Αποτελέσματα Α2 – 24η αγ/κη. Μεγάλη νίκη του Πανελευσινιακού, διπλό και τρίτη η Κηφισιά!

Για λίγο καιρό ξαποσταίνει… ο Πανελευσινιακός επικράτησε στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής του Αρκαδικού με 87-78 παραμένοντας έτσι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Αρκαδικός εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, παίρνοντας έτσι μια διαφορά 8 πόντων (30-38), ενώ στο τέλος του ημιχρόνου ενα φάουλ, μια τεχνική ποινή και το τρίποντο του Γκιζόγιαννη έκαναν το 45-32. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βελτίωσαν τα ποσοστά ευστοχία τους, ενώ η άμυνα ζώνης μπλόκαρε τους Αρκάδες. Αποτέλεσμα, ο Πανελευσινιακός να πάρει από τα μισά της τέταρτης περιόδου το προβάδισμα το οποίο και διατήρησε μέχρι τέλους, φτάνοντας έτσι σε μια σπουδαία νίκη.

Τη βαθμολογική… ασφάλεια  διατήρησε ο Απόλλωνας έπειτα από τη  νίκη του επί του Ερμή Λαγκαδά με 68-54.
Οι πατρινοί απέκτησαν από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα, το οποίο με το πέρασμα των λεπτών ολοένα και μεγάλωνε (29-20, 41-31, 56-44, 63-44) φτάνοντας χωρίς καμία ιδιαίτερη δυσκολία στη νίκη.
Κλειδί για τους πατρινούς αποδείχτηκαν οι αιφνιδιασμοί (7/7), αλλά και η υπεροχή στα ριμπάουντ, ενώ αντίθετα χαρακτηριστική  είναι η αστοχία και των δύο ομάδων στα σουτ τριών πόντων (1/19 ο Απόλλωνας έναντι 1/20 του Ερμή).

Εφυγε με την… τρίτη θέση από τις Σέρρες

Το «διπλό» που την ανέβασε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα κατέκτησε η Νέα Κηφισιά στις Σέρρες.
Οι Σερραίοι πραγματοποίησαν καλό ξεκίνημα, καταφέρνοντας μάλιστα  να πάρουν διαφορά 18 πόντων (29-11 στο 13′).  Στη συνέχεια όμως, η Κηφισιά βγάζοντας 3-4 καλές άμυνες κατάφερε στο ημίχρονο να κλείσει τη ψαλίδα (36-25).  Η επανάληψη όλα ανατράπηκαν. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έχοντας ως επιθετική αιχμή τον Μοσχοβίτη κατάφερε να περάσει στο 34′ με 1ο πόντους μπροστά. Οι Ικαροι δεν τα παράτησαν, αντεπιτέθηκαν μειώνοντας στο στο καλάθι (38′). Το τελευταίο λεπτό η Κηφισιά πέτυχε 4/6 βολές (2 απόΝικητάκη και 2 από Μοσχοβίτη) “καθαρίζοντας” τη νίκη για τους φιλοξενούμενους,ε νώ το τελικό αποτέλεσμα το διαμόρφωσε με λέι απ ο Τότσιος.

Απίστευτη εμφάνιση από τον Πιερικό

Την καλύτερη φετινή του εμφάνιση έκανε ο Πιερικός Αρχέλαος επικρατώντας της ΑΕΚ με 61-45! Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο low post, οι  Πανάρας και Δαμαλής μάρκαραν εκπληκτικά τον Βασιλόπουλο, με αποτέλεσμα να πάρουν από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα. Η «Ενωση» φαινόταν ανήμπορη να αντιδράσει, αφού ο Πιερικός έδειξε από την αρχή αστείρευτη ενέργεια…

Ανεβάζοντας την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο ο Αμύντας επικράτησε εκτός έδρας του Περάματος με 74-58 κάνοντας ένα τεράστιο βήμα για την παραμονή του.
H άμυνα ήταν το κλειδί για τους φιλοξενούμενους καθώς περιόρισαν σημαντικά τους Τραφαλή και Σκούταρη και σε συνδυασμό την αστοχία των Κορωνίδη, Μίχαλου έφτασαν σε μια νίκη που τους φέρνει πιο κοντά στη σωτηρία.

Η Δόξα πήρε νίκη-παραμονής στην Ερυθραία επικρατώντας του Πανερυθραϊκού με 77-69.  Η ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή αν και είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το ημίχρονο, οι Λευκαδίτες γύρισαν στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι, ενώ αντέδρασαν σωστά στην αντεπίθεση των γηπεδούχων τα τελευταία λεπτά του αγώνα (67-7 στο 39′). Το ματς, από εκείνο το σημείο κρίθηκε στις βολές, όπου και η Δόξα αποδείχτηκε ψύχραιμη κατακτώντας έτσι τη νίκη.

Οσο λιγοστεύουν τόσο καλύτερα!!! Αυτό αποδεικνύει το Παγκράτι καθώς παρότι αγωνίστηκε μόλις με έξι παίκτες κατάφερε να πάρει τη νίκη-γόητρο απέναντι στο Λαύριο με 89-82.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-19, 48-31, 75-47, 100-70
Διαιτητές: Μπορμπαντωνάκης – Χαλαμπαλάκης – Μαρνελάκης.
ΟΦΗ (Χουγκάζ): Τσερκιτσόγλου, Κερασοβίτης 2, Λιούις 8, Ορφανός 6 (2), Παπανικολάου 5 (1), Σιζόπουλος 18 (6/8 τρ., 5 ασ.), Καραδολάμης 26 (3 τρ., 3 μπλ.), Μπαλάφας 11, Κατσούλας 7 (1), Βασιλάκης 2, Κατιάκος 15.
ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ (Βούρδουλας): Στέβοβιτς 25 (1), Φλεβάρης 10, Μελεούνης, Μπασδέκης, Βαβάτσικος 15 (1), Κουκουνιάς 8, Βούρδουλας 12.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ  68-54
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  21-18, 36-26, 47-42,  68-54
Διαιτητές:  Μαγκλογιάννης-Νικολούλης-Καλούτσας
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Αργυρόπουλος 9, Π. Καπερώνης 2, Πέτροβιτς 11, Πετρόπουλος 5 (1), Θανόπουλος 2, Ζαφείρης 6, Λιανός, Βιρίγεβιτς 11, Κρόλο 18,  Σταμόπουλος 4.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Μπαξεβάνης): Τρούλιαλης 2, Ονάσογλου 2, Κέκελης 5, Πλιούκας 2, Ηλιάδης 20 (1), Αναγνωστόπουλος 11, Νησιώτης 10, Παρίτσης 2, Λευκαδίτης.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΛΑΥΡΙΟ 89-82
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  22-26, 48-40, 63-53, 89-82
Διαιτητές:  Ανδρικόπουλος-Μαλανδρής-Ντάβαρης
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Αντωνάκης 10 , Βασιλόπουλος, Ράπτης 12,  Δημάκος 24 (1 τρ., 7 ασ.), Κουτρούλιας 15, Σιγκούνας 13 (1 τρ,, 10 ρ.), Βεσκούκης 15 (1 τρ., 5 ασ., 3 κλ.).
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Καρβούνης, Κακιούζης 15 (1), Σίννης 10 (2), Κούνας 13 (1), Γιαννακόπουλος 10 (1 τρ., 3 κλ.), Περράκης,  Τύρλας 12, Ψωμαδέρης, Ψυλέας 22 (2).

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ  66-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  22-11, 36-25, 52-49, 66-70
Διαιτητές: Γκούμας-Ταρενίδης Στ.-Ευφραιμίδης
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 5 (1), Γρίψιος,  Τότσιος 22 (2 τρ., 3 κλ.), Μούρτος 7 (1 τρ., 3 κλ.), Καμπερίδης 2 (6 ασ.), Συμεωνίδης 15 (5 ασ.), Μαργαρίτης 14 (3), Βοϊβατόπουλος 1, Ιωσηφίδης, Θεοδωράκος,
Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 2, Μοσχοβίτης 24 (4/4 τρ., 5 ασ., 3 κλ.), Διαμαντόπουλος 2, Κόκκαλης 5, Μενουδάκος 8 (3 κλ.), Σιούτης 8 (2τρ., 3κλ.), Κουκουνιάς 2, Πετροδημόπουλος 12, Κολώκας 7 (1).

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ – ΑΕΚ  61-47
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  34-20, 51-34, 61-47
Διαιτητές: Γεωργιάδης-Ξενικάκης-Πουρσανίδης Γ.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γαλάνης): Μποχωρίδης, Μπεχλιβάνης 12 (1, 4 ασ., 3 κλ.), Κοντσές, Πανάρας 18 (4), Δαμαλής, Φακοπουλίδης, Μπουρδάνος, Σταμπουλής 4 (7 ρ., 2κλ.), Μαλτέσιος, Μάρτζος 11 (1 τρ.,  7 ρ.), Φουτσιτζής 6 (8 ρ., 4 κλ.), Μαρμαρινός 4 (5 ρ.).
ΑΕΚ (Παπαδόπουλος):, Φωτητζόγλου, Νοέας 2 (6 ρ.), Βασιλόπουλος 1 (0/12 διπ., 0/4 τρ., 5 ασ.), Τζόλος 6 (1),  Κούρτης 2, Σιαμανδούρας 3, Μάντζαρης 15 (4/10 τρ.), Κοκκινόπουλος,  Σκλάβος 10 (9 ρ.), Δέσπος 3, Φαλέκας 3.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 69-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 36-34, 48-48, 69-77
Διαιτητές:  Παναγιώτου-Κατραχούρας-Παγώνης
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 2, Στραγανιώτης 7 (1), Καλλιανιώτης 7 (1), Λάκκας 2, Μιχάλογλου, Πρίτσος 14 (2 τρ., 8 ρ.), Παπάς, Μαχαίρας 10 (12 ρ.) , Ροδοστόγλου 5 (1 τρ., 4 ασ.), Κατούφας 21 (1), Παπαντωνάκος.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βουρνάς): Ματενίδης 11 (1 τρ., 3 κλ.), Βουρνάς 5 (1), Μάρουσιτς, Σκούφης, Βαγενάς 10 (1), Πέττας 15 (1), Πέκοβιτς 14 (1), Τσότσος 16, Εκινέ, Λυμπάρης 6 (1 τρ., 9 ρ.).