Αποτελέσματα Α2 – 25η αγ/κή… Διπλό-τίτλος Ελευσίνας στην Πάτρα!

Η μοναδική έδρα της Α2 που ήταν απόρθητη μέχρι σήμερα… αλώθηκε κι αυτή! Στη… μάχη τιτάνων της Α2 ο Πανελευσινιακός όχι μόνο έσπασε το αήττητο του Απόλλωνα Πάτρας (12-0) ενώπιον περίπου 3000 θεατών που δημιούργησαν εκρηκτική ατμόσφαιρα, αλλά αγγίζει πλέον και τη μαθηματική άνοδο στην Α1 (χρειάζεται άλλη μία νίκη ή μία ήττα των Ικάρων και της Νέας Κηφισιάς)! Παράλληλα, βρίσκεται πολύ κοντά και στον τίτλο της κατηγορίας, με τη δεύτερη νίκη επί του δεύτερου Απόλλωνα Πάτρας.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό καθ’ όλη τη διάρκειά του, όπως… αρμόζει στις δύο κορυφαίες ομάδες της Α2. Ο Απόλλωνας είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος, ποτέ όμως δεν κατόρθωσε να ξεφύγει με περισσότερους από 9 πόντους διαφορά (44-35 στο 23′). Από εκεί και πέρα η Ελευσίνα ισορρόπησε τον αγώνα, με επιμέρους σκορ 13-2 και με τρίποντο του Κουκουράβα (σ.σ. βοήθησε σημαντικά σε κρίσιμα σημεία), πέρασε μπροστά (47-48). Το ματς στην τρίτη περίοδο πήγαινε πόντο πόντο για να προηγηθούν ξανά οι πατρινοί (65-60), ο Κυριακόπουλος μείωσε με τρίποντο, ενώ ο Δεληγιάννης με μία βολή έγραψε το 67-64.  Στα 14” ο Νίκου κέρδισε φάουλ  και με 2/2 έκανε το 67-66. Στη συνέχεια, ο Λιανός έκανε λάθος, ενώ η αμέσως επόμενη φάση είναι αυτή για την οποία φωνάζουν στον Απόλλωνα. Η μπάλα βγήκε άουτ, και ο διαιτητής Μήτσιου την έδωσε στους φιλοξενούμενους με τους πατρινούς να υποστηρίζουν ότι βγήκε από τον Νίκου. Στην επαναφορά, ο Μαγκουνής βρέθηκε ελεύθερος με αποτέλεσμα να σημειώσει στο 1” πριν το φινάλε το νικητήριο καλάθι.

Ωστόσο, στο φύλλο αγώνα έχει γραφτεί ότι με τη λήξη του αγώνα έπεσαν δύο μπουκάλια στον αγωνιστικό χώρο τα οποία μάλιστα βρήκαν τους δύο διαιτητές.

Σπουδαίο «διπλό» πέτυχαν οι Ικαροι Σερρών στην Τρίπολη, καθώς επικράτησαν στην παράταση του Αρκαδικού με 92-88.  Οι Σερραίοι με επιμέρους σκορ 10-1 τα τελευταία 2/30” της κανονικής διάρκεια του αγώνα κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση, εκεί όπου ο Τότσιος έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους 85-81 (42′), ενώ αμέσως μετά ο Καμπερίδης με γκολ φάουλ έκανε το 88-81.  Στη συνέχεια, ο Αρκαδικός προσπάθησε να μειώσει με τρίποντο του  Τσίοτρα έγινε το 88-90, 6” πριν από το τέλος, στην επόμενη φάση οι Ικαροι κέρδισαν βολές διαμορφώνοντας το τελικό 92-88.

H AEK πιάνοντας καλή απόδοση στην τελευταία περίοδο κατάφερε να πάρει τη νίκη στον Λαγκαδά επί του Ερμή με 73-57.  Το προβάδισμα άλλαζε χέρια στο πρώτο ημίχρονο (15-13, 24-17), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ντέρμπι. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως, η «Ενωση» ανέβασε στροφές “καθαρίζοντας¨ουσιαστικά και το παιχνίδι.

Νίκη-θρίλερ στην παράταση το Λαύριο

Συγκλονιστικό ματς έγινε στο Λαύριο, όπου η ομάδα του Γιώργου Σερέλη επικράτησε του ΟΦΗ με 91-89 στην παράταση. Το Λαύριο προηγήθηκε 78-70 στο 36’ αλλά δεν έβαλε ούτε πόντο στα τελευταία 4 λεπτά και ο ΟΦΗ έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με τρίποντο του Δημήτρη Καραδολάμη 10,8’’ πριν από τη λήξη. Η κρητική ομάδα διεύρυνε το σερί της (σε 10-0) στην παράταση, προηγήθηκε 82-83 στο 42’ αλλά οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με σερί 7-0 και τον Βασίλη Κούνα να σημειώνει 5 συνεχόμενους πόντους. Το Λαύριο πήρε το προβάδισμα με 89-83, με 1,5 λεπτό να απομένει και από εκεί και πέρα δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στη νίκη, χωρίς πάντως να καλύψει το μείον 7 του πρώτου γύρου.

