Αποτελέσματα Α2 – 22η αγωνιστική… Νίκες για Κηφισιά και Κόροιβο, “βόμβα” του ΟΦΗ!

Τη νίκη που του χαρίζει την παραμονή πήρε ο ΟΦΗ καθώς επικράτησε του Ηράκλειο με 70-55 καλύπτοντας μάλιστα τη διαφορά του πρώτου αγώνα.
Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό και αυτό γιατί το τηλεφώνημα για βόμβα 3.45” πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου διέκοψε τον αγώνα για περίπου μισή ώρα. Tο γήπεδο εκκενώθηκε και αφότου έγινε ο απαραίτητος έλεγχος, το παιχνίδι ξεκινήσει ξανά, καθώς το τηλεφώνημα αποδείχθηκε φάρσα!

Ο Κόροιβος κάνοντας ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στα Τρίκαλα με 58-50 νικώντας έτσι και τους τρεις πρωτοπόρους στην έδρα του. Η θεσσαλική ομάδα αν και στη δεύτερη περίοδο είχε το προβάδισμα με 28-24, αλλά σε εκείνο το σημείο τα Τρίκαλα έκαναν επιμέρους σκορ 8-1 παίρνοντας τα ηνία με 32-29 για να ολοκληρωθεί λίγο αργότερα το πρώτο ημίχρονο με 34-31. Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν, με τον Καρύδα αλλά και τον Νοέα να παίρνουν πάνω τους το παιχνίδι και έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9 πόντους (45-36). Τα Τρίκαλα από την άλλη έμειναν δεν μπορούσαν να απαντήσουν μένοντας σχεδόν τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι!  Το τελευταίο δεκάλεπτοι ήταν διαδικαστικό με τις δύο ομάδες να μένουν άποντες για ένα τρίλεπτο. Ο Τσόσιτς 2.30” πριν από το τέλος «σφράγισε» τη νίκη τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας ένα τρίποντο υπό πίεση κάνοντας το 57-45!

H Νέα Κηφισιά δυσκολεύτηκε απέναντι στους Ικαρους, αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη με 66-63.  Οι γηπεδούχοι είχαν σχεδόν καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα μικρό προβάδισμα, το οποίο έφτασε στο 49-42 στο 30′. Οι Σερραίοι δεν έμειναν έτσι φέροντας στο το ματς στα ίσια (49-49), η Νέα Κηφισιά απάντησε παίρνοντας ξανά προβάδισμα εννέα πόντων στο 35′, αλλά οι «κυανοκίτρινοι» με νέα αντεπίθεση έφεραν 49” πριν από τη λήξη, το σκορ να είναι 63-61. Τρεις εύστοχες βολές από πλευράς γηπεδούχων έγραψαν το 66-61 9” πριν το φινάλε για να μειώσουν οι Σερραίοι με 66-63.

Η Αγία Παρασκευή έφυγε από την Τρίπολη με το «διπλό» επικρατώντας του Αρκαδικούμε 84-82. Κομβικός παίκτης ήταν ο Μάτος, ο οποίος πέτυχε όπως αποδείχθηκε το νικητήριο καλάθι στο 39΄(84-82), ενώ το κόψιμο του στον Τσιότρα στην τελευταία επίθεση χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους. Ο Αρκαδικός κατάφερε να προηγηθεί στο 14′ με 33-28, αλλά στη συνέχεια η ΚΑΠ γύρισε το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα εννέα πόντων (66-57 στο 29′).  Οι γηπεδούχοι πλησίασαν με συνεχόμενα καλάθια του Γκιζόγιαννη, ενώ το σουτ του Τσουμπρίλο έφερε τη διαφορά στο καλάθι 73-75. Δύο σερί τρίποντα όμως των Σβερκούνου και του πολύ καλού Τσιάκα έκαναν το 77-76.  Ακολούθησαν, ένα άστοχο σουτ του Τσιότρα, δύο άστοχα τρίποντα του Τσουμπρίλο, επιθετικό ριμπάουντ του Γκιζόγιαννη και καλάθι (82-84) στα 7.8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά και δύο λάθη του Τζούρτζεβιτς, που δεν άφησαν τον Αρκαδικό να διεκδικήσει τίποτα περισσότερο στο φινάλε από τον συγκεκριμένο αγώνα.

Ο Ερμής Λαγκαδά πήρε ακόμα μία εντός έδρας νίκη επί του Παγκρατίου, το οποίος αγωνίστηκε χωρίς τον Φώτη Βασιλόπουλο και έτσι απομακρύνθηκε και άλλο από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ το Λαύριο δεν δυσκολεύτηκε στη Λευκάδα επικρατώντας της Δόξας με 88-68.

Διαιτητές:   Ανδρικόπουλος-Μαγκλογιάννης-Ντάβαρης
ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου, Πετράκης 9 (1), Παπαδάκης , Τραϊανός  3, Ντοϊτσίνοφ 9 (8 ρ.), Καραδολάμης 11 (1), Σιώπης 3 (1), Κιτσούλης 16 (12 ρ.), Μπαλάφας 8, Ματαλόν11 (1).
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης):  Αρναουτάκης Μ,  Στεφανάκης 4, Πέλκιτς 6 (1), Γιοβάνοβιτς 20 (10 ρ.) Σακελλαράκης,  Αρναουτάκης Γ. 8 (2),  Αγαπιάδης 13, Ντιαλλό,  Γκοντόπουλος 4.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ   58-50
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  18-18, 31-34, 50-38, 58-50
Διαιτητές:  Ψαριανός-Καλδίρης-Σκούτας
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜ. (Νιπεργιάλης):  Νοέας 13 (12 ρ., 3 μπλ.),  Αντωνιάδης, Καρύδας 12 (3/8 τρ., 7 ασ.), Κούρτης 6 (0/6 τρ., 10 ρ.), Τόμιτς 17 (1), Χατζόπουλος 2, Μαγιτόμπε, Γκέρος 2, Τσόσιτς 6 (2).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Τζήμας): Λεπενιώτης,  Γκιουλέκας 6 (1/5 τρ.), Κατσαρές 15 (4), Τσούτσος 2, Κακλαμάνος, Αγγελακόπουλος 9 (1), Χαρισμίδης 14 (1 2 ρ.), Φούντας.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ    82-84
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   22-20, 40-42, 59-66, 82-84
Διαιτητές:  Πανταζής-Λαζαρίδης-Παπαδόπουλος Θ.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς 11 (1), Τσιότρας 14 ( 8 ασ.), Πίνης 5, Τσουμπρίλο 14 (2/11 τρ.), Γκιζογιάννης 24 (5), Σιγκούνας 14 (10 ρ.).
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης-Διδάχος): Καρτέρης 5 (1 τρ., 7 ασ.), Σβερκούνος 5, Κουτσός 3 (1), Τσιάκας 24 (3/3 τρ.), Μαναβόπουλος 9, Μάτος 4, Βαρδάβας 15, Ψυλέας 17 (1).

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΛΑΥΡΙΟ    68-88
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   21-26, 35-40, 59-66, 68-88
Διαιτητές:  Κοτσιμπός-Μπούσιας-Δαρλαμήτσο
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαβιτσάνος): Ματενίδης 15 (2), Πανάρας, Ναούμης 2, Μουρατίδης 9 (1), Μανούσος 21, Ακτύπης 5 (1), Μάρτζος 14 (1/5 τρ.), Κουκουνιάς , Μάτιτς 2.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης):  Φραντζέσκος,  Δελίδης, Τρικαλιώτης, Παγώνης 5, Τσίρος  6 , Κακιούζης 32, Γιαννακόπουλος 19 (2 τρ., 4 ασ.), Λυμπερόπουλος 9 (2), Περράκης, Ψωμαδέρης 9 (3), Πασχάλης 6.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ    78-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:    24-16, 49-30, 55-44, 78-67
Διαιτητές:   Ξενικάκης-Παγώνης-Ευφραιμίδης
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Ξουρίδας):  Καϊκλής, Γκόνος, Ιωακειμίδης 5 ( 4 ασ.), Ονάσογλου 12 (2), Καμαριώτης 7, Πλιούκας 15 (2/7 τρ., 3 ασ., 3 κλ.), Καλογιαννίδης, Αναγνωστόπουλος 18, Πιλκούδης, Γεωργίτσης 11 (1), Παρίτσης 10 (2), Κάσουρας.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Δερμιτζάκης 6, Δρακόπουλος 3 ( 4 ασ.), Μαρίνος 6 (2),  Βασιλόπουλος Θ. 2, Φωτίου 20 (0/6 τρ.), Καραϊνδρος,  Σκλάβος 13 (1 τρ., 17 ρ.), Κοκορόγιαννης 17.

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 66-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-10, 37-32, 49-42, 66-63
Διαιτητές: Παναγιώτου – Σαλαβός – Τσούνος
Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 24 (1), Μοσχοβίτης 9 (1), Διαμαντόπουλος, Καράμπουλας 7, Σιούτης 8 (1 τρ.., 10 ρ.), Μενουδάκος 3, Ψαθάς, Πετροδημόπουλος 13 (8 Ρ.), Μουρίκης 2.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Λαφτσής, Καπινιάρης 9 (1), Μοσκαχλιάδης, Κουκάς 19 (4 τριπ., 9 ασ.), Τράκας 2, Μιλίσεβιτς 2, Συμεωνίδης 9 (1), Νικολούδης 18 (4), Γεωργιάνος, Ιωσηφίδης 4, Βοιβατόπουλος.