέρασε μπροστά στο σκορ και πήρε μια πολύ μεγάλη και εξαιρετικά σημαντική νίκη με 79-77.

Σημαντική νίκη πέτυχε και το Πευκοχώρι απέναντι στην Καβάλα με 76-66. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 5′ (12-9) κατάφεραν στο τέλος του δεκαλέπτου να φέρουν το ματς στα ίσια (21-21) και από εκεί και μετά να επιβάλλουν το ρυθμό τους φτάνοντας σε μία εύκολη σχετικά νίκη.