Αποτελέσματα Α2- 23η αγ/κή. Εκοψαν τη φόρα στους πρωτοπόρους, Κηφισιά και Αρκαδικός

Πραγματοποίησε… διαστημική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα η Νέα Κηφισιά να πάρει μία άνετη νίκη απέναντι στον Πανελευσινιακό με 84-53. Παρόλα αυτά όμως, ο σύλλογος την Ελευσίνας δεν κατέβηκε από την κορυφή της βαθμολογίας, αφού και ο Απόλλωνας δεν τα κατάφερε στην Τρίπολη.

Η Κηφισιά από την αρχή του αγώνα είχε τα ηνία, όμως η Ελευσίνα έπαιρνε τα επιθετικά ριμπάουντ, καταφέρνοντας να βρίσκεται στον κοντά στο σκορ. Στη συνέχεια  τα λάθη του αντιπάλου  έδωσαν στους φιλοξενούμενους κάποιους αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να πλησιάσουν στους 7 πόντους (38-31). Στην επανάληψη, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν εκπληκτική! Η άμυνα έπαιξε σπουδαίο ρόλο, η ζώνη που έπαιξε ο Πανελευσινιακός δεν… έπιασε, όπως και το χαμηλό σχήμα,. Η Κηφισιά με σωστές επιθετικές επιλογές και ευστοχία στα σουτ τριών πόντων (12/22) ανέβαζε ολοένα και τη διαφορά για να έρθει το τελικό 84-53.

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας σκαρφάλωσε ο Αρκαδικός μετά τη μεγάλη του νίκη επί του Απόλλωνα Πατρών 96-90.
Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβαίνουν στ δεύτερη περίοδο, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον την κακή άμυνα των πατρινών, ο οποίοι έμειναν για 4 λεπτά χωρίς καλάθι και έτσι δεν άργησε να έρθει το 12-0 (34-22 στο 14′).

Η εικόνα άλλαξε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Απόλλωνα να πιέζει, ενώ δύο τρίποντα του Πέτροβιτς έφεραν τους «μελανόλευκους» στο -4  (60-56 στο 27’).  Η κατάσταση αυτή δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Αρκαδικός ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (73-63 στο 32′). Στο τελευταίο λεπτό οι πατρινοί προσπάθησαν να κρατήσουν τη διαφοράς των 5 πόντων που είχαν επικρατήσει  στο ματ του πρώτου γύρου, αλλά ο Αρκαδικός δεν επέτρεψε κάτι τέτοιο.

Νίκες παραμονής για Δόξα και Αμύντα

Η Δόξα κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη απέναντι στο Πέραμα με 68-64 και να ισοφαρίσει τη διαφορά του αγώνα του πρώτου γύρου. Οι φιλοξενούμενοι ταξίδεψαν στην Λευκάδα χωρίς τον Κώστα Σορώτο, λόγω ασθένειας.
Το ξεκίνημα βρήκε νευρικό και τις δύο ομάδες . Με το πέρασμα των λεπτών οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα (27-21 στο 14’). Η Δόξα ανέτρεψε το ματς παίρνοντας το προβάδισμα (34-28), αλλά μία τεχνική ποινή και δύο φάουλ του Τσότσου έφεραν εκ νέου τους φιλοξενούμενους μπροστά (37-38).  Το παιχνίδι στη συνέχεια πήγαινε πόντο πόντο, όταν στο ξεκίνημα της τέταρτη περιόδου, οι Λευκαδίτες έκαναν το ξέσπασμά τους (58-50 στο 34’).  Η Δόξα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, έχοντας τα ηνία. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Πέκοβιτς με τρεις ελεύθερες βολές, ύστερα από φάουλ του Κορωνίδη.

Χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια στον αντίπαλο ο Αμύντας επικράτησε των Ικάρων με 74-60.  Η ομάδα του Αλέξη Ζαβού παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφερε να περιορίσει σημαντικά τους Σερραίους και σε συνδυασμό με τον έλεγχο των ριμπάουντ απέκτησε μια ασφαλή διαφορά η οποία και ήταν αρκετή ώστε να του δώσει τη νίκη.

Ανατροπή και νίκη για τον Ερμή

Εκανε την ανατροπή με αποτέλεσμα ο Ερμής να πάρει μία σημαντική νίκη στην παράταση επί του Πιερικού Αρχέλαου με 80-78. Ο σύλλογος της Κατερίνης αν και είχε σε όλο το ματς τον έλεγχο, δεν άντεξε στο τέλος την πίεση του Λαγκαδά. Ο Ηλιάδης με μία βολή έγραψε το 68-67, ο Πανάρας στη συνέχεια δεν κατάφερε να βρει το στόχο στο τρίποντο που επιχείρησε, ενώ στην επόμενη φάση και πάλι ο Ηλιάδης με 1/2 βολές έκανε το 69-67.

Ο Μπεχλιβάνης για ακόμα μία φορά ήταν ο… σωτήρας του Πιειρκού καθώς με δύο βολές πήγε το ματς στην παράταση.  Ο Αναγνωστόπουλος ωστόσο, στην τελευταία επίθεση δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων. Στο έξτρα πεντάλεπτο και ενώ το σκορ ήταν ήδη 80-78, Μαρμαρινός και Μπεχλιβάνης αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ, με αποτέλεσμα ο Ερμής να πάρει μία μεγάλη νίκη.

Με το δεξί ο Παπαδόπουλος, άντεξε ένα ημίχρονο ο ΟΦΗ

Η ΑΕΚ έχοντας τον Δημήτρη Παπαδόπουλο στον πάγκο της επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας του ΟΦΗ με 82-71.

Ο ΟΦΗ είχε τον έλεγχο του πρώτου ημιχρόνου αποκτώντας ανά διαστήματα το προβάδισμα (29-24, 39-35, 48-44). Η εικόνα αυτή άλλαξε στην επανάληψη με την ΑΕΚ να μπαίνει αποφασισμένη, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των κρητικών και με 13-0 σερί έγραψε το 57-48 (27′). Από εκείνο το σημείο, η «Ενωση» δεν αντιμετώπισε κανέναν πρόβλημα κρατώντας ένα σταθερό προβάδισμα με τη διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους οχτώ (74-66 στο 38′) πόντους φτάνοντας στο τελικό 82-71.

Στο 5′ ο Σταύρος Τουντζιαράκης χτύπησε σοβαρά στον ώμο και διεκομίσθει στο νοσοκομείο.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Δόξα Λευκάδας – Πέραμα    68-63
Λαύριο – Πανερυθραϊκός    77-70
ΑΕΚ Αργους – Παγκράτι     75-94
AEK – ΟΦΗ              82-71
Ερμής Λαγκαδά – Πιερικός Αρχέλαος    80-78 (69-69 κ.α)

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Κοτσιμπός-Ξάνθος
ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Νοέας, Βασιλόπουλος 26 (1), Τζόλος 3 (1), Κούρτης 3 (1), Σιαμανδούρας 4, Μάντζαρης 16 (2), Σκλάβος 20 (2τρ., 10ρ.), Δέσπος 4 (8ρ.), Φαλέκας 6.
ΟΦΗ (Χουγκάζ): Τσερκιτσόγλου, Κερασοβίτης 8 (2), Λιούις 11, Ορφανός 2, Παπανικολάου, Σιζόπουλος 6, Παναγάκης 17 (2), Καραδολάμης 3 (1), Μπαλάφας 4, Τουντζιαράκης 7, Κατιάκος 13 (3).

ΑΜΥΝΤΑΣ   – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ  74-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  21-13, 36-33, 61-48, 74-60
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ-Πουρσανίδης Γ-Μάλαμας
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 20 (1 τρ., 5 ασ.), Βαθρακοκοίλης, Σαμοθράκης 2, Βαρδιάνος 15 (3), Μπουλογιώργος, Παγώνης 2 (5 ασ.),  Τοπάλι 2, Χείλαρης 6, Σουρλής 8 (2),  Βαρδαβάς 1-, Τζουγκαράκης 11(10 ρ.).
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Πεχλιβάνης  6 (2), Γρίψιος,  Τότσιος 26 (4/9 τρ.), Μούρτος, Καμπερίδης 11 (1 τρ., 5 ας.), Τσανάκας 1, Συμεωνίδης  (5 ασ.)5, Μαργαρίτης 9 (0/5 τρ.), Θεοδωράκος , Βοϊβατόπουλος 2, Ιωσηφίδης.

ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ  74-95
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22,33-46,51-67,74-95
Διαιτητές:  Αναστόπουλος Α-Δημόπουλος-Μαντήλας
ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ (Βούρδουλας): Στατεράς 14 (1) Στέβοβιτς 24 (0/6 τρ.), Φλεβάρης 7, Βασδέκης,  Βαβάβτσικος 15 (10 ρ., 3 κλ.), Κουκουνιάς 11 (1),  Βούρδυλας 4.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Αντωνάκης 20 (12 ρ.), Βασιλόπουλος 3 (1), Ράπτης 12,  Δημάκος 11 (2 τρ., 8 ασ.), Κουτρούλιας 13 (1 τρ., 11 ρ., 3 μπλ.), Σιγκούνας 22 (1 τρ., 16 ρ.), Βεσκούκης 13 (1).

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 84-53
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 38-31, 60-14, 84-53
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Μαλανδρής-Μακρής
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 16 (4), Μοσχοβίτης 14 (2), Λυμπερόπουλος, Διαμαντόπουλος 5 (1), Κόκκαλης 6, Κολώκας 8, Μενουδάκος 6 (1), Σιούτης 17 (4 τρ., 10 ρ.), Μιχαλόπουλος, Κουκουνιάς 3, Πετροδημόπουλος 9 (6 ασ.), Χατζηνικόλας.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 13, Νίκου 5 (1), Κουκουράβας 14 (3), Μαγκουνής 7, Βούλγαρης, Μπαλάφας, Διολέτης, Δεληγιάννης 6, Μαναβόπουλος, Κωνσταντακόπουλος 6, Γιαννουλάκος 2, Μαντζιώρης.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ –ΠΕΡΑΜΑ  68-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 37-38, 52-50, 68-63
Διαιτητές:  Γκούμας-Τζαφλέρης-Παπαδόπουλος Θ.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βουρνάς): Ματενίδης 6 (1), Μάρουσιτς 5 ( 4 ας), Σκούφης 2, Βαγενάς 8 (2), Πέττας 17, Πέκοβιτς 13 (2), Τσότσος 2, Εκινέ 6, Κατωπόδης, Λυμπάρης 9.
ΠΕΡΑΜΑ (Αποστολόπουλος): Δελλής 2, Καπινιάρης 4, Μίχαλος 15, Καραμπάτσος,Τσαρουχάς, Κορωνίδης 13 (1 τρ., 4ασ), Τραφαλής 2,  Σκούταρης 10 (2), Πασχάλης 15 (10 ρ.).

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 80-78  (69-69 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-17, 31-39, 45-49, 69-69, 80-78
Διαιτητές: Μητσόπουλος-Δεσλής-Θωμόπουλος.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Μπαξεβάνης): Τρούλιαλης 3 (1), Ονάσογλου 4, Κέκελης 12 (2), Καμαριώτης, Πλιούκας 9 (1), Ηλιάδης 17, Αναγνωστόπουλος 15, Νησιώτης 11 (2), Γκαμούρας, Παρίτσης 6, Λευκαδίτης 3 (1).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γαλάνης): Μποχωρίδης 7 (1), Μπεχλιβάνης 12, Παπαδόπουλος, Πανάρας 17 (3), Δαμαλής, Φακοπουλίδης, Μπουρδάνος, Σταμπουλής 23 (2), Μαλτέσιος, Μάρτζος 4, Φουτσιτζής 7 (1), Μαρμαρινός 8.