Αποτελέσματα Α2 – 24η αγωνιστική… Διπλό η Δόξα στην Πάτρα!

kymh_pefkoxwri

Ο Φάρος Κερατσινίου επικράτησε του Δούκα με 78-64 διατηρώντας έτσι το προβάδισμα για την άνοδο. Ο Δούκας αν και κόντραρε στα ίσια για 3 λεπτά τον Φάρο, οι παίκτες του Ανδρέα Πολέμη παίζοντας εξαιρετική άμυνα στην τελευταία περίοδο (με τον Δούκα να βάζει μόνο τρεις πόντους) κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.   να σκοράρουν μόλις τρεις πόντους στην τελευταία περίοδο.
Χαρακτηριστικές είναι οι εφτά ισοπαλίες του δευτέρου δεκαλέπτου  (18-18, 20-20, 27-27, 29-29, 31-31, 32-32, 37-37). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε, όμως στο τέλος η άμυνα των γηπεδούχων υποχρέωσε τον Δούκα να μείνει άποντος έως το τελευταίο λεπτό του αγώνα και έτσι ο Φάρος πέτυχε τη νίκη.

Νίκη που τη φέρνει πολύ κοντά στα πλέι οφ σημείωσε η Δόξα Λευκάδας μέσα στην Πάτρα επί του Προμηθέα με 63-62 κάνοντας το 2-0 απέναντι στους πατρινούς.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο και διατηρούσαν στο μεγαλύτερο μέρους του αγώνα. Όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά, ο Πέττας έκανε το 59-57 στο 38, ο Κανονίδης απάντησε με πέντε σερί πόντους κάνοντας το 62-59, ενώ από εκεί και μετά το ματς οδηγήθηκε στις βολές. Ο Πέτροβιτς με 2/2 κάνει το 61-62, ο Τσαλδάρης 6’’ πριν από το τέλος με μία βολή γράφει το 61-63 για να έρθει ο Τσάμης με μια βολή (έχασε την πρώτη) να διαμορφώσει το τελικό 62-63.  Ακολούθησαν δύο άστοχες βολές του Τσαλδάρη 5΄΄ πριν από το τέλος, όμως ο Κανονίδης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ  δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

Το πρώτο βήμα από τα εφτά έκανε η Κύμη καθώς πήρε τη νίκη απέναντι στο Πευκοχώρι με 99-72.Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους Μιλόσεβιτς και Τουτζιαράκη, πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα διατηρώντάς τα μέχρι το τέλος κατακτώντας έτσι μία εύκολη νίκη.

Σπουδαίο “διπλό” σημείωσε ο Ηρακλής μέσα στην Ερυθραία επί του Πανερυθραϊκού με 81-66. Με τον Δέσπο οδηγό, ο «γηραιός» πήρε στην αρχή τα ηνία (15-19), αλλά στην πορεία με όπλο τα ριμπάουντ (25 έναντι 12) ήρθε το 16-6 και έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 31-25. Η ζώνη όμως στο δεύτερο μέρος, μπλόκαρε για τα καλά την Ερυθραία και κάπως έτσι το 41-33 μετατράπηκε σε 54-58. Ο Πανερυθραϊκος προσπάθησε και πάλι (59-58) αλλά ο Χείλαρης με έξι συνεχόμενους πόντους έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Ηρακλή.  Οι φιλοξενούμενοι είχαν το «μομέντουμ», ο Κοθράς σημειώνει τρίποντο από τα 8 μέτρα κάνοντας το 74-63 «σφραγίζοντας» ουσιαστικά τη νίκη για τον Ηρακλή.

Ο Εθνικός έκανε αυτό που έπρεπε παίρνοντας τη νίκη απέναντι στο Περιστέρι με 82-69.Οι φιλοξενούμενοι παρότι ξεκίνησαν καλά (21-14) στην πορεία όμως δεν άντεξαν, με τον Εθνικό να πιέζει και στην τελευταία περίοδο να ξεσπά ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Το Παγκράτι έκαμψε την αντίσταση του Ψυχικού με 82-77 χάρη στην πολύ καλή του απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ οι Μαχητές γύρισα το ματς παίρνοντας σημαντική νίκη, εν όψει της προσπάθειας για την παραμονή, απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας με 78-67. Ο Φίλιππος αν και μπήκε καλύτερο στο παιχνίδι έχοντας τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, στην πορεία όμως δεν άντεξε με τα Πεύκα να ανεβάζουν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και πετυχαίνοντας επιμέρους σκορ από το 35′ και μετά 11-4 πήραν τη νίκη.

