Αποτελέσματα Α2 – 21η αγωνιστική… Εφυγαν με το “διπλό” η Κηφισιά και ο Κόροιβος

πηγή φώτο: sportrikala.gr

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο, η Νέα Κηφισιά κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και στο τέλος να πάρει τη νίκη επί του Ηράκλειο με 70-62. Η ομάδα των βορείων προαστίων επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα όπως και ο Φιλαθλητικός, ενώ νίκη είχαν και τα Τρίκαλα με αποτέλεσμα να διατηρηθεί η τριπλή ισοβαθμία.

Ο Φιλαθλητικός επικράτησε του Αρκαδικού με  87-79 διατηρώντας σταθερά προβάδισμα, ενώ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του αντιπάλου, ο οποίος 2′ λεπτά πριν από τη λήξη κατάφερε να περάσει μπροστά με 79-75, καθώς με 12-0 “καθάρισε” την υπόθεση νίκη. Τα Τρίκαλα από την άλλη αν και τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στον σκληροτράχηλο Ερμή, κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη με 93-79.

Η θεσσαλική ομάδα πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (23-17 στο 9′), αλλά στη συνέχεια ο Ερμής ανέβασε στροφές και με σερί 15-0 μετέτρεψε το 36-23 σε 36-37 στο 18′.  Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό με την ομάδα του Λαγκαδά να κοντράρει στα ίδια τα Τρίκαλα και να φέρνει το ματς στα ίσια (63-63), ενώ το τρίποντο του Αγγελακόπουλου έδωσε προβάδισμα στο τέλος της περιόδου για τους γηπεδούχους (66-63).  Τα Τρίκαλα δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με ξέσπασμα στα μισά της τέταρτης περιόδου έκαναν επιμέρους σκορ 11-2 πήραν προβάδισμα με 85-74 δύο λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Αυτή η διαφορά ήταν αρκετή για τους γηπεδούχους καθώς τη διατήρησαν παίρνοντας στο τέλος τη νίκη.

Οσον αναφορά τον αγώνα στην Κρήτη, το Ηράκλειο αντιστάθηκε στη Νέα Κηφισιά (22-15 στο 15′) ενώ στη συνέχεια έχοντας τον Γιοβάνοβιτς εξαιρετικό στο πρώτο ημίχρονο πήρε προβάδισμα 9 πόντων στο 23′ (39-30). Οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη άποψη, αφού από εκείνο το σημείο άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή της και κάπως έτσι η τρίτη περίοδος έληξε με 47-45.  Η Κηφισιά συνέχισε το ίδιο δυναμικά και στο τελευταίο δεκάλεπτο και με σερί 11-0 μετέτρεψε το 49-45 σε 49-56 στο 35′ και έδειξε να παίρνει μεγάλο αβαντάζ για τη νίκη. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τους φιλοξενούμενους να αποδεικνύονται ψύχραιμοι στις βολές στο τέλος και έτσι να φεύγουν από την Κρήτη με τους δύο βαθμούς.

Μεγάλη νίκη πήρε ο Κόροιβος, καθώς επικράτησε μέσα στις Σέρρες των Ικάρων με 65-63.  Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα (19-12), οι Σερραίοι στη συνέχεια προσπάθησαν να αντιδράσουν και με σερί 8-0 έκαναν το 24-21 στο 15′, αλλά στη συνέχεια ο Κόροιβος ήταν σαρωτικός απάντησε με σερί 14-0 παίρνοντας προβάδισμα 10 πόντων (46-36). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν ξανά να μειώσουν αλλά οι  Νοέας και Καρύδας με καθοριστικά τρίποντα έγειραν την πλάστιγγα υπέρ την ομάδας της Αμαλιάδας.

