Αποτελέσματα Α2 – 3η αγωνιστική… Επιβλητικός ο ΟΦΗ, σεφτέ για Αετό

filippos-ilisiakos

Κάνοντας μία επιβλητική εμφάνιση για πάνω από 30 λεπτά, ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Καβάλας με 69-63 και να σημειώσει τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.
Οι κρητικοί πραγματοποίησαν εξαιρετικό ξεκίνημα παίρνοντας στο 10’ προβάδισμα με 21-7. Στη συνέχεια, ο Καράμπουλας με συμπαραστάτη τον Τότσιο μάζεψαν τη διαφορά, εκμεταλλευόμενοι παράλληλα την αστοχία του αντιπάλου από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (35-30). Όμως, δύο συνεχόμενα τρίποντα από Λιανό και Ραζή ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά κάνοντας στο 30’ το 41-30. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με όπλο την καλή άμυνα η απόσταση για τον ΟΦΗ έφτασε ακόμα και το +17 (50-33) στο 35′, όμως η Καβάλα δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα απάντησε με 22-10 (60-55), ενώ χάρη στον Βελισσαρίου, ο οποίος πέτυχε 3 τρίποντα η διαφορά μειώθηκε στους τέσσερις (64-60). Η ψυχραιμία στις βολές από τους Ραζή, Κιτσούλη και ένα τεράστιο τρίποντο του Στυλιανού έφερε αυτήν την μεγάλη νίκη με 69-63.

Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Αετός επικρατώντας του Αρκαδικού με 97-88 πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ αντίθετα η ομάδα της Τρίπολης ηττήθηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα (19-11 στο 9′). Στην πορεία όμως, Τζόρτζεβιτς και Καρύδας ανέβασαν την απόδοση για τον Αρκαδικό (33-30), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε και το +6 (50-44). Ο Αετός όμως εκμεταλλευόταν τα λάθη του αντιπάλου με αποτέλεσμα να μην αφήνει την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να ξεφύγει. Ενα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο ήταν αρκετό (επιμέρους 13-4) για τους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά στο 37′ με 81-75. Ο Αετός κατάφερε να αντέξει στην πίεση και να διατηρήσει τη διαφορά που του έδωσε μία μεγάλη νίκη.

Αυτή τη φορά η Δόξα δεν άφησε πολλά περιθώρια στο Παγκράτι. Η ομάδα της Λευκάδας πήρε τα ηνία από την αρχή, όμως στο τέλος οι «ροσονέρι» αντέδρασαν και με πρωταγωνιστική τον Παπαντωνάκο έφεραν το ματς στα ίσια (72-72). Ομως τα καλάθι των Κυριακόπουλου και Σκλάβου έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ ο Χίμπερτ “σφράγισε” τη νίκη για τη Δόξα.

Στις νίκες επέστρεψε το Ψυχικό φεύγοντας από τη Λιβαδειά με τη νίκη με 71-64.

Το τρία στα τρία πέτυχε το Λαύριο αφού ούτε ο Ηρακλής κατάφερε να σταθεί εμπόδιο απέναντι στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικρατώντας με 66-55. Κάτι που πέτυχε και ο Φίλιππος, ο οποίος συνεχίζει να εντυπωσιάζει νικώντας του Ηλυσιακού με 73-63. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με στο σκορ να αλλάζει χέρια αρκετές φορές όμως οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξαν την εμπειρία τους και με πολύ καλή άμυνα κατάφεραν να πάρουν την τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πήρε ο Εθνικός φεύγοντας από το Λαγκαδά με τη νίκη επί του Ερμή με 65-57. Η ομάδα του Πειραιά επέβαλλε το ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ψυλέα να σημειώνει καθοριστικά, έσφιξε την άμυνά της (δέχτηκε σε όλο το ημίχρονο 23 πόντους), ενώ στο τέλος κατάφερε να κρατήσει ασφαλή απόσταση (4-6 πόντους) καθώς φάνηκε ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών.