Αποτελέσματα Α2 – 4η αγωνιστική… Ανετα το Ψυχικό, νίκη για Παγκράτι

basketball

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι της αγωνιστικής το Ψυχικό επικρατώντας της Δόξας Λευκάδας με 77-62. Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα, καθώς είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα διψήφια διαφορά, φτάνοντας στο τέλος σε μία άνετη νίκη.

Με φοβερό ξέσπασμα τα τελευταία πέντε λεπτά, ο Ηρακλής πήρε τη νίκη επί του Αετού με 76-66 σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη του με τους φιλοξενούμενους να έχουν παράπονα από τη διαιτησία των Τσώνου και Ταρενίδη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι ( 12-6 στο 4′ ), ενώ  έχοντας καλά ποσοστά από την περιφερειακή γραμμή διατήρησε το προβάδισμα έως τις αρχές της δεύτερης περιόδου.  Κάπου εκεί,  ο Τσουγκαράκης ήταν αυτός που έδωσε λύσεις για τον Αετό με αποτέλεσμα τα ηνία να αλλάξουν χέρια (28-29 στο 14’), τα οποία και διατήρησε μέχρι τέλος του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αετός προηγήθηκε με 45-39 (22’), αλλά στη συνέχεια, οι «κυανόλευκοι»  βελτίωσαν την άμυνά τους με αποτέλεσμα μέσα σε πέντε λεπτά να κάνουν επιμέρους 11-2 και να ανακτήσουν τα ηνία (54-51 στο 29’). Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν γρήγορα (60-63 στο 35΄), αλλά στα ο Ηρακλής με ξέσπασμα στα τελευταία πέντε λεπτά έκανε νέο επιμέρους 16-3 με αποτέλεσμα να πάρει τη διαφορά και τη νίκη.

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι του Εθνικού με τον ΟΦΗ με τον πρώτο να παίρνει στα τελευταία δευτερόλεπτα τη νίκη με 68-63.  Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γκιζόγιαννης, ο οποίος με τρίποντο στα 16΄΄ – και ενώ το σκορ ήταν 63-63-, έδωσε σημαντικό προβάδισμα στον Εθνικό. Ο ΟΦΗ στην αμέσως επόμενη φάση έκανε λάθος (σ.σ. λάθος πάσα), για να έρθει ο Τζιάλλας με δύο βολές να διαμορφώσει το τελικό 68-63.

Σπουδαία νίκη πήρε και το Παγκράτι επί του Λαυρίου με 73-71 χάρη στο λέι απ του Χρήστου Λάκκα στα 6” πριν από το τέλος, και υπέταξε την ομάδα του Χρήστου Σερέλη στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Επειτα από τέσσερις αγωνιστικές, η Λιβαδειά ξέσπασε πάνω στον Φίλιππο επικρατώντας της ομάδας της Βέροιας με 75-48 και έτσι πέτυχε την πρώτη νίκη της σεζόν. Τη νίκη – και μάλιστα επιβλητική- πήρε και η Καβάλα απέναντι στον Ηλυσιακό με 86-56.

Ο Αρκαδικός ήθελε πολύ τη νίκη απέναντι στον Ερμή και την πήρε με 84-60. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σε όλο το ματς τα ηνία στο σκορ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο βελτίωσαν αισθητά και την άμυνά τους.