Αποτελέσματα Α2 – 7η αγωνιστική… Σπουδαίο Ψυχικό πέρασε από την Καρδίτσα! Στη δεύτερη παράταση η Κως

Με επιβλητική εμφάνιση συνοδεύτηκε το ντεμπούτο του Νίκου Βετούλα στον πάγκο του Ιωνικού, με την ομάδα της Νίκαιας να προσπερνά τα… εκατό (για δεύτερη φορά έως τώρα στο πρωτάθλημα) απέναντι στον Κόροιβο!

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στην Χαλκιδική, όπου ο Ιπποκράτης χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να πάρει τη νίκη απέναντι στο Πευκοχώρι με 93-84. Το πρώτο μέρος άνηκε στους γηπεδούχους, όμως στην πορεία, η Κως με 6-0 σερί στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου πήρε το προβάδισμα (36-32 στο 23′), για να προηγηθεί ακόμα και με 14 πόντους (51-37 στο 29′).  Σιγά σιγά με έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Κιτσούλη, το Πευκοχώρι κατάφερε να ροκανισει τη διαφορά και με ένα καλάθι το Γκάτζια να πάει το ματς στην παράταση.  Εκεί, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα (70-65), αλλά ο Χατζηνικολας ήταν καθοριστικός σε εκέινο στο σημείο ια τον Ιπποκράτη, ο οποίος και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Κω με 74-73.  Ο Κιτσούλης έκανε το 75-74, ο Χαρίσης με τρίποντο το 77-75 για να στείλει το ματς στη δεύτερη παράταση ο Καμπουρίδης με νέο τρίποντο. Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο η Κως μπήκε πιο δυνατά προηγήθηκε με 89-84, με το Πευκοχώρι να μην μπορεί πλέον να σκοράρει και τον Ιπποκράτη να παίρνει το μεγάλο «διπλό».

Την εξαιρετική του πορεία συνεχίζει το Ψυχικό! Οι παίκτες του Γιώργου Ρεμεντέλα νίκησαν μέσα στην Καρδίτσα επί του ΑΣ με 70-63 σημειώνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους. Ο ΑΣΚ στην αρχή ξέφυγε ακόμη και με +12 (31-19) ελέγχοντας το παιχνίδι έως και το 34′. Κάπου με Αρσενόπουλο και Μάντζαρη να ηγούνται, το Ψυχικό εκεί άρχισε η αντεπίθεσή του καταφέρνοντας να προσπεράσει με 58-51 (μέγιστη διαφορά υπέρ του Ψυχικού μαζί με το τελικό σκορ), σκόραραν μόλις οκτώ πόντους και είχαν πρόβλημα στη δημιουργία παιχνιδιού αλλά και στην αποτελεσματική άμυνα στη ρακέτα. Ο Παπανικολάου με λίγο αργότερα έγραψε το 60-57, αλλά ο Ερμείδης έσπασε τη «σιωπή» των γηπεδούχων πλησιάζοντας με 59-60. Ο Μάντζαρης λίγο αργότερα έκανε το 64-60 (38′), ενώ ο Αρσενόπουλος το 66-60 γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων, φτάνοντας έτσι σε μία μεγάλη νίκη.

Βελτιώνοντας την εικόνα του στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει το «διπλό» μέσα στο Μεσολόγγι επί του Χαρίλαου Τρικούπη με 76-63. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι τη νωθρότητα του αντιπάλου παίρνοντας το προβάδισμα με 39-31 (20′).Από τα μισά όμως την τρίτης περιόδου, οι «κυανόλευκοι» ανέβασαν στροφές, βελτίωσαν τα ποσοστά τους με αποτέλεσμα να πάρουν τα ηνία και να φτάσουν έτσι στη νίκη.

Η Καστοριά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Διαγόρα Δρυοπιδέων νικώντας με 63-56. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές. Ενα σερί 6-0 έδωσε «ανάσα» στους γηπεδούχους στο 37′ (60-52), ο Διαγόρας πλησίασε και πάλι (60-56), αλλά η Καστοριά ήταν εύστοχη στο τέλος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών μην αφήνοντας περιθώρια στον αντίπαλο.

Με τη νίκη από την Πάτρα έφυγε και ο Αμύντας επί του Απόλλωνα με 58-51. Ο Αμύντας έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα, με όπλο την άμυνα ζώνης πήρε από την αρχή το προβάδισμα και σε συνδυασμό με την αστοχία του αντιπάλου (πέτυχε συνολικά 19 πόντους σε 20 λεπτά) κατάφερε να προηγηθεί με 21-8 στο 10. Η συνέχεια ήταν ανάλογη έως τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, στα οποία οι «μελανόλευκοι» με μικρό ξέσπασμα (13-2 επιμέρους) κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 31-29, όμως οι φιλοξενούμενοι που επέμεναν στην άμυνα ζώνης, απάντησαν με δικό τους σερί 0-9, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 39-46. Ο Απόλλωνας προσπάθησε στην πορεία να αντιδράσει, όμως ο Αμύντας έχοντας σταθερά προβάδισμα ασφαλείας, έφτασε στη νίκη με 58-51.

Εύκολη νίκη πέτυχε και το Μαρούσι επί του Εθνικού με 96-79 κατακτώντας την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ εκπληκτικό παιχνίδι έγινε στη Λάρισα με τον Ερμή να παίρνει στο τέλος τη νίκη επί της Καβάλας με 79-77 χάρη στις δύο βολές του Τριανταφύλλου στο τέλος.
Η Καβάλα βρέθηκε πίσω με 45-37 στο 24′ αλλά κατάφερε στην πορεία όχι μόνο να ροκανίσει τη διαφορά αλλά να περάσει και μπροστά με 70-69 στο 35′. Η συνέχεια ήταν ντέρμπι με τον Ερμή να ανακτά το προβάδισμα (77-72) στο 38. Λίγο αργότερα ένα τρίποντο του Παππά έφερε εκ νέου το ματς στα ίσια (77-77). Ο Κόμματος αστόχησε σε δίποντο, η Καβάλα πήρε το ριμπάουντ αλλά ο Τριανταφύλλου έκλεψε την μπάλα, κερδίζοντας και το φάουλ το οποίο τον οδήγησε στη γραμμή των ελευθέρων βολών, εκεί όπου με 2/2 έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.