Διπλή νίκη σημείωσε στο κλειστό της Δάφνης ο Αμύντας, που όχι μόνο νίκησε τον Πανερυθραϊκό 80-70 ανεβάζοντας στροφές στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά κάλυψε και τη διαφορά με την οποία έχασε στον 1ο γύρο, χάρη στο τρίποντο του Βαρδιάνου 1” πριν  από τη λήξη!
Σε ένα ματς όπου καμία εκ των δύο ομάδων δεν έπιασε πολύ καλή απόδοση, ο Αμύντας εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη αλλά και την αστοχία τόσο σε δίποντα (18/43) όσο και σε τρίποντα (8/22) του αντιπάλου καταφέρνοντας να κρατά ένα μικρό προβάδισμα από το 14΄και μετά για να φτάσει η μεγαλύτερη διαφορά στο +11 (69-58 στο 33′). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σοβαρά κρατώντας μια ασφαλή διαφορά, ο Πρίτσος 8.7” πριν από το τέλος μείωσε με τρίποντο στους 7 (77-70, η διαφορά της  νίκης του πρώτου αγώνα), αλλά στην τελευταία επίθεση η μπάλα έφτασε στον Βαρδιάνο, ο οποίος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο (80-70).

Το πρώτο (από τα τρία) βήμα για την παραμονή έκανε η Δόξα επικρατώντας του Παγκρατίου με 76-69.  Οι Λευκαδίτες να και κρατούσαν το προβάδισμα, το οποίο έφτασε στο +11 (51-40). Ομως, η αστοχία της Δόξας στα σουτ τριών πόντων και τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων κρατούσαν έφεραν τους «ροσονέρι» στο -3 (62-59) στο 35′.  Η Δόξα όμως, παρέμεινε συγκεντρωμένη, ο Βαγενάς ανέβασε ξανά τη διαφορά (72-67) στα 50” πριν από τη λήξη  με αποτέλεσ α οι γηπεδούχοι να κατακτήσουν τους δύο βαθμούς.
Σημαντική απώλεια για το Παγκράτι καθώς στο 8΄του αγώνα έχασε τον Σιγκούνα με διάστρεμμα.

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Πιερικός/Αρχέλαος στο Αργος, όπου επικράτησε της ΑΕΚ Αργους με 93-75 στο άλλο παιχνίδι που έγινε μία ώρα νωρίτερα από τα υπόλοιπα.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Δόξα Λευκάδας – Παγκράτι            76-69
Λαύριο – ΟΦΗ                                 91-89 (78-78 κ.α.)
AEK Αργους – Πιερικός Αρχέλαος     75-93
Ερμής Λαγκαδά – ΑΕΚ                      57-73
Αμύντας – Πανερυθραϊκός              80-70
Ν. Κηφισιά – Πέραμα                       101-75
Αρκαδικός – Ικαροι Σερρών                 88-92 (76-76 κ.α)
Απόλλων Πατρών – Πανελευσινιακός    67-68

Τα φύλλα αγώνων

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 67-68
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 38-33, 52-53, 67-68
Διαιτητές: Γκούμας-Γεωργιάδης-Μήτσιου
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Βιρίγιεβιτς, Αργυρόπουλος 17 (1 τρ., 5 ασ., 3 κλ.), Π. Καπερώνης 2, Πέτροβιτς 5 (1), Πετρόπουλος 11 (3), Λιανός 10 (2), Δανιήλ, Ζαφείρης 9 (1), Σταμόπουλος, Λυμπέρης, Κρόλο 13.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 15 (2/7 τρ.), Νίκου 7 (1), Κουκουράβας 13 (2), Μαγκουνής 6, Βούλγαρης, Μπαλάφας, Δεληγιάννης 24 (9/13 διπ.), Μαναβόπουλος, Κωνσταντακόπουλος, Γιαννουλάκος 2, Μαντζιώρης 1.

ΛΑΥΡΙΟ – ΟΦΗ 91-89 (78-78 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-28, 52-41, 64-62, 78-78 (κ.α.), 91-89
Διαιτητές: Δεσλής-Παντελίδης-Αναστόπουλος
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Καρβούνης, Κακιούζης 14, Σίννης 6 (1τρ., 5κλ.), Κούνας 19 (4), Γιαννακόπουλος 10 (8ρ., 6ασ.), Περράκης 6 (1), Τύρλας 10, Ψωμαδέρης 4, Ψυλέας 22 (2τρ., 7ρ., 6ασ.).
ΟΦΗ (Χουγκάζ): Τσερκιτζόγλου, Κερασοβίτης, Λιούις 22 (9/14δ., 10ρ.), Ορφανός 7 (1), Παπανικολάου 3 (1), Σιζόπουλος 18 (4), Παναγάκης 10 (1), Καραδολάμης 10 (2), Μπαλάφας 5, Κατιάκος 14 (1τρ., 9ρ.).

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΑΕΚ  57-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 30-30, 44-46, 57-73
Διαιτητές: Σταματόπουλος, Τζαφλέρης, Ταρενίδης Στ.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Μπαξεβάνης): Τρούλιαλης, Ονάσογλου 2, Κέκελης 14 (1), Πλιούκας, Ηλιάδης 13 (1/8δ., 1/8τρ.), Αναγνωστόπουλος 6 (4κλ.), Νησιώτης 10, Γκαμούρας 8, Παρίτσης 4 (3κλ.).
ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Νοέας 3 (1), Βασιλόπουλος 11 (1τρ., 5ασ.), Τζόλος, Σιαμανδούρας 7, Μάντζαρης 13 (2τρ., 5ρ., 4ασ., 3κλ.), Σκλάβος 15 (2τρ., 18ρ.), Δέσπος 14 (7/9δ., 7ρ.), Φαλέκας 10 (2).

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 80-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 41-37, 56-53, 80-70
Διαιτητές: Ψαριανός, Ανδρικόπουλος, Σκούτας
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 16 (8ασ.), Βαθρακοκοίλης, Βαρδιάνος 8 (2), Σαμοθράκης 4, Παγώνης 12 (2), Χείλαρης 3 (1), Σουρλής 12 (3), Βαρδαβάς 8, Τζουγκαράκης 17.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 5 (1), Στραγανιώτης 5, Καλλιανιώτης 5 (1), Λάκκας 11 (2), Ξιούρας 2, Μιχάλογλου 6, Πρίτσος 12 (2), Μαχαίρας 9 (7ρ.), Ροδοστόγλου, Κατούφας 15 (2τρ., 10ρ.).

ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 75-93
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 39-52, 54-72, 75-93
Διαιτητές: Αντερριώτης, Διμπινούδης, Σιώκας
ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ (Βούρδουλας): Στατεράς 3, Στατεράς 1, Μελεούνης, Μητρόπαππας 2, Στέβοβιτς 23 (3), Φλεβάρης 12 (1), Βαβάβτσικος 11, Κουκουνιάς 14 (7ρ.), Βούρδουλας 9 (1).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γαλάνης): Μποχωρίδης, Μπεχλιβάνης 8 (2τρ., 6ασ.), Πανάρας 15 (3τρ., 5ρ., 6ασ.), Δαμαλής, Φακοπουλίδης, Μπουρδάνος 7 (1), Σταμπουλής 20 (13ρ.), Κοντσές 2, Μάρτζος 14 (2), Φουτσιτζής 11, Μαρμαρινός 14.

Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ – ΠΕΡΑΜΑ   101-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  29-21, 51-34, 76-55, 101-75
Διαιτητές: Καλδίρης, Θεονάς, Μαλανδρής
Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 31 (8/10 τρ., 3 ας., 4 κλ.), Μοσχοβίτης 2, Λυμπερόπουλος 3, Διαμαντόπουλος 3 (1), Κόκκαλης 15 (1), Μενουδάκος 4 (9 ασ.), Σιούτης 6, Μιχαλόπουλος 4,  Κουκουνιάς, Πετροδημόπουλος 14, Χατζινικόλας 7 (1).
ΠΕΡΑΜΑ (Καλαμπάκος): Δελλής 2, Καπινιάρης 11, Καραμπάτσος 22 (4/4 τρ.),Τσαρουχάς 20 (4/7 τρ., 4 ασ.), Κορωνίδης (7 ασ.), Τραφαλής,  Σκούταρης 8 , Πασχάλης 8.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ   76-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  18-19, 35-30, 58-49, 76-69
Διαιτητές:  Ξενικάκης, Λαζαρίδης, Συμεωνίδης
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βουρνάς): Ματενίδης 3, Μάρουσιτς, Σκούφης 10 (2/7 τρ.), Βαγενάς 10, Πέττας 29 (3 τρ., 8 ρ., 4 ασ.), Πέκοβιτς 10 (2), Τσότσος 1, Εκινέ 7, Λυμπάρης 6.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Αντωνάκης 4, Βασιλόπουλος 2, Ράπτης 16 (9 ρ.),  Δημάκος 19 (2), Κουτρούλιας 13 (3), Σιγκούνας 2, Βεσκούκης 13 (1).

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ   88-92   (76-76 κ.α)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   12-15, 35-32, 52-55, 76-76, 88-92
Διαιτητές: Μητσόπουλος, Μαγκλογιάννης, Κοτσίμπος
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σμυρνιώτης):  Ντόβας 3 (1), Παπαδάκης 2, Κοψαύτης 17 (3), Τσιότρας 18 (1 τρ, 5 ασ., 4 κλ.), Υφαντής 28 (2),  Σ. Γκιζόγιαννης 2, Κοσάνοβιτς 7, Αν.Γκιζόγιαννης 11 (1).
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 4, Γρίψιος,  Τότσιος 16 (2/7  τρ., 3 κλ.), Μούρτος 8 (2), Καμπερίδης 16 (1 τρ., 5 ασ.), Συμεωνίδης 24 (9/12 διπ.), Μαργαρίτης 11, Βοϊβατόπουλος 3 (1), Ιωσηφίδης, Θεοδωράκος 10 (2).