Αποτελέσματα Α2 – 23η αγωνιστική… Με υπογραφή Τσαλδάρη! Τεράστιος Δούκας!

iraklis_kymhΑνω κάτω έγινε στην Α2 μετά τα σημερινά αποτελέσματα! Η Δόξα Λευκάδας παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη επί του Φάρου Κερατσινίου, ενώ ο Δούκας πέτυχε μία σημαντική νίκη εν όψει της προσπάθεια που κάνει για την παραμονή, βάζοντας προς το παρόν … φρένο στα σχέδια του Εθνικού!
Η Δόξα μπήκε δυναμικά παίρνοντας τα ηνία με 22-20, εκεί ο Φάρος απάντησε με 13-3, εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του στα ριμπάουντ (21-15), αλλά και την αστοχία του αντιπάλου στα σουτ τριών πόντων (1/13 μέχρι το τέλους του πρώτου ημιχρόνου)  αποκτώντας προβάδισμα το οποίο άγγιξε και το +11 (38-27) στο 22’.  Κάπου εκεί, η πολύ καλή άμυνα της Δόξας αλλά και τα 4/5 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο έφεραν τους λευκαδίτες σε απόσταση… αναπνοής (44-45) στο 30΄.  Το ματς εξελίχτηκε σε μεγάλο ντέρμπι με το σκορ έγινε 47-47, ο Παπαδόπουλος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Φάρο (47-50), αλλά και πάλι η Δόξα απάντησε με 9-2 κάνοντας στο 37’ το 58-52.  Λίγο αργότερα ο Παπαμακάριος με δύο βολές έγραψε το 60-58, ενώ ο Τσαλδάρης 29’’ πριν από το τέλος βάζει την… υπογραφή του και με τρίποντο γράφει το 63-58.  Από εκεί και μετά το ματς πήγε στις βολές για να διαμορφωθεί με βολές του Κέντζο το τελικό 67-60.

Νίκη παραμονής για Δούκα, γκέλα για Εθνικό

Απίστευτο ντέρμπι έγινε στο Δαίς, με τον Δούκα να κατακτά μία σημαντική νίκη απέναντι στον Εθνικό με 96-92. Το ματς στο πρώτο μέρος ήταν αμφίρροπο με το σκορ να αλλάζει χέρια αρκετές φορές. Ο Εθνικός μπόρεσε να πάρει διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και να διατηρεί προβάδισμα 5-9 πόντους. Στο τελευταίο μέρος όμως, ο Δούκας πετυχαίνοντας 5/7 τρίποντα έναντι 3/5 του αντιπάλου και με πρωταγωνιστικές τους Κουκά, Καραμπάτσο και Καυκή κατάφερε να φέρει εκ νέου το ματς στα ίσια και το σκορ από το 35’ και μετά να έρθει ισόπαλο πέντε φορές. Ο Κουκάς με τρίποντο έγραψε στο 39 το 92-89, ο Κυρίτσης λίγο αργότερα το 94-92 για να έρθει στην τελευταία επίθεση, το κλέψιμο του Δούκα και ο Κουκάς με λέι απ να διαμορφώσει το 96-92.

Κύμη, η κερδισμένη της αγωνιστικής

Η μεγάλη κερδισμένη της αγωνιστικής είναι η Κύμη η οποία έκανε ατό που έπρεπε απέναντι στον Ηρακλή παίρνοντας τη νίκη με 73-62 και μετά την ήττα του Εθνικού ανέβηκε στη δέυτερη θέση.
Οι παίκτες του Βασίλη Μπρατσιάκου προηγήθηκαν με 28-13, αλλά στην πορεία ο Ηρακλής βελτίωσε την άμυνά του και με σωστές επιθετικές επιλογές πλησίασαν με 45-40. Ανάλογη ήταν και η συνέχεια, με τους γηπεδούχους καθώς προηγήθηκαν με 55-52 αλλά η Κύμη απάντησε με 9-0 κάνοντας ο 63-58. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν το ρυθμό τους ανέβασαν τη διαφορά φτάνοντας έτι και στη νίκη.

Κόπιασε αλλά τελικά ο Προμηθέας πήρε το «διπλό» στη Βέροια επί του Φιλίππου με 85-81. Η ήττα δεν ήταν η μοναδική άσχημη εξέλιξη για τους γηπεδούχους καθώς έχασαν στο22’ τον Τάσο Κασαμπαλή καθώς γύρισε τον αστράγαλό του.
Οσον αφορά την εξέλιξη, ο  Φίλιππος προηγήθηκε από την αρχή, φτάνοντας τη διαφορά και στους 8 πόντους (26-18 στο 8΄), αλλά ο Προμηθέας με επιμέρους 13-3 πέρασε μπροστά με 33-31 στο 12΄. Οι πατρινοί εμφανίστηκαν στην επανάληψη πιο συγκεντρωμένοι, ο Φίλιππος πέτυχε από το 20’-26’ ένα καλάθι και κάπως έτσι ήρθε το 58-49 στο 26΄, και να κρατήσουν ένα σταθερό προβάδισμα ως τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου. Εκεί ο Φίλιππος μείωσε σε 72-74 (36΄), αλλά στο τέλος η ψυχραιμία του Πέττα στις βολές έδωσαν τη νίκη στον Προμηθέα.

«Διπλά» για τρεις

«Διπλό» παραμονής σημείωσε η Λιβαδειά απέναντι στο Ψυχικό βάζοντας παράλληλα τέλος στις δύο σερί νίκες του αντιπάλου. Οι φιλοξενούμενοι αν και για τρία δεκάλεπτα ήταν πίσω στο σκορ, κατάφεραν στο τέλος να αντιδράσουν και με το δίδυμο Γκαγκαλούδη-Μαχαίρα να πρωταγωνιστούν να πάρουν τη νίκη.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχαν και οι Μαχητές επί του Πευκοχώρίου με 79-78 σ΄ένα ματς το οποίο ήταν ντέρμπι καθ΄όλη τη διάρκειά του. Τα ηνία άλλαζαν χέρια συνεχώς και όλα κρίθηκαν στο τέλος, όταν και τα Πεύκα προηγήθηκαν με καλάθι του Θορστέινσον με 79-78 στο 39′ και μετά ακολούθησαν τέσσερις χαμένες βολές από τους Μάρουσιτς και Ελευθεριάδη.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε και το Παγκράτι μέσα στο Περιστέρι με 85-70. Οι γηπεδούχοι αν και μπήκαν καλά στο ματς, έχοντας τα ηνία στο πρώτο ημίχρονο όμως στην πορεία οι  «ροσονέρι » βελτίωσαν την άμυνά τους καταφέρνοντας να πάρουν διψήφια διαφορά την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Διαιτητές: Παναγιώτου-Τσούνας-Δαρλαμήτσος
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Βαγενάς, Τραϊανός , Καρύδας 13 (3τρ., 3κλ.),  Πετρόπουλος 2, Χρυσόπουλος 8, Μανούσος 3, Κανονίδης 8 (10ρ.), Κέντζο 13 (1), Πεταλωτής, Τσαλδάρης 20 (3).
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης):  Παπαδόπουλος 5 (1), Παπαμακάριος 2, Καράμπουλας 16 (2),  Πετροδημόπουλος 2, Λιακόπουλος 14, Αγγελόπουλος 8, Κομποδιέτας 11 (3), Σκορδίλης 2, Κατούφας.

ΨΥΧΙΚΟ – ΛΙΒΑΔΕΙΑ 77-84
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 42-38, 63-54, 77-84
Διαιτητές: Κατραχούρας-Μαλαμάς-Δημόπουλος
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας):  Νίκου 8 (7ασ., 3κλ.), Ντ. Αχής 2,  Μοσχοβίτης 3,  Στέβοβιτς 19 (2), Παπανικολάου 2,  Δημάκος 16 (2), Π. Αχής 5 (1), Αγγελακόπουλος 2, Μελισσαράτος 10, Τσιώκος 10.
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Λογοθέτης): Κοιτσάνος,  Ντακούλιας 5 (1), Βουκαντίνοβ 15 (1), Βούλγαρης , Χάλαρης, Γκαγκαλούδης 24 (2τρ., 4ας.), Μαράντος 7 (1), Μαχαίρας 18 (11ρ., 4ασ.),  Σταύρου, Καλαμπάκας 4, Δημητριάδης 11 (1).

ΔΟΥΚΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 96-92
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   22-23, 47-46, 64-71, 96-92
Διαιτητές: Σώμος-Μαγκλογιάννης-Σκούτας
ΔΟΥΚΑΣ (Συμεωνίδης): Τζόρτζεβιτς 16, Καυκής 17 (3), Μιχάλογλου 6,  Κουκάς 8 (2), Σπυρόπουλος 4, Καραμπάτσος 13 (3), Κυρίτσης 25 (13/14β., 15ρ., 4ας.), Περδικάρης 9,  Παύλος 3, Κούτρας, Μολφέτας 2, Μιλεντίγιεβιτς 2.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Λιόγας): Μάντζαρης 6 (1), Τζόλος, Τότσιος 23 (3τρ., 6ασ.), Βασιλόπουλος 25 (2τρ., 8ασ.), Ράπτης 8, Γκιζόγιαννης 9 (1), Λάτοβιτς 12 (2), Μαγκουνής 9 (2), Ψυλέας.