Διαιτητές: Τσαρούχα-Παπαδόπουλος Θ-Φακίτσας
ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Ψαθάς 10 (1), Αράπης 3 (1), Σέττος 8 (2), Κακιούζης 12 (10ρ., 5ασ.), Παπαντωνίου 5 (1), Καρινιάουσκας 8 (1), Κατράνας 6 (2τρ, 5ας.), Σιγκούνας 13 (4κλ.), Γκιζόγιαννης 14 (4), Κωνσταντακόπουλος 2, Σκουλούδης 1, Λόλας 17.
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Πλατής – Ντολόπουλος): Αμπατζίδης, Μάρτζος 14 (1), Ονάσογλου 6 (2), Τέρπος, Αράπης 3 (1), Νίκολιτς 6, Θεοδωράκος 22 (4τρ., 9ρ.), Νησιώτης 4, Ζώτος 9, Κιγμέτολγου 8.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ  – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ  78-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 39-45, 57-58, 78-67
Διαιτητές: Ξενικάκης-Τζαφλέρης-Ξέρας
ΜΑΧΗΤΕΣ (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος 8, Μπουρδάνος 3 (1), Γερομιχαλός 2, Ελευθεριάδης 2, Μαυρογιάννης 6,  Τοπάλης 17 (2), Γράβας 15, Μάρουσιτς 8 (2), Θόρστέινσον 15 (13ρ., 10ασ.), Στόλης 2.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τόζιος, Δεληγεώργης 7 (3κλ.),  Ότοβιτς 19 (2τρ., 5ασ.), Ναούμης 14 (2), Σαμαράς 3 (1), Τριχόπουλος 9 (1), Οικονομόπουλος 15 (1τρ., 9ρ.).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΨΥΧΙΚΟ 82-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 37-37, 57-55, 82-77
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Μπίκας-Σκούτας
ΠΑΓΚΡΑΤΙ  (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 11 (2), Παναγιωταράς 2, Παπαδιονυσίου 9 (3), Φακοπουλίδης, Μοτσενίγος 21 (1), Αντωνάκης 3, Λεκάκης, Κουτρούλιας 21 (1), Σαχπατζίδης 9, Περσίδης 4, Δενδρινός 2
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 5, Αχής Ντ., Παπανικολάου 17 (3), Δημάκος 14 (2), Αχής Π. 3 (1), Αγγελακόπουλος 13 (1), Στέβοβιτς 11 (2), Μελισσαράτος 5, Τσιώκος 9, Πάνου.

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ – ΔΟΥΚΑΣ 78-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 40-38, 61-61, 78-64
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Θεονάς-Κάρδαρης
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Παπαδόπουλος 3 (1), Παπαμακάριος 9 (2), Καράμπουλας 11, Πετροδημόπουλος 18, Λιακόπουλος 13 (3), Αγγελόπουλος 13 (2), Κομποδιέτας 3 (1), Σκορδίλης 8.
ΔΟΥΚΑΣ (Συμεωνίδης): Τζόρτζεβιτς 16, Καυκής 12 (4), Μιχαλογλου 5, Κουκάς 5 (1), Σπυρόπουλος 2, Καραμπάτσος, Κυρίτσης 20(1), Παύλος 1, Μολφέτας 3  (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ – ΔΟΞΑ ΛΕΚΑΔΑΣ  62-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 27-29, 50-42, 62-63
Διαιτητές:  Πουρσανίδης Γ-Συμεωνίδης-Λόρτος
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Νοέας 4, Κουμπούρας 3, Γιαννικόπουλος 2, Πέττας 22 (2), Γερομιχαλός 4, Πέτροβιτς 2, Τσάμης 7, Αλίχοτζιτς 8, Σκούφης 10 (2).
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Βαγενάς 4, Καρύδας 7, Πετρόπουλος 5 (1), Χρυσόπουλος 11 (1), Μανούσος 6, Κανονίδης 17 (2), Κέτζο 4, Τσαλδάρης 9 (2).

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ  66-81
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 41-35, 52-54, 66-81
Διαιτητές:   Διαμαντής-Δεσλής-Τσούνας
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλλιος, Μπάρδας 5 (1), Καλλιανιώτης 3 (1), Πρίτσος 18 (1), Γεωργοπαδάκος 10 (2τρ., 3κλ.),Προδρόμου 6, Γιαουρτόγλου 18 (2τρ., 4ασ.), Γεωργακόπουλος,  Σολωμός 6, Αντωνίου, Γκαϊντάσοφ, Σοφρωνάς.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Σταματογιάννης, Χείλαρης 11 (1), Μουρατίδης 5 (1), Αποστολίδης Γ. 11 (1τρ., 7ασ., 4κλ.), Καραθανάσης,  Γκιουλέκας, Καραγκιολίδης 8 (1), Κοθράς  12 (2τρ., 4ασ., 3κλ), Αποστολίδης  Α. 5 (1), Μπένας 11, Δέσπος 18.