Το Παγκράτι δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Δόξα Λευκάδας επικρατώντας εύκολα με 88-72, ενώ αντίθετα η Αγία Παρασκευή πήρε τη νίκη επί του ΟΦΗ, αλλά χρειάστηκε την ανατροπή στην τελευταία περίοδο για να τα καταφέρει. Οι κρητικοί προηγήθηκαν ακόμα και με 11 πόντους (47-36 στο 22′), ενώ συνέχισε να έχει τον έλεγχο μέχρι και το 34′. Από εκείνο το σημείο, η ΚΑΠ άρχισε να… αφυπνίζεται με αποτέλεσμα να μειώσει (66-62 στο 35′), ενώ οι δύο βολές του Νίκο Ψυλέα 2” πριν από το τέλος εξασφάλισαν τη νίκη για τους γηπεδούχους. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το τρίποντο δεν βρήκε το στόχο.

Δύσκολη νίκη πήρε και το Λαύριο απέναντι στη Νίκη με 68-65.  Οι βολιώτες κόντραραν στα ίσια τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν προβάδισμα ακόμα και 14 πόντων στο 27΄ (52-38), αλλά η Νίκη έκανε την αντεπίθεσή της και με τον Μυστηλιάδη να είναι σε πολύ καλή μέρα έφερε 2′ πριν το φινάλε το ματς στα ίσια (63-63). Το Λαύριο όμως κατάφερε  χάρη στα 15 του τρίποντα να επιστρέψει και στο τέλος να πάρει τους δύο βαθμούς.

Διαιτητές:   Διαμαντής-Ταρενίδης Στ.-Τατούδης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης):  Αρναουτάκης Μ. 4, Στεφανάκης, Πέλκιτς 7, Γιοβάνοβιτς 18, Σακελλαράκης 11 (1 τρ., 4 κλ.), Αρναουτάκης Γ.,  Αγαπιάδης 10 (1),  Σοχωράκης 4, Ντιαλλό,  Γκοντόπουλος 8 (1/5 τρ.)
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 5,  Μοσχοβίτης 12 (2 τρ., 5 ασ.), Διαμαντόπουλος, Καράμπουλας 16 (1), Μενουδάκος, Σιούτης 5 (1), Ψαθάς  15 (1), Πετροδημόπουλος 15 (12 ρ.), Τζιάλλας 2.

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ   93-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  23-21, 45-44, 66-63, 93-79
Διαιτητές:  Θεονάς-Μαλανδρής-Καραβίτης
ΤΡΙΚΑΛΑ (Τζήμας): Λεπενιώτης 8, Τσιλούλης 2, Γκιουλέκας 8 (2), Κατσαρές 13 (1 τρ, 5 ασ.), Τσούτσος 5, Κακλαμανος 21(4 τρ., 4 ασ.),  Αγγελακόπουλος 17 (3) Χαρισμίδης 15 Φούντας 4.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Ξουρίδας):  Καϊκλής, Ιωακειμίδης 8, Ονάσογλου 15 (1) Καμαριώτης 3, Πλιούκας 12 (2), Καλογιαννίδης Αναγνωστόπουλος 31 (3) Γεωργίτσης 10 , Παρίτσης Κασουρας.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ  – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ   88-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  20-18, 46-31, 65-54, 88-72
Διαιτητές:   Παντελίδης-Ξανθος-Μακρής
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Δερμιτζάκης 6, Δημητράκος 1, Μαρίνος, Βασιλόπουλος Φ.13 (3 τρ., 6 ασ.) , Βασιλόπουλος Θ. 4, Φωτίου 26 (3), Γεώργαρος 14 (2), Σκλάβος 22 (1), Φιλιππόπουλος, Κοκορόγιαννης 2.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαβιτσάνος): Ματενίδης 8 (2 τρ., 4 ασ.), Πανάρας 10 (2/6 τρ.), Ναούμης 5 (1),  Μουρατίδης 5 (1), Βαγενάς 8 (1/5 τρ.), Μανούσος 13, Ακτύπης 4, Μάρτζος 13 (1), Κουκουνιάς 2, Μάτιτς